Սլյադնևը ՀՀ տարբեր շրջաններում գաստրոնոմիական տասնօրյա շրջագայության է մեկնել, որի ընթացքում լուսանկարել է 10 շեֆ-խոհարարի, յուրաքանչյուրն իր հերթին 3-ից 5 ուտեստ է ներկայացրել: PAN-ը զրուցել է Ալեքսանդր Սլյադնևի հետ, որը պատմել է նախագծի, հայկական խոհանոցի ու խոհարարների հետ աշխատանքից տպավորությունների մասին:
Food & Chef-ն ու դրա հերոսները
Մի օր նստած էինք ընկերոջս հետ ռեստորանում, ու շատ հավանեցինք շեֆ-խոհարարի պատրաստած ուտեստը: Որոշեցինք անձամբ շնորհակալություն հայտնել նրան, բայց մենեջերն ասաց, որ չեն կարող կանչել՝ ռեստորանի քաղաքականությունը թույլ չի տալիս: Սկսեցի մտածել… Վատ է, երբ հաճախորդի խնդրանքով չեն կանչում շեֆ-խոհարարին, ու, կարելի է ասել, հենց դա էլ դրդեց ինձ հետաքրքրվել՝ ո՞վ է այն մարդը, որն ինձ համար ուտելիք է պատրաստում, ինչո՞վ է ապրում ու հետաքրքրվում: Այդպես որոշեցի, որ պետք է այցելեմ լավագույն խոհանոցներն ու ցույց տամ մարդկանց, ովքեր մեզ համար պատրաստում են: 2012-ին դրանով էլ մեկնարկեց Foodnchief նախագիծս:
Սկսեցի լուսանկարել Օդեսայի խոհարարներին: Որոշ ժամանակ անց խոհարարներն իրենք սկսեցին զանգահարել, կանչել իրենց լուսանկարելու: Նախագծի շրջանակն ընդլայնվեց ու հաջորդը դրանում ընդգրկեցի Մոսկվան, արդեն կես տարի անց՝ ամբողջ աշխարհը: Հայաստանը նախագծիս 14-րդ երկիրն է:
Food & Chef-ն ու Հայաստանը
Երևի մոտ 10 տարի է՝ երազում էի Հայաստան գալ: Հայերն այսպիսի առանձնահատկություն ունեն՝ մինչև կհասցնես այս երկիր այցելել, քեզ արդեն ստիպում են սիրահարվել Հայաստանին:
Լուսանկարը` Food & Chef նախագծից. շեֆ-խոհարար Էդգար Եգանյան
Ալեքսանդր Սլյադնևի բլոգից. «…Հայաստանում մեկ օր գտնվելուց հետո արդեն սկսում եմ հավատալ, որ աշխարհի ամենալավ բաները հենց այստեղ են ստեղծվել:
Ինձ մոտենում են շատ լուրջ դեմքով ու սկսում պատմել, որ բրիտանացի գիտնականները չինացիների մոտ հայի գենոտիպ են գտել, ինչպես նաև, որ լեզուների հնդեվրոպական խումբն իրականում հայկական արմատներ ունի»:
Մոտ 30 տարբեր ուտեստ ենք լուսանկարել՝ գյուղականից մինչև եվրոպական մատուցմամբ։ Բայց չեմ կարող առանձնացնել մեկը, որն ավելի եմ հավանել։ Ամեն շրջանն իր յուրահատկությունն ունի. Գորիսը մեզ դիմավորեց մռայլ ու ցուրտ եղանակով, ուտելիքն այնտեղ գյուղական էր, բազմաթիվ բանջարեղեն կար, համեղ պանիր: Դիլիջանում օդը խենթացնում էր, Ալավերդիի հյուրանոցը հիասքանչ էր…
Իմիջիայլոց, այստեղ չեն ափսոսում կիսվել: Օրինակ, աշխարհի տարբեր երկրներում, երբ ասում եմ, որ ամեն շեֆ-խոհարարից 3-ական բաղադրատոմս է պետք, հիմնականում դժգոհ պատասխանում են՝ «ինչպե՞ս թե երեք», իսկ երբ հայ խոհարարներին նույնն ասացի, հիմնականում պատասխանում էին. «այդքան քի՞չ․ 5-ը, 7-ը վերցրու»․․․
Սլյադնևի բլոգից․ «Այնքան եմ զարմացած ու հիացած հայկական խոհանոցի բազմազանությամբ, որ կարող եմ այդ մասին ժամերով խոսել։ Այստեղ թե միս կա, թե բանջարեղեն, ընդեղենի հսկայական տեսականի, որոնցից հայերն իսկապես խոհարարական գլուխգործոցներ են պատրաստում»։
Սիրած ուտեստներ չունեմ, բայց կան, որոնք չեմ սիրում՝ խոզի միս, օրինակ։ Սակայն այս ընթացքում չի եղել ուտեստ, որն ընդհանրապես չհավանեմ։ Չինաստանում, օրինակ, փորձել եմ կյանքիս ամենակծու ուտեստը։ Դրանից հետո մոտ 5 րոպե ոչինչ չէի կարողանում ասել, մազերս քրտնել էին, բայց համեղ էր, կծվությունից բացի նույնիսկ համը զգացի: Ուտելիքից ամեն ինչ փորձում եմ. հերթը միայն միջատներին չի հասել, բայց դրան պատճառ կա՝ առայժմ չեմ եղել այն երկրներում, որտեղ դրանք պատրաստում են: Հենց հասնեմ, անպայման կփորձեմ:
«Ռնգեղջյուրի ֆարշը»
