Արևմտյան պատժամիջոցները բացասաբար չեն անդրադառնա Եվրամիության և Եվրասիական տնտեսական միության միջև գործարար համագործակցության վրա, կարծում է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն:
Նա նշել է, որ տնտեսական ոլորտում ԵՄ-Բելառուս-ԵՏՄ հարաբերությունները տնտեսական ոլորտում զարգանում են և սկսում են զարգանալ նաև քաղաքական ոլորտում, մասնավորապես, Ուկրաինայում իրավիճակի քննարկման դեպքում: Եթե տնտեսության մեջ մենք արդեն ինչ-որ բան արել ենք, առաջին քայլերը, ապա քաղաքական ասպարեզում ևս սկսել են այդ մասին խոսել»,-ասել է Լուկաշենկոն:
«Ինչպիսիք էլ լինեն արևմտյան պատժամիջոցները, մյուս կողմում, արևելքում, մարդիկ այդ պատժամիջոցները սահմանողներից շատ ավելի խելոք են, նրանք այդ պատժամիջոցները շրջանցելու ճանապարհը կգտնեն բոլոր ոլորտներում, կգտնեն համագործակցության ուղիները: Բիզնեսն անպարտելի է»,-վստահ է Բելառուսի նախագահը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ըստ նրա, նա չի ահագնացնում իրավիճակը, կապված պատժամիջոցների հետ: «Բոլորը դա գիտեն, հատկապես Բելառուսում: Ռուսաստանն էլ դրան կդիմանա, մենք բոլորս միասին, այդ փորձն արդեն ունենք»,-ասել է Լուկաշենկոն: Ընդ որում նա անախրոնիզմ է համարել պատժամիջոցներն ու կարծիք է հայտնել, որ ԵՄ-ն չէ պատժամիջոցների նախաձեռնողը: «Եվրոպան շատ բան է դրանից կորցնում, սակայն, հավանաբար, դեռևս մեծ կախում ունի ուժի մյուս կենտրոններից»,-ասել է Լուկաշենկոն:
«Ժամանակը կգա, որ մենք կմոռանանք պատժամիջոցների մասին,-վստահ է Լուկաշենկոն: Ըստ նրա, քաղաքական գործիչները չեն ստիպի գործարարներին հրաժարվել ներդրումներից: «Ոչ մի քաղաքական գործիչ դրան չի գնա, հակառակ դեպքում, այլևս քաղաքական գործիչ չի լինի՝ գործարարները թույլ չեն տա»,-ասել է Բելառուսի նախագահը:
Նոյեմբերի 18-ին Ռուսաստանի կառավարության օրինագծերի նախապատրաստման հանձնաժողովը հավանություն է տվել Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵՏՄ) Հայաստանի անդամակցության մասին պայմանագրի վավերացման մասին օրինագծին:
«Պայմանագրի կյանքի կոչումը կապահովի Հայաստանի մասնակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը 2015-ի հունվարի 2-ից և թույլ կտա սկսել բացառումների և սահմանափակումների, այդ թվում՝ խոչընդոտների կրճատման, պայմանագրի մասնակից պետությունների շուկա ձեռնարկատիրական գործունեության սուբյեկտների փոխադարձ մուտքի գործընթացը»,-ասվում է ՌԴ կառավարության կայքում:
Այդպիսով հիմք է ստեղծվում առևտրատնտեսական հարաբերությունների ու կոոպերացիոն կապերի հետագա զարգացման համար, ազգային արտադրությունների մրցունակության բարձրացման ու համաշխարհային շուկաներում ԵՏՄ երկրների դիրքերի ամրացման համար:
Նոյեմբերի 14-ին Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցության մասին պայմանագիրը համարեց ՀՀ Սահմանադրությանը համապատասխանող:
Դատարանը 2014 թվականի հոկտեմբերի 10-ին Մինսկում ստորագրված` ՀՀ-ի` «Եվրասիական տնտեսական միության մասին» 2014 թվականի մայիսի 29-ի պայմանագրին միանալու մասին պայմանագրում ամրագրված պարտավորությունների` Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշել է գրավոր ընթացակարգով: ՍԴ վճիռը նոյեմբերի 14-ին հրապարակել է դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը: ԵՏՄ մասին պայմանագրին Հայաստանի միանալու մասին պայմանագիրը ստորագրվել է Բելառուսի մայրաքաղաք Մինսկում Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստում: Եվրասիական տնտեսական միությունը վերպետական-տնտեսական կառույց է, որի ստեղծման փաստաթուղթն ուժի մեջ կմտնի 2015թ. հունվարի 1-ից: Ակնկալվում է, որ պայմանագիրն Ազգային ժողովի նիստի օրակարգ կմտնի դեկտեմբերի սկզբին: Վավերացման ազգային ընթացակարգեր են տեղի ունենում նաև Ռուսաստանում, Բելառուսում և Ղազախ ստանում:

Западные санкции не повлияют негативно на бизнес-сотрудничество между Евросоюзом и Евразийским экономическим союзом, считает президент Белоруссии Александр Лукашенко.
Он подчеркнул, что в экономической сфере отношения в таком формате ЕС-Белоруссия-ЕАЭС развиваются и начинают развиваться и в политической сфере, в частности, при обсуждении ситуации на Украине. «Если в экономике мы уже что-то сделали, эти первые шаги, то и в политике начали об этом поговаривать», — сказал Лукашенко.
«Какими бы ни были санкции по ту сторону, на западе, и по другую, на востоке, люди гораздо умнее тех, кто принимает эти санкции, они найдут пути обхода этих санкций во всех сферах, пути к сотрудничеству. Задавить бизнес невозможно», — убежден белорусский лидер, сообщает РИА Новости.
По его словам, он не драматизирует ситуацию, связанную с западными санкциями. «Все это, особенно в Белоруссии, хорошо знают. Переживет и Россия, переживем все мы вместе: этот опыт уже есть», — констатировал Лукашенко. При этом он назвал санкции анахронизмом и высказал мнение, что не ЕС являлся инициатором введения санкций против России. «Европа очень много от этого теряет, но, видимо, пока слишком зависима от других центров силы», — сказал президент.
«Придет время, мы забудем о санкциях», — уверен Лукашенко. По его словам, политики не заставит бизнесменов отказаться от вложенных инвестиций. «Ни один политик на это не пойдет, иначе он не будет больше политиком, бизнесмены ему не дадут», — подчеркнул президент Белоруссии.
18 ноября комиссия правительства России по законопроектной деятельности одобрила законопроект о ратификации договора о присоединении Армении к Евразийскому экономическому союзу (ЕАЭС).
"Вступление договора в силу обеспечит участие Армении в Евразийском экономическом союзе со 2 января 2015 года и позволит запустить процесс сокращения изъятий и ограничений, в том числе барьеров, взаимного доступа субъектов предпринимательской деятельности на рынок государств — участников договора", — говорится в сообщении российского кабмина.
Тем самым создается фундамент для дальнейшего развития торгово-экономических и кооперационных связей, повышения конкурентоспособности национальных производств и усиления позиций стран ЕАЭС на мировых рынках.
14 ноября Конституционный суд Армении признал соответствующим основному закону страны договор о присоединении страны к Евразийскому экономическому союзу.
В частности, по итогам заседания Конституционного суда 14 ноября председатель КС Гагик Арутюнян зачитал решение, согласно которому Договор признан полностью конституционным.
После решения Конституционного суда договор будет отправлен на ратификацию Национального Собрания Армении.