Թուրինում ավարտվել է 32-րդ Միջազգային կինոփառատոնը: Վավերագրական ֆիլմերի մրցույթում ժյուրին լավագույնն է ճանաչել է Հարություն Խաչատրյանի նոր աշխատանքը՝ «Անվերջ փախուստ, հավերժ վերադարձ» ֆիլմը: Ինչպես գրում է «Կոմերսանտ»-ը, թեման, որին ռեժիսորն արդեն բազմիցս անդրադարձել է, աշխարհով մեկ սփռված հայերի ճակատագիրն է: Կարգախոսների լեզվով ասած. հե՞շտ է արդյոք հայ լինելը:
«ԽՍՀՄ փլուզումից, Ադրբեջանի հետ հակամարտությունից ու Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժից հետո արտագաղթի նոր փուլ սկսվեց հայերի շրջանում: Ֆիլմը նրանց մասին է, ով անցել է դրա միջով, վերապրել է այդ փորձը, ֆիլմն աչքի է ընկնում բազում կինեմատոգրաֆիական արժանիքներով»,-գրում է պարբերականը:
Ֆիլմին հաղթանակ շնորհելու ժյուրիի որոշման մեջ նշվում է «իրականության հետ առնչվելու գրեթե ֆիզիկական զգացողությունը», մարդու միայնությունն արտահայտող կերպարների գեղեցկությունն ու իր ժողովրդի մի մասը լինելու նրա մղումը:
Ֆիլմի անոտացիայից. «1988-1990 թթ. երեք իրադարձություն ցնցեց Հայաստանը՝ սարսափելի երկրաշարժը, ղարաբաղյան հակամարտությունն ու ԽՍՀՄ փլուզումը: Արդյունքում բնակչության մի մասը հեռացավ հայրենի հողից: Ռեժիսորը հետևել է արտագաղթածներից ոմանց ճակատագրին և հոգեցունց էպիկական պատմություն ներկայացրել անհնազանդ մարդու և անգերազանցելի պատմիչի մասին»:
Խաղարկային մրցութային ծրագրի գլխավոր մրցանակին արժանացավ ռեժիսոր Ժան-Շառլ Յուի ֆրանսիական «Կեր քո ոսկորները» ֆիլմը: Ֆրանսիական ֆիլմը լավագույնն էր մրցութային ծրագրում, որն այս տարի հարուստ չէր բացահայտումներով: Հիմնականում արծարվեցին «հե՞շտ է արդյոք երիտասարդ լինելը» թեմայի տաբեր վարկածները: Ֆիկմում խոսքը գնում է սնիշերի ընտանիքի մասին: Սնիշերը այսպես կոչված սպիտակ գնչուներն են, քոչվոր մի պոպուլացիա, որը բնակվում է Հռենոսի ափամերձ երկրներում և ևս մեկ խնդրահարույց երանգ է հավելում եվրոպական բնապատկերին: Երբ ավագ եղբայրը դուրս է գալիս բանտից և նստում է BMW-ի ղեկին նոր արկածներ որոնելու մղումով, նա անխուսափելիորեն վարքագծի մոդել է դառնում կրտսեր եղբոր՝ Ջեյսոնի համար: Սակայն դեռ 18-ը չբոլորած տղան պատրաստվում է մկրտություն ընդունել՝ կյանքի մասին երկու ճշմարտությունների միավորումն ուժերից վեր է նրա համար, ինչն էլ հանգեցնում է լուրջ աշխարհահայացքային դրամայի:
Նույն թեմայի առավել համակրելի տարբերակներից էր ռեժիսոր Դավիդե Մալդեի իտալական «Աղմուկը» ֆիլմը, որն առանձնանում է շարադրման ժամանակակից ոճով, գրեթե զերծ է սյուժեից և կառուցված է երաժշտական սինկոպների վրա: Ռեժիոսորը գրեթե իրական ժամանակի ռեժիմով է հետևում երկու հերոսի՝ տղայի և աղջկա զուգահեռ գոյությանը: Տղան լեռնային մի գյուղակի բնակիչ է, օտարացած համադասարանցիներից, որն առաջին իսկ հնարավորության դեպքում դնում է ականջակալները, կարծես այդ «զրահով» տարանջատվելով շրջապատից ու սուզվելով սեփական գաղտնի աշխարհը՝ տեխնո երաժշտության աշխարհը: Աղջիկն ապրում է հարևան Պիստոյա քաղաքում, որին հինավուրց գեղեցկությունն անտարբեր է թողնում երիտասարդներին, և նույնպես ձգտում է ինքնաարտահայտվել երաժշտության միջոցով՝ ելույթ ունենալով փանկ-համույթում:
