Եռաբլուր զինվորական պանթեոնում նոյեմբերի 25-ին զինվորական արարողակարգով հուղարկավորել են ադրբեջանական զինուժի կողմից խոցված ԼՂՀ ՊԲ ՄԻ-24 ուղղաթիռի անձնակազմի անդամներին. հրամանատար, մայոր Սերգեյ Սահակյանին, անձնակազմի անդամներ, ավագ լեյտենանտ Սարգիս Նազարյանին և լեյտենանտ Ազատ Սահակյանին:
Արարողությանը մասնակցել են բարձրաստիճան զինվորական պաշտոնյաներ՝ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի գլխավորությամբ, այնպես էլ ՀՀ շարքային քաղաքացիներ և մտավորականներ:
ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի հրամանագրով ուղղաթիռի անձնակազմի անդամները հետմահու պարգևատրվել են «Արիության համար» մեդալով, որոնք նրանց հարազատներին է հանձնել ՊԲ հրամանատար Մովսես Հակոբյանը:
«Այս պահին ընթանում է ծառայողական քննություն, որի արդյունքով կտրվեն բոլոր հարցերի պատասխանները: Ծառայողական քննության արդյունքներից հետո ամեն ինչ պարզ կդառնա»,- արարողությունից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասել է ԼՂՀ ՊԲ հրամանատար Մովսես Հակոբյանը` պատասխանելով հարցին, թե ինչու էր ուղղաթիռը շփման գծին այդքան մոտ թռիչք կատարում, գրում է Panorama.am-ը:
Նախօրեին` նոյեմբերի 24-ին, Երևանի Նոր Նորքի Սբ Սարգիս եկեղեցում կատարվել է հոգեհանգստի կարգը, որին մասնակցել են նաև ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյան ու պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Նոյեմբերի 12-ին ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանի արևելյան հատվածի օդային տարածքում ժամը 13:45-ի սահմաններում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից խոցվել է ԼՂՀ ՌՕՈւ ուսումնավարժական թռիչք կատարող ՄԻ-24 ուղղաթիռը:
Նոյեմբերի 22-ի առավոտյան հայտնի է դարձել, որ հաշվի առնելով ադրբեջանական կողմի պաշտոնական հայտարարություններն ու բանականության իսպառ բացակայությունը, ԼՂՀ զինված ուժերը ստիպված դիմել են խոցված ուղղաթիռի անձնակազմի ճակատագիրն անկման վայրում պարզելու և դրանից բխող խնդիրները լուծելու հատուկ նշանակության գործողության: Մարտական խնդրի կատարման արդյունքում դեպքի վայրից տարհանվել են ուղղաթիռի անձնակազմից մեկի դին, երկու օդաչուի դիերի մնացորդները և ուղղաթիռի որոշ անհրաժեշտ մասեր, այդ թվում՝ սև արկղը:
Հատուկ նշանակության գործողության ընթացքում հակառակորդը 2 զինվոր է կորցրել: Պաշտպանության բանակի կողմից կորուստներ չեն եղել:

В военном пантеоне Ераблур в Ереване 25 ноября состоялась церемония захоронения членов экипажа сбитого азербайджанской стороной вертолета МИ-24 ВВС Нагорного Карабаха – командира экипажа, майора Сергея Саакяна, а также старшего лейтенанта Саркиса Назаряна и лейтенанта Азата Саакяна.
В церемонии приняли участие высокопоставленные военнослужащие во главе с министром обороны, официальные лица, а также рядовые граждане.
Ранее президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян подписал указ о посмертном награждении членов экипажа медалями «За отвагу», которые родным погибших вручил командующий Армией обороны НКР Мовсес Акопян.
Панихида по членам экипажа состоялась 24 ноября в церкви Св. Саркиса в ереванской общине Нор Норк.
12 ноября вертолет МИ-24 военно-воздушных сил Армии Обороны Нагорного Карабаха, совершавший учебно-тренировочный полет, был сбит азербайджанской стороной на линии соприкосновения войск НКР и Азербайджана. Армянская сторона заявляет, что вертолет не имел вооружения на борту. Вертолет упал в нейтральной зоне и загорелся. На борту вертолета находилось трое членов экипажа, один из которых, по некоторым сведениям, мог выжить. На протяжении 10 дней азербайджанская сторона, обстреливая зону крушения, не позволяла подойти к обломкам.
22 ноября Армия обороны НКР заявила о проведении спецоперации в районе, где упал сбитый азербайджанцами вертолет. В распространенном заявлении, в частности, говорится, что «учитывая официальные заявления и полное отсутствие рациональности с азербайджанской стороны вооруженные силы НКР были вынуждены провести спецоперацию в месте падения подбитого противником 12 ноября вертолета с целью выяснения судьбы экипажа». В ходе спецоперации с места инцидента вынесено тело одного из членов экипажа, останки двух летчиков и некоторые необходимые части вертолета, в том числе черные ящики.