ICANN կազմակերպությունը նոյեմբերի 20-ին որոշում է կայացրել համացանցային «.հայ» նոր դոմենային անուն գրանցել: «.հայ» անվան գրանցումից հետո սկսվող տեխնիկական համաձայնեցումների գործընթացը 3-6 ամիս կտևի, տեղեկացնում են ՀՀ կապի և տրանսպորտի նախարարությունից:
«Սա աշխարհի հայության համար կարևոր նշանակություն ունեցող իրադարձություն է, որը բոլորին հնարավորություն կտա իրենց մասին տեղեկատվությունը համացանցում տարածել նաև հայատառ «.հայ» դոմենի օգտագործմամբ: «.հայ» դոմենային անվան օգտագործումը կխթանի հայկական ստեղնաշարի օգտագործումը Սփյուռքում, հայկական տառատեսակների լայն ներդրումը ժամանակակից բջջային սարքերում, թույլ կտա զարգացնել հայերենի իմացության մակարդակը համացանցում: Միևնույն ժամանակ կնպաստի հայոց լեզվի կիրառման ընդլայնմանն ինչպես առօրյայում, այնպես էլ Հայաստան- Սփյուռք կապերի հետագա ընդլայնման հարցում», – նշվում է հաղորդագրությունում:
«.am» դոմենային անունը Հայաստանին տրամադրվել է 1994 թվականին, այն գրանցելու իրավունքը նույն թվականին ստացել է «Ինտերնետ հանրություն» ՀԿ-ն, ով կստանա նաև «.հայ» դոմենային անունը գրանցելու իրավունքը:

21 Ноябрь 2014 - 18:11 AMT
Компания «ICANN» 20 ноября приняла решение о регистрации нового интернет-домена верхнего уровня .հայ (.hay).
Как говорится в сообщении министерства транспорта и связи Армении, после регистрации начнется этап технических согласований, который займет 3-5 месяцев.
В сообщении отмечается, что новый домен поспособствует распространению армяноязычной клавиатуры в диаспоре, мобильных устройствах, позволит повысить уровень владения армянским в интернете и способствует развитию связей Армении и диаспоры.
Домен «.am» был предоставлен Республике Армения в 1994 году, право регистрации в нем в том же году было рпедоставлено общественной организации «Интернет-сообщество». Ему же будет предоставлено право на регистрацию в новой зоне.