Ինքս շատ եմ սիրում պատրաստել, ու բավականին հաճախ եմ անում դա: Այն ուտեստների բաղադրատոմսերը, որոնք շեֆ-խոհարարներն ինձ տալիս են, փորձում եմ տանն ինքս պատրաստել: Նրանց համար, որոնք տանը պատրաստել անհնարին է, հատուկ անուն ունեմ՝ «ռնգեղջյուրի ֆարշ»: Կա, օրինակ, ուտեստ, կոչվում է «Ծիծեռնակի բույն», դելիկատես է: Թռչունները մանրեցնում են բրինձն ու դրանից իսկական բույն շինում: Չինացիները պոկում են դրանք, թրջում: Շատ համեղ, բայց թանկ է, ու պատրաստել այն տանն ուղղակի անհնարին է: Այդ ուտեստը նախագծում առաջիններից էր, հետո սկսեցի խոհարարներին խնդրել այնպիսի բաղադրատոմսեր տան, որ ընթերցողները կարողանան տանը պատրաստել՝ անկախ տարածաշրջանից:
21 օրվա օրենքը
Հոնկոնգում էի ապրում ու երեք շաբաթ անընդմեջ նկարահանումների էի, ուտել հասցնում էի միայն աշխատավայրում: Նման օրենք կա՝ երբ 21 օր շարունակ ամեն օր ինչ-որ բան ես անում, դա սովորություն է դառնում: 22-րդ օրն արթնացա, հանգստյան օր էր: Հասկացա, որ քաղցած եմ: Հագնվեցի, իջա մետրո ու մեկ էլ հասկացա, որ ինչ-որ բան այն չէ՝ ամբողջ տեխնիկան ինձ հետ էի վերցրել: Այսինքն, ենթագիտակցորեն մտածում էի, որ երբ քաղցած եմ, պետք է գնամ ու ինչ-որ բան լուսանկարեմ:
Վերջը
Food & Chef-ը կավարտվի, երբ բոլոր երկրների խոհարարներին նկարեմ։ Այժմ նպատակս աշխարհագրության ընդլայնումն է։ Հաջորդ փուլով նախատեսում եմ երկար ժամանակով կանգ առնել տարբեր երկրներում, լուսանկարել շեֆ-խոհարարներին ու տարածաշրջանային գրքեր տպագրել։ Բայց դրան դեռ 1,5-2 տարի կա։

Во время десятидневной гастрономической поездки по Армении Сляднев объездил несколько регионов, сфотографировал 10 шеф-поваров, каждый из которых представил от 3-х до 5-и своих блюд.PAN пообщался с фотографом, который рассказал о своем проекте и поделился впечатлениями, полученными от армянской кухни и в результате работы с местными поварами.
Начало
Как-то я сидел в ресторане с другом, и нам очень понравилась еда, которую приготовил шеф-повар. Мы попросили позвать его, чтобы отблагодарить, но администратор сказал, что они не могут этого сделать, так как у них такая политика. И я задумался… Эта плохо – не звать шеф-повара, и, можно сказать, именно это и побудило меня задуматься: кто этот человек, который готовит мне еду, чем он живет, чем дышит? Тут я и решил пройтись по лучшим заведениям и показать людей, которые готовят понравившиеся нам блюда. Проектом я занимаюсь с лета 2012 года. Начинал я с местных поваров, но позже меня начали приглашать в Киев, дальше была Москва, полгода спустя уже весь мир. Армения в моем проекте 14-я.
Food & Chef и Армения
Я уже давно мечтал попасть сюда – лет 10, наверное. У армян есть особенность – еще до того, как ты приедешь в Армению, тебя заставят влюбиться в эту страну.
Фото из проекта Food & Chef: шеф-повар Эдгар Еганян
Из блога Александра Сляднева: «…спустя сутки пребывания в Армении я начинаю верить, что именно тут придумали все самое лучшее.
С очень серьезным лицом мне армяне рассказывают про то, что британские ученые нашли у китайцев генотип армян. Про то, что индо-европейская группа языков на самом деле имеет корни в Армении».
Мы сняли около 30 блюд, самых разных, от деревенской до еды с европейской подачей. Но не могу выделить, что мне понравилось больше. Каждый регион хорош по-своему. Горис, например, встретил нас пасмурной погодой и холодом, еда там деревенская, огромное количество овощей, вкусный сыр. В Дилижане сумасшедший воздух, в Алаверды обалденная гостиница…
Кстати, здесь людям не жалко делиться. В основном, когда я обычно говорю, что от каждого шеф-повара мне нужно по 3 рецепта, то, в основном, слышу: «Как это, так много? 3 рецепта…», а здесь же мне отвечали: «Так мало? Давай 5, давай 7»…
Из блога Сляднева: «Вообще, я