Նոյեմբերի 23-ին շախմատի Սենթ Լուիսի մրցաշարում Սամվել Սևյանը չորս հաղթանակ տարավ: Մրցաշարի ավարտին Սևյանի վարկանիշը հասավ 2500, որի շնորհիվ նա ստացավ գրոսմայստերի կոչում:
Ինչպես դեկտեմբերի 2-ին գրել է The Star-ը, 13 տարեկան, 10 ամսական և 27 օրական Սամվել Սևյանը դարձավ ամենաերիտասարդ գրոսմայստերն ԱՄՆ պատմության մեջ: «Ես գոհ եմ արդյունքից, սա իմ լավագույն մրցաշարերից մեկն է»,-ասել է Սևյանը Սենթ Լուիսում հաղթանակից հետո:
Սամվել Սևյանը ծնվել է 2000 թ. դեկտեմբերի 26-ին ԱՄՆ Նյու Յորքի նահանգի Քորնինգեն քաղաքում: Սևյանը շախմատ է խաղում 5 տարեկանից, տանը նրան օգնում է հայրը: Նա նաև հեռահար մեթոդոով մարզվում է հայտնի մարզիչ Անդրանիկ Մարտիրոսյանի մոտ:
9 տարեկանում Սևյանը լրացրեց սպորտի վարպետի նորման: 12 տարեկան և 10 ամսականում նա հերթական ռեկորդը սահմանեց՝ դառնալով ԱՄՆ միջազգային կարգի ամենաերիտասարդ սպորտի վարպետը:
Ինչպես նշում է շախմատիստի հայրը՝ Արմեն Սևյանը, այժմ Սամվելը վեցերորդն է աշխարհի երիտասարդ շախմատիստների վարկանիշում: Սամվելի հաջորդ նպատակն է հասնել 2600 վարկանիշի, ինչը թույլ կտա նրան հրավերներ ստանալ ամենահեղինակավոր միջազգային մրցաշարերից:

2 Декабрь 2014 - 09:16 AMT
На шахматном турнире в Сент-Луисе 23 ноября Самвел Севян одержал четыре победы. По итогам турнира, рейтинг Севяна превысил 2500, благодаря чему он получил разряд гроссмейстера.
Как 2 декабря сообщает The Star, Севян стал самым молодым гроссмейстером в истории США, получив разряд в возрасте 13 лет, 10 месяцев и 27 дней. «Я удовлетворен результатом, это был один из лучших моих турниров», – сказал Севян по итогам победы в Сент-Луисе.
Самвел Севян родился 26 декабря 2000 года в Корнинге, штат Нью-Йорк. В шахматы Севян играет с 5 лет, дома ему помогает отец, также он тренируется дистанционно у известного тренера Андраника Мартиросяна.
В 9 лет Севян получил норму мастера спорта. В возрасте 12 лет и 10 месяцев он побил очередной рекорд, став самым молодым мастером спорта международного класса США.
По словам отца шахматиста Армена Севяна, на данный момент Самвел – шестой в рейтинге молодых шахматистов мира. Следующая Цель Самвела – набрать рейтинг 2600, что позволит ему получать приглашения на самые престижные международные турниры.