Ղրղզստանի Հանրապետության ֆինանսների նախարարության հայտարարած միջազգային մրցույթի հաղթող Ամերիա կառավարման խորհրդատվական ծառայությունը հաջողությամբ ավարտել է «Ղրղզստանի Հանրապետության հանրային կառավարման ոլորտի ներքին հսկողության և ներքին աուդիտի համակարգի կարողությունների զարգացում» մեկամյա ծրագրի իրականացումը:
Ծրագիրը նպատակ ուներ աջակցել Ղրղզստանի կառավարությանը` բարելավելու հանրային ֆինանսների կառավարման ոլորտի գործունեությունը և նպաստելու կառավարության գործունեության արդյունավետության բարձրացմանը` բյուջետային գործընթացի, ներքին աուդիտի, պետական կառավարման ներքին ֆինանսական հսկողության միջոցով: Ծրագրի շրջանակում Ամերիա կառավարման խորհրդատվական ծառայությունը մշակել է հանրային համակարգի ֆինանսական կառավարման և հսկողության օրենսդրական ակտերը, ինչպես նաև ներքին աուդիտի աշխատանքը կարգավորող մեթոդաբանական ցուցումները և վարվելականոնները:
Աուդիտի կազմակերպման և իրականացման գործընթացի մասով խորհրդատվություն է մատուցվել Ղրղզստանի կրթության և գիտության, աշխատանքի, միգրացիայի և երիտասարդության հարցերի, գյուղատնտեսության և մելիորացիայի նախարարություններին:
Ծրագրի արդյունքում մշակվել են ուսուցողական նյութեր` Ղրղզստանի Հանրապետության ֆինանսների նախարարության վերապատրաստման կենտրոնի կողմից ներքին աուդիտորների համար դասընթացներ կազմակերպպելու նպատակով:
Ծրագրի իրականացման կապակցությամբ Ղրղզստանի Հանրապետության ֆինանսների նախարար Օլգա Լավրովան իր շնորհակալական նամակում նշում է, որ Ամերիա կառավարման խորհրդատվական ծառայության հետ գործակցությունը բավականին բեղմնավոր էր, և ծրագիրն իրականացվել է պատշաճ մակարդակով և ներկայացված բոլոր պահանջներին համապատասխան:
«Ամերիա» ընկերությունների խմբի անդամ «Ամերիա» ՓԲԸ-ն Հայաստանում խորհրդատվական առաջատար կազմակերպություն է, իրականացնում է լայնածավալ աշխատանքներ կորպորատիվ վերակազմավորման, միաձուլումների և ձեռքբերումների, իրավաբանական խորհրդատվության, ուղղակի և պորտֆելային ներդրումների, կորպորատիվ կառավարչական խորհրդատվության, պետական կառավարման ու բարեփոխումների և այլ ոլորտներում: «Ամերիա» ՓԲԸ մաս կազմող կառավարման խորհրդատվական ծառայությունը մասնագիտացված է ռազմավարության, գործառնական, մարքեթինգի, կորպորատիվ ֆինանսների, մարդկային ռեսուրսների կառավարման, հետազոտությունների և հանրային հատվածի խորհրդատվության ոլորտներում :

21 Ноябрь 2014 - 10:25 AMT
Победившая в объявленном министерством финансов Кыргызстана конкурсе служба управленческого консалтинга «Америя» с успехом завершила реализацию годовой программы «Развитие внутреннего контроля и потенциала внутреннего аудита сферы общественного управления Республики Кыргызстан».
Целью программы было содействие правительству Кыргызстана в усовершенствовании сферы управления общественными финансами и повышению эффективности деятельности правительства посредством бюджетных процессов, внутреннего аудита и внутреннего финансового контроля государственного управления. В рамках программы служба управленческого консалтинга «Америя» разработала законодательные акты финансового управления и контроля общественной системы, а также методические показания и регламент, регулирующие работу по проведению внутреннего аудита.
Министерствам образования и науки, труда, миграции и по вопросам молодежи, сельского хозяйства и мелиорации были предоставлены услуги по процессу организации и проведения аудита.
В результате программы были разработаны учебные материалы с целью организации центром повышения квалификации министерства финансов Кыргызстана учебных курсов по проведению внутреннего аудита.
В благодарственном письме в связи с реализацией программы министр финасов Кыргызстана Ольга Лаврова отметила эффективность сотрудничества со службой управленческого консалтинга «Америя». По ее словам, программа была реализована на должном уровне и в соответствии со всеми предъявленными требованиями.