Մրցույթի մյուս բևեռում է նորզելանդական «Ի՞նչ ենք անում ստվերում» ֆիլմը, որի հեղինակներն են Ջեյմեն Քլեմենթն ու Թայկի Վայթիթին: Նրա հերոսների՝ չորս անբանների համար, որոնք միասին բնակարան են վարձակալում Վելինգտոնում, դժվար է լինել կամ թվալ երիտասարդ՝ գիշերային կյանքը վայելելու նպատակով գրշերային ակումգները գրոհելիս: Խնդիրն այն է, որ իրականում նրաք շատ ավելի մեծահասակ են, օրինակ, Վլադիսալավը 850 տարեկան է, կարճ ասած, բոլոր չորսը ստաժով վամպիրներ են: Նրանց խնդիրներն այնքան էլ հասկանալի չեն հասարակ մահկանացուներին: Տեղ-տեղ ծիծաղելի, երբեմն էլ բթամիտ վամպիրական կատակերգությունը հայտնի չէ, թե ինչպես է հայտնվել այս մրցույթում, բայց բազմազանություն է հաղորդել նրան:
Մրցութայիններից ամենահոջղվածներից էր հունգարական «Ինչ-որ անհասկանալի պատճառով» Գաբոր Ռեիսի ֆիլմը, որն արժանացավ ժյուրիի հատուկ մրցանակին ու նաև հանդիսատեսի համակրանքի մրցանակին: Գլխավոր հերոսը՝ Ահարոնը 30-ամյա մի անբան է, որը ոչ մի կերպ չի կարողանում դուրս պրծնել ծնողների հոգածությունից և մեծին վայել կյանք սկսել: Նույնիսկ աշխատանքի տեղավորման համար ներկայացված ռեզյումեն նրա համար մայրիկն է գրել, իսկ Ահարոնի ամենաինքնուրույն արարքը գարեջուր ու ֆինական օղի խմելն է, իսկ հետո համացանցով Լիսաբոնի տոմս պատվիրելը: Զգացվում է պրոդյուսերի ուղղորդիչ ձեռքը՝ հունգարական կինոն չի կարող մեր օրերում հեղինակային լինել, այն կոչված է զվարճացնելու և դեպրեսիայից երիտասարդներին հանելու, ինչը շատ է տարածված հունգարացիների շրջաբնում:
Թուրինի միջազգային կինոփառատոնը հիմնվել է 1982 թվականին, անցկացվում է իտալական Թուրին քաղաքում ամեն տարի:Փառատոնը հեղինակություն է ձեռք բերել 1990-ականներին Ալբերտ Բերբերի գլխավորությամբ, որը հետագայում դարձավ Վենետիկի կինոփառատոնի ղեկավարը:
Նախկինում փառատոնն անցնում էր Riposi կինոթատրոնում, սակայն հրդեհից հետո այն տեղափոխվեց Lingotto հսկայական առևտրի կենտրոնի Pathe մուլտիպլեքս: Որոշ ժամանակ անց փառատոնը կրկին վերադարձավ քաղաքի կենտրոն:

1 Декабрь 2014 - 10:07 AMT
Победителем документального конкурса кинофестиваля в Турине стала работа Арутюна Хачатряна «Бесконечное бегство, вечное возвращение»
В Турине завершился 32-й Международный кинофестиваль. Лучшим фильмом документального конкурса жюри признало новую работу Арутюна Хачатряна «Бесконечное бегство, вечное возвращение».
Как пишет «КоммерсантЪ», тема, которую известный режиссер разрабатывает уже не первый год,— судьба армян, рассеянных трудной историей по миру; говоря языком слоганов, легко ли быть армянином?
«После распада СССР, военного конфликта с Азербайджаном и разрушительного землетрясения в Спитаке хлынула новая волна армянской эмиграции. О тех, кто пережил и продолжает переживать этот опыт, рассказывает фильм, отличающийся многими кинематографическими достоинствами», – пишет издание.
В решении жюри о присуждении победы фильму подчеркивается «подлинное чувство кино» и «почти физическое прикосновение к реальности», красота образов, передающих одиночество человека и его стремление быть частью своего народа.
Из аннотации к фильму: «Между 1988 и 1990 годами три события потрясли Армению – страшное землетрясение, нагорно-карабахский конфликт и распад Советского Союза. В результате часть населения покинула родную землю. Режиссер проследил жизнь нескольких эмигрантов и поведал трогательную эпическую историю о непокорном человеке и непревзойденном рассказчике».
Главный же приз игровой конкурсной программы присужден французскому фильму «Съешь свои кости» Жан-Шарля Ю. Французский фильм смотрелся лучшим в конкурсной программе, которая в этом году не блистала открытиями. В основном в ней фигурировали вариации на тему «Легко ли быть молодым?». В фильме идет речь о семье енишей — так называемых белых цыган, кочевой популяции, обитающей в странах вокруг Рейна и добавляющей еще одну проблемную краску в европейский пейзаж. Когда старший брат выходит из тюрьмы и садится за руль любимого BMW в поисках новых приключений, он неизбежно становится ролевой моделью для младшего брата Джейсона. Однако парень, которому на днях исполняется восемнадцать, готовится к обряду крещения: соединить две правды о жизни оказывается непосильной задачей, и это приводит к серьезной мировоззренческой драме.
Одной из самых симпатичных вариаций на тему «Легко ли быть молодым?» оказалась итальянская картина «Шум» Давиде Мальди отличается современным стилем повествования, почти бессюжетного, построенного на музыкальных синкопах. Режиссер почти в режиме реального времени прослеживает параллельное существование двух героев, парня и девушки. Он, обитатель горной деревушки, чувствует отчуждение в среде одноклассников и при первой возможности надевает, слово броню, наушники, погружаясь в свой потаенный мир — музыку техно. Девушка живет в соседнем городе Пистоя, древняя красота которого оставляет молодых равнодушными, и тоже стремится самовыразиться через музыку, выступая в панк-ансамбле.
На другом полюсе конкурса оказался новозеландский фильм «Что мы делаем в тени» Джемейна Клемента и Тайки Вайтити. Его героям — четырем оболтусам, совместно снимающим квартиру в Веллингтоне,— особенно нелегко быть или казаться молодыми, отправляясь в ночную жизнь на штурм местных клубов. Проблема в том, что на самом деле они гораздо старше, например, Владиславу уже 850 лет, короче говоря, все четверо — вампиры со стажем. Есть у них и очень понятные обычным смертным проблемы: например, герои с выразительно выступающими клыками особенно часто нуждаются в услугах дантиста. Местами остроумная, местами скатывающаяся в туповатый трэш вампирская комедия неведомо как попала в конкурс, но придала ему привкус разнообразия.
Одной из самых успешных в конкурсном соревновании оказалась венгерская картина Габора Реиса «По какой-то необъяснимой причине», она получила специальный приз жюри и вдобавок приз публики. Главный герой Аарон — 30-летний недотепа, который никак не может вырваться из-под опеки родителей и наладить взрослую жизнь. Даже резюме для устройства на работу за него сочиняет мамочка, а самый самостоятельный поступок Аарона — надуться с компанией пива и финской водки, а потом спьяну заказать по интернету авиабилет в Лиссабон. Все это было бы очень мило, если бы за этой историей не так назойливо ощущалась направляющая продюсерская рука. Нынче венгерскому кино не позволено быть авторским: оно должно развлекать и лечить молодежь от депрессии, широко распространенной венгерской хвори.
«Международный кинофестиваль в Турине» — ежегодный кинофестиваль, проводящийся в итальянском городе Турин, основан в 1982 году.
Значимость в международном плане фестиваль приобрел в 1990-х под руководством Альберта Барберы, впоследствии ставшим руководителем Венецианского кинофестиваля.
Фестиваль проходил ранее в кинотеатре «Riposi», но после однажды случившегося пожара кинофорум переместился на окраину города в огромный торговый центр Lingotto, в мультиплекс Pathe. Просуществовав там некоторое время, TFF смог вернуться обратно в центр старинного города.