(?) Ի՞նչ է բաց կրթությունը:
(!) Բաց կրթության փիլիսոփայության հիմքում կիսվելն է, ընդ որում՝ այստեղ կիսվելը չի վերաբերում դասընթանցների կամ դասագրքերի բովանդակությանը: Գաղափարն այն է, որ կիսում ես իրական փորձդ, հմտությունդ, որի մասին ուզում ես պատմել: Գաղափարը նրանում է, որ երկարաժամկետ հեռանկարում աշխատանքի մի մաս է դառնալու աշխատանքդ հրապարակայնորեն կատարելը, կիսվելով մարդկանց հետ նրանով, ինչ օրեցօր անում ես, անկախ նրանից, թե ինչ մասնագիտություն ունես:
Դա դառնում է կրթության մի տեսակ ու արդեն ինքդ ես ունենում մի փոքր խումբ, որը քեզ հետևում է, մինչ աշխատում ես: Դա կարող են լինել թե մեծահասակներ, թե դպրոցականներ, որոնք, օրինակ, ուզում են ինժեներ դառնալ: Վերջնական գաղափարը դա է: Վերջին հաշվով, մենք փորձում ենք կոտրել այն կարծրատիպը, թե կրթությունը միայն հատուկ խմբին, հատուկ բուհերում, ու, իհարկե, գումարի դիմաց հասանելի մի բան է: Ուզում ենք, որ կրթությունը դառնա նույնքան առօրյա երևույթ, որքան հասարակական ենթակառուցվածքներն են, օրինակ` ճանապարհը, ջուրը, էներգիան:
(?) Հայաստանը փոքր, շրջափակված զարգացող երկիր է, ու մեր Կառավարությունը փորձում է ստեղծել գիտելիքահեն տնտեսություն: Ի՞նչ եք կարծում, որքանո՞վ է Հայաստանի համար կարևոր բաց կրթության մեթոդների կիրառումը:
(!) Բարդ հարց է, քանի որ ցանկացած Կառավարություն ուզում է ստեղծել գիտելիքահեն տնտեսություն: Դա ինքնըստինքյան տեղի չի ունենա ու այն չէ, ինչ կտարբերի երկիրը մյուսներից: Ամբողջ աշխարհը շարժվում է դեպի գիտելիքահեն տնտեսություն: Նախկինում այն աշխատանքները, որոնք շատ աշխատուժ ու թուղթ էին պահանջում, այսօր էլեկտրական սարքերի միջոցով են արվում, ինչն ավելի արագ է, ավելի որակով ու մատչելի, արդյունքում էլ ստանում ես ավելի որակյալ ծառայություն: Սակայն այդ գործընթացը ներդումներ ու անցումային շրջան է պահանջում:
Առաջին MOOC-երը ծագեցին Open Education Resources շարժումից: Տերմինը 2008 թվականին հորինեց Դեյվ Քորմյերը` արքայազն Էդվարդի կղզու համալսարանից, ի պատասխան «Կոնեկտիվիզմը և կապակցված գիտելիքը» (Connectivism and Connective Knowledge) խորագրով դասընթացներին: Դասընթացը, որը վարում էին Աթաբասկայի համալսարանից Ջորջ Սիմենսն ու Ազգային հետազոտական խորհուրդից Սթիվեն Դոունսը, բաղկացած էր Մանիթոբայի համալսարանի ընդլայնված կրթության 25 վճարովի հիմունքով սովորող ուսանողից, ինչպես նաև 2200 ուսանողից, ովքեր հետևում էին դասընթացին օնլայն ու դրա համար չէին վճարում:
(?) Արդյո՞ք կարծում եք, որ այն ներդնել սկսելուց առաջ հարկավոր է, նախևառաջ, կրթել և տեղեկացնել որոշում ընդունողներին:
(!) Ամեն երկիր ուրույն է: Ընդհանուր առմամբ` լավ գաղափար է: Սակայն որոշում ընդունողներին կրթելն ու տեղեկացնելը դժվար է, քանի որ նրանք մտածում են, թե առանց այդ էլ բավականին կրթված ու տեղեկացված են, և ավելին իրենց պետք չէ: Իմ երկրում դա այդպես է, ուստի դա կարող է բարդ լինել: Բացի դրանից, նույնիսկ ավտորիտար երկրների կառավարություններում որոշում ընդունող մարդիկ (չեմ ասում, որ ՀՀ-ն այդպիսի երկիր է, քանի որ տեղյակ չեմ) առայժմ քիչ թե շատ անում են այն, ինչ ուզում են մարդիկ: Եթե նրանց ճանապարհ է պետք, ապա կառուցում են այն, եթե սննդի խանութներ պետք լինեն, մարդիկ կստանան դրանք: Այդ պատճառով, իմ կարծիքով, կարևոր է, որ մարդկանց հասանելի լինի կրթությունն ու ենթակառուցվածքները, որ ինքնուրույն կրթվելու հնարավորություն ստանան:
Կրթության տարածումն ինտենսիվ գործընթաց է, որը պահանջում է շատ ժամանակ, տեխնոլոգիաներ, ներդրումներ: Դա խոշոր նախաձեռնություն է, և միշտ խորհուրդ եմ տալիս մարդկանց ինքնուրույն կրթվելու հնարավորություն տալ: Դրանով բոլորին չես հասնի, բայց ում հասնես, առնվազն կանես դա հասանելի մեթոդով:
(?) Ինչ վերաբերում է MOOC-երին. կարծում եք, դրանց պլատֆորմների ստեղծումը անընդհատ ներդրումնե՞ր է պահանջում, թե՞ դրանք կարող են ինքնածախսածածկ լինել:
(!) Ինձ նորից ու նորից ասում են, թե այդ երևույթները պիտի ինքնածախսածածկ լինեն, սակայն ոչ մի ենթակառուցվածքի հետ այդպես չի լինում: Ոչ մեկի հետ: Ու անխոհեմ է նման բան ակնկալել: Դպրոցներն ինքնաբավ չեն, նրանք կառավարություններին շատ փող արժեն: Այդ պատճառով, MOOC-երի ինքնաֆինանսավորման ակնկալումն ինձ համար անիմաստ է:
Կրթությունն ուղղված է այն մարդկանց, որոնք քիչ հավանական է, որ կարող են այն իրենց թույլ տալ: Քիչ հավանական է, որ նրանք ունեն աշխատանք և առավել հավանական է, որ դա երեխաներ են: Ինչպե՞ս են նրանք վճարելու կրթության համար: Երբ մարդիկ ճանապարհ են կառուցում, նրանք չեն սպասում, որ այն ինքնաֆինանսավորվելու է: Դա կարևոր է թե՛ մարդկանց, թե՛ կառավարությունների համար, ու նրանք գտնում են այն իրագործելու միջոցներ: Այո, MOOC-երը գումարային մեծ ներդրումներ են պահանջում:
(?) MOOC-երն այստեղ այնքան էլ տարածված չեն անգլերենի իմացության պակասի պատճառով: Որքանո՞վ է, ըստ ձեզ, կարևոր հայալեզու MOOC-երի մշակումը: Արժե՞ դրա մեջ գումարներ ներդնել, թե՞ ավելի լավ է մարդկանց անգլերենի իմացությամբ ապահովել:
(!) Վախենում եմ հայտարարել. «օ, եկեք հայերեն MOOC-եր ստեղծենք», քանի որ դա կնշանակի, որ նրանցից օգուտ կստանան միայն հայերեն իմացողները: MOOC-երի լավագույն կողմն այն է, որ կարելի է ներգրավել բազմաթիվ երկրների ու մշակույթների ներկայացուցիչների: Իհարկե, այդպես եմ ասում, քանի որ ինքս անգլալեզու MOOC-եր էի առաջարկում և տեսա, ինչպես դա տեղի ունեցավ: Ապագայում ուրախ կլինեի տեսնել բազմալեզու MOOC-եր: Սակայն, այս պահին չեմ կարծում, որ այս փուլում դա իրագործելի է: Եթե հայկականի պես փոքր լեզվական խմբի անդամ լինեի, կկենտրոնանայի հայերեն լեզվով առկա ռեսուրսների տարածման վրա: Սա կլիներ իմ առաջին առաջնահերթությունը. այսպես, եթե նրանք մասնակցեին այլ MOOC-երի, կկարողանային իրենց ռեսուրսները ներդնել այնտեղ, ընդհանուր պաշարին:
Ժամանակին զուգընթաց մարդիկ կկարողանան ստեղծել այդ ռեսուրսներն իրենց լեզուներով և թարգմանել առկա MOOC-երը: Դա կլինի լավագույնը: Այս պահին ավելի շատ շեշտը կդնեի ռեսուրսների ստեղծման վրա, ոչ թե MOOC-երի: Ռեսուրս ասելով նկատի ունեմ բովանդակությունը` տեքստեր, տեսանյութեր, լուսանկարներ և այլն: Ստիպված չէի լինի ներգրավել մասնագետների՝ բովանդակություն ստեղծելու համար, այլ կդարձնեի դա կրթական պրոցեսի մաս: Գիտեմ, Հայաստանն ունի սեփական կրթական համակարգը, ուստի ցանցում կիսվելիք բովանդակության ստեղծումը կարելի է կրթության մի մաս դարձնել: Դա ավելի արագ է և մատչելի:
(?) MOOC ստեղծելը թա՞նկ նախաձեռնություն է:
(!) Այո, կարող է լինել թանկ, բայց պարտադիր չէ: Գիտեմ, որ կան բազմաթիվ բավականին թանկարժեք MOOC կուրսեր: Coursera-ի MOOC-երից որոշները բավականին թանկ արժեն, քանի որ հեղինակները վարձում են պրոֆեսիոնալ տեսանկարահանման և մոնտաժի խմբեր, և ընդհանրապես դրանց վրա աշխատող մասնագետներին բարձր են վճարում: Այն MOOC-երը, որ ես ու Ջորջ Սիմենսն ենք ստեղծել, բավականին մատչելի էին, և, կարծում եմ, այդպես կարելի է անել Հայաստանում: Բայց դա որոշակի գիտելիքներ և հմտություններ են պահանջում: Ճակատագրի հեգնանքով՝ որքան ավելի քիչ գիտելիք ու հմտություններ ունես, այդքան ավելի թանկ է:
MOOC-եր կարելի է ստեղծել օգտագործելով ինտերնետում հասանելի անվճար գործիքները: Եթե բովանդակությունը ստեղծում են մարդիկ՝ ինչպես նկարագրեցի, ապա դա դառնում է ոչ թանկարժեք, քանի որ ստեղծվում է վիրտուալ տարբերակով:
Գիտեք, իմ առաջին MOOC-ն ինձանից ընդհանուր առմամբ մոտ 100 ժամ պահանջեց, մի 100 ժամ էլ Ջորջ Սիմենսից: Սա մոտավոր հաշվարկ է, չեմ հաշվել: Մոտ $120 եմ վճարում իմ սերվերի համար, որտեղ բոլոր նախագծերս են: Անհատին սա կարող է թանկ թվալ, սակայն եթե կառավարությունն է հոգում ծախսերը՝ ամենևին էլ այդպես չէ:
MOOC-երը զարգանալու հետ մեկտեղ, դրանց երկու տարբեր տեսակներ են առանձնացել՝ նրանք, որոնք «կոնեկտիվիստ» փիլիսոփայությանն են հարում, և մյուսներն ավելի նմանվում են ավանդական դասընթացներին: Դրանք առաձնացնելու համար Սթիվեն Դոունսն առաջարկել է “cMOOC” և “xMOOC” տերմինները: cMOOC-ի դեպքում c-ն connectivist-ն է, իսկ x-ը (extended)՝ ընդլայնված, և նկարագրում է այն, որ MOOC-ը ստեղծված է ի հավելում մեկ այլ բանի (օրինակ համալսարանական դասընթացի): Սթիվեն Դոունսը համարում է, որ cMOOC-երն ավելի «ստեղծարար ու դինամիկ» են, քան ներկայիս xMOOC-երը, որոնք, ըստ նրա, նմանվում են «հեռուստատեսային շոուների կամ թվային դասագրքերի»:
(?) Այժմ շատ MOOC-եր քննադատում են նրա համար, որ թեև շատերն են գրանցվում դասընթացներին, քչերն են հասնում մինչև վերջ, այսինքն դասընթացն ավարտողների տոկոսային հարաբերությունը ցածր է: Ի՞նչ եք կարծում, xMOOC-երն են ավելի վատ այդ առումով, թե՞ cMOOC-երը: Առհասարակ արդյո՞ք դա վատ է:
(!) Չգիտեմ՝ արդյոք xMOOC-երում է այդ տոկոսային հարաբերությունը ցածր, թե cMOOC-երում, բայց չեմ էլ կարծում, որ դա նշանակություն ունի: Մարդկանց մեծ քանակի ուսուցումը սկսելն ու չավարտելը MOOC-ի համար ճիշտ չափանիշ չէ: Դա նման է թերթ կարդալուն: Ոչ մեկ չի կարդում մինչև վերջ: Մարդիկ ուղղակի ընտրում են այն նյութերը, որոնք իրենց հետաքրքրում են: Նույնը նաև MOOC-երի դեպքում է: Այն չպետք է նմանվի ավանդական դասընթացի, որտեղ բովանդակություն կա, որ պետք է անցնել, ու եթե ինչ-որ բան բաց ես թողել, ապա քեզ չի հաջողվել ավարտել այն: MOOC-ի կրթությունը գալիս է գործունեությունից, որով զբաղվում ես և ոչ բովանդակությունից, որ փորձում ես հիշել:
Բովանդակությունը կարևոր չէ: Գիտեմ, սա կրթության մասնագետի կողմից հնչող տարօրինակ արտահայտություն է, բայց այն իսկապես ճշմարիտ է: Կարող ես կրթական համակարգում հասնել նույն արդյունքների, նույնիսկ եթե ամբողջովին այլ բովանդակություն սովորեցնես, քան հիմա: Արդյունքը կլինի նույնը:
(?) Իսկ ո՞րն է ուսուցման տարբեր «ոճեր» ունեցողների մեծամասնության համար գործող ամենաարդյունավետ միջոցը:
(!) Առաջին հերթին ասեմ, որ ակադեմիական համայնքում բավականին թերհավատություն կա ուսուցման ոճերի էական նշանակության հարցում: Ինքս ոչ միանշանակ տեսակետ ունեմ: Ուսուցման ոճերի գաղափարը եկել է Գարդների «Բազմակի ընդունակություններ» գրքից: Նա իրավացի է, երբ ասում է, որ խելացի լինելու տարբեր ձևեր կան: Դու կարող ես լինել խելացի տեսողական առումով, կարող ես լինել կինեստետիկ, կամ ռացիոնալ առումով… կամ էլ ինձ պես՝ խելացի բոլոր առումներով (ժպտում է): Սակայն ուսուցման ոճերի գաղափարը նրանում է, որ պարզում ես, թե որոնք են կոնկրետ մարդկանց զարգացած կողմերը, և ապա հարմարեցնում դասավանդումը դրան: Դեռևս պարզ չէ, թե արդյոք դասավանդումը հարմարեցնելը մարդու «խելացիությանը» բարելավելու է կրթության արդյունքը:
Այս ամենը ենթադրում է դասավանդման դիդակտիկ մոդելը, որտեղ ունես դասավանդող, որ մատուցում է բովանդակությունը, և ուսանողներ, որոնք ընդունում են այդ բովանդակությունը: Սակայն ժամանակակից կրթության հիմնական մասն այլևս մոդելներով չի իրականացվում: Ավանդական կրթությունը որոշ չափով հիմնված է այն գաղափարի վրա, որ գիտելիքը չի փոխանցվում, այլ ամեն մեկն իր համար պետք է ստեղծի իր գիտելիքն ամենասկզբից: Չէ՞ որ հնարավոր չէ բովանդակությունը տեղավորել ուղեղի մեջ: Ոչ մի ողջամիտ միջոցով չես կարող դա անել: Դա այն է, ինչ անում է քարոզչությունը, որը քեզ հեռու չի տանի: Չես կարող քարոզել միջուկային ֆիզիկա: Դա չի աշխատի:
Իրականում ստեղծում ես ֆիզիկայում քո ուրույն գիտելիքը: Ուսուցման ոճերն այդտեղ չեն օգնում: Դա չի նշանակում, որ մարդիկ միմյանցից տարբեր կերպ չեն սովորում: Համոզված եմ, որ դա այդպես է, ինչպես նաև, որ մարդկանց թողնելու հիմք կա, որպեսզի նրանք որոշեն՝ ինչպես են ուզում մոտենալ նյութի տարբեր տեսակների յուրացմանը: Կարծում եմ՝ դասավանդումը հարմարեցնելն այդպիսի ոճերին անարդյունավետ է:
(?) Ինչպիսի՞ն եք պատկերացնում կրթությունը 10 տարի հետո: Ինչպիսի՞նն է այն լինելու, ըստ Ձեզ, և ինչպիսի՞նը կուզեիք տեսնել:
(!) 10 տարին այդքան էլ երկար ժամկետ չէ, թեև հակառակն է թվում: Գիտեմ, սովորաբար 10 տարում շատ բան է կատարվում, բայց կրթությունը բավականին պահպանողական է և արագ չի փոփոխվում: Այնպես որ կարծում եմ՝ շատ բան նույնը կմնա, լինի դա լավ թե վատ: Դա նորմալ է: Հիմնական տարբերությունը կլինի այն, որ 10 տարուց այլընտրանքներն ավելի շատ կլինեն, քան հիմա, անկախ կրթական համակարգով կրթվելու լավ հնարավորություններ: Այնպես որ եթե նույնիսկ կրթական համակարգը ձախողվի, շատ ռեսուրսներ հասանելի կլինեն առցանց: Կարծում եմ, որ սա կլինի հիմնական նշանակալի փոփոխությունը և այն ինձ դուր է գալիս:
Հիմա մենք գտնվում ենք մի շրջանում, երբ աստիճանաբար փոփոխվում են մարդկանց գնահատելու մեխանիզմները: Մի քիչ բարդ է նկարագրել, սակայն այժմ գերակայող մեթոդը կիրառում է գնահատականներ, առաջադրանքներ ու նման բաներ: Սակայն մարդկանց ավելի ու ավելի են սկսում գնահատել ըստ իրենց հնարավորությունները ցուցադրելու նրանց կարողության, և դրա համար պարտադիր չի լինում թեստեր անցնել: Ի վերջո, մի ամբողջ սոցիալական ցանց ներգրավված կլինի մարդու գնահատման մեջ: Հավատարմագրերն ինչպես գիտական աստիճաններն ու կրծքանշանները՝ ժամանակավոր են: Մի 100 տարուց հզոր փոփոխություններ են լինելու, բայց 10 տարուց կլինի երևի դրա 10%-ը:
(?) Իսկ ինչպե՞ս կարելի է բարելավել գնահատման մեթոդները ներկայիս իրավիճակում:
(!) Ավելի շատ շեշտը կդնեի ստեղծելու վրա, քան հիշելու, կիսվելը գնահատման մաս կդարձնեի: Կարծում եմ՝ դա կարևոր է: Կստեղծեի մեխանիզմներ, որոնց միջոցով մարդիկ կկարողանային ապացուցել, որ իրազեկ են, առանց հարկադրված դասընթացներ անցնելու, որ հնարավորություն ունենային ընտրելու, թե ինչպես սովորել, նույնիսկ եթե գիտելիքը պետք է հետո ստուգեն: Եթե տարանջատենք սովորելն ու գնահատումը, մարդիկ կկարողանան ընտրել, թե ինչ տարբերակով են ուզում սովորել, իսկ գնահատումը կօգներ նրանց ազնիվ մնալ: Սրանք են այն կարճաժամկետ փոփոխությունները, որ կուզենայի տեսնել:
(?) Ո՞րն է Ձեր ամենահավանած MOOC-ը:
(!) Իմն է: Չնայած այն 35 շաբաթ ձգվեց, ես շատ սիրեցի «Փոփոխություն» MOOC-ը, քանի որ դա արդեն ապրելակերպ էր դարձել: Մենք շատ լավ մասնակիցներ ունեինք: Շատ եմ հավանում Ջիմ Գրումի DS106 MOOC-երը, քանի որ դրանք ավելի էին հիմնված ստեղծարարության գաղափարի վրա, քան իմը: Գնահատում եմ դա:

(?) What is the open education?
(!) The open teaching philosophy is about sharing and what’s really significant about it — it’s not sharing content like textbook or lecture. The idea is that you share the actual experience you have or practice you want to talk about. The idea here is that in the long term, part of the job will be to work openly and share what you do in a day-to-day course of your job with other people, no matter what your occupation is. This becomes a type of learning, where you have a little community following you as you work: schoolchildren or adults, who want to become engineers, for example. So that’s the end goal. Ultimately we’re trying to break down the idea that education is something that’s available only for a special group of people, only at special institutions and, of course, only for a price. We want education to become something that is normal, as part of the society infrastructure like roads, or power, or water.
(?) You know, Armenia is a small, landlocked and developing country and our government is striving for a knowledge-based economy. How important do you think it is for Armenia to implement some of the open education methods?
(!) It’s a hard question, because every government wants to be a knowledge-based economy. It’s not going to happen by itself and it’s not going to be what distinguishes a country from the others. The world as a whole is moving towards a knowledge-based economy. Previously, things that used to be done required a lot of labor and paper; now these are being done electronically, as it’s a lot faster, cheaper and better. You get better services as a result. However, this process requires an investment and a transition.
The first MOOCs emerged from the open educational resources (OER) movement. The term MOOC was coined in 2008 by Dave Cormier of the University of Prince Edward Island in response to a course called Connectivism and Connective Knowledge. The course which was led by George Siemens of Athabasca University and Stephen Downes of the National Research Council, consisted of 25 tuition-paying students in Extended Education at the University of Manitoba, as well as over 2200 online students from the general public who paid nothing.
(?) Before an investment, do you think it’s important to inform and educate the decision makers about this?
(!) Every country is different. Generally it’s a good idea. But it’s hard to inform and educate the decision makers, because they often believe that they are they are already informed and educated and they don’t need more. It’s actually how it works in my country, so it can be difficult. Also, decision makers, even in autocratic countries (and I’m not saying this is one, cause I don’t know obviously) governments still follow more or less what people want. If people want roads, the government builds roads, should people want grocery stores, they get the stores. So I think it’s equally important that the population as a whole is given access to the tools and infrastructure so they can educate themselves. Delivering an education is a very intensive process that requires a lot of overhead, a lot of tech, a lot of investment and time. It’s a major undertaking and I always recommend putting tools in place for the population to educate itself. You will only reach a small percentage, but at least you can do it the affordable way.
(?) As to the MOOCs, do you think that creating a platform for MOOCs, requires continuous investments, or can they become self-sustainable?
(!) I hear over and over how all of these things should be self-sustaining and, you know, no infrastructure is self-sustaining. None. And it’s unreasonable to expect that. Schools aren’t self-sustaining and they cost the government a fortune. Thus, expecting MOOCs to be self-sustaining makes no sense to me.
Education is one of the services that is directed toward the people who are least able to afford it — the uneducated. They are least likely to be employed and they are very likely to be children. How are they going to pay for it? When people build roads they do not expect them to be self-sustaining. If it’s important to a society, to a government, they will find a way to support it. That’s the beginning and the end of it. However, MOOC requires a large investment overall. I didn’t answer your question the way I wanted to, but the sentiment is there.
(?) MOOCs are not very popular here because people lack English skills. How important do you think it is to create Armenian language MOOCs? Is it worth the investment, or should we teach them English first?
(!) That’s a nifty question. I worry about saying something like “Oh, do create Armenian language MOOCs” because that would mean only people who speak Armenian could benefit from. The neat thing about MOOCs is that you can get people from many countries and many cultures. Of course, I say that because I offered MOOCs in English and that’s what happened. I’d love to see ultimately, MOOCs with participants speaking many languages. I don’t think that’s feasible yet. If I were in a smaller linguistic group like Armenian I’d probably be more focused on making resources available in Armenian to be shared among Armenians. That would be my first priority, so that if they join other MOOCs. They can add these resources to the global mix. With time, people will be able to create resources in their own language, and also to translate the existing MOOCs. That would be best. I’d probably focus on creating resources rather than creating MOOCs, at this point of time. By saying resources, I mean content: text, video, photographs, etc. I’d not hire professors to create content, I’d be making the creation of content as part of the educational activities. I know Armenia has its own system, so part of the education would become to create content that would be shared on the web for everybody. It’s faster and cheaper.
(?) Do you think creating a MOOC in general is an expensive venture?
(!) It could be, but not necessarily. I’ve heard of some very expensive MOOCs. Some of them on Coursera are really expensive because they hire professionals for job on every level. If they are creating custom content, it would be expensive. But the MOOCs that George Siemens and I created were very inexpensive, and this sort of thing could be implemented in Armenia. It doesn’t cost a whole lot but it requires the background knowledge and skills to be able to do it. Ironically, the less skilled you are, the more expensive it is to do.
You can create MOOCs using freely available technology on the web. If people are creating content the way I described — students creating content or students finding content throughout the internet –then it can be very inexpensive, since it’s created virtually.
You know, the first MOOC took me 100 hours of my time altogether and then another 100 hours of George’s time. That’s rough, I didn’t keep track. I pay $120 for the server with all my stuff. It may seem expensive if paid by a physical person, but if the government covers the expenses, it’s not costly at all.
As MOOCs have evolved, there appear to be two distinct types: those that emphasize the connectivist philosophy, and those that resemble more traditional courses. To distinguish the two, Stephen Downes proposed the terms "cMOOC" and "xMOOC". This marks a key distinction between cMOOCs where the 'C' stands for 'connectivist', and xMOOCs where the x stands for extended and represents that the MOOC is designed to be in addition to something else (university courses for example). Stephen Downes considers cMOOCs to be more "creative and dynamic" than the current xMOOCs, which he believes "resemble television shows or digital textbooks."
(?) What about the dropout rates? People keep criticizing MOOCs for high dropout rates.Do you think it is worse in xMOOCs than cMOOCs? Is it a bad phenomenon in general?
(!) I don’t know if there are more dropouts in xMOOCs than there are in cMOOCs, but I also don’t think it matters. Dropout is not a good measure for MOOCs. It’s like reading a newspaper. No one reads a paper from the beginning to the end. People just choose the things that are of interest to them. That’s how it should be for a MOOC as well. A MOOC should not be a traditional course, where there is a content you need to cover and if you did not cover, you are not successful. Education in the MOOC comes from the activities you are taking part in and not from content that you are trying to remember. Content doesn’t matter. I know that it may sound odd for an educator to say, but it really is true. You could accomplish the same results in your educational system even if you teach completely different content than you are doing today. You’d still accomplish the same results.
(?) What is the most effective way to cover a majority of people with different learning styles?
(!) First of all, there is a lot of skepticism in the academic community in education that the learning styles are significant. I’m sort of a mixed opinion. The idea of learning styles came from Gardner’s “Multiple intelligences”. And he’s right when he says that there are different ways of being smart. You can be smart visually, you can be smart kinesthetically or rationally or you can be like me… smart in everything (Smiling). But learning style was the idea that you identify how people are smart and then adapt your instruction to it. It’s not clear that adapting your instruction to a person’s intelligence is going to improve the education outcomes. But of course all of that presupposes what’s known as an instructive model of teaching, where you have an instructor, who delivers content, and you have students, who receive content. However, the most modern education isn’t about models anymore. The traditional education in some way is based on the idea that knowledge is not transmitted but rather each person has to create their own knowledge for themselves almost from scratch because you can’t put content to a brain, you just can’t. Not in any reasonable way. That’s the thing they do with propaganda. But propaganda doesn’t take you very far. You can’t do propaganda to nuclear physics, it doesn’t work. You actually have to develop your own knowledge in physics. Learning styles don’t help with that. That doesn’t mean that people don’t learn differently from each other. I’m sure they all do. I’m sure that there’s a basis for allowing people to decide for themselves how they want to approach to learn a certain type of material. I think that adapting instruction to such style is probably ineffective.
(?) How do you picture education in 10 years? How is it going to be according to you, and how would you want it to be?
(!) 10 years isn’t very long, although it sounds like that. I know a lot happens in 10 years, but education is very conservative and doesn’t move very quickly. So 10 years from now a lot of it will be the same way it is now, for better or for worse. And that’s okay. The main difference is that in 10 years there will be many more alternatives than there are today. So it will become more possible to get a good education, despite the educational system. So even if the educational system fails, there will be resources available online. I think that will be the key significant change and I want that. Additionally, we’re in a period now where we’re gradually changing the way we assess people. It’s a bit hard to describe but right now the prevailing method is to use grades, to use tests, assignments and things like that. However, more and more we now start assessing people according to whether they are able to demonstrate their competence in different areas and it's not necessary to do tests for it. Eventually, an entire social network will be involved in the assessment of a person. Credentials, like degrees and even badges, are temporary things. Great changes can take place in 100 years, so in ten years from now it will be 10 percent further along.
(?) For now, what can be improved in the assessment methods?
(!) I would focus on creating rather than memorizing. I would make sharing a part of assessments. I think that’s important. I would create mechanisms where people can prove they are competent without necessarily taking the class. So that they will have the choice of how they will learn, even if they are being tested for competence for what they have learned. If we separate the learning from the assessment, then people can choose how they learn for themselves and then the assessment still keeps them honest. So I think those are the short-term things and I’d be looking into more.
(?) What’s your favorite MOOC?
(!) Mine. Even though it was 35-week long I really liked the “Change” MOOC, since it did become a way of life. We’ve had some really good people. Although, to be really fair, I also liked Jim Groom’s DS106 (http://ds106.us/about/) MOOCs, cause they are much more based on the idea of creativity than mine were. And I like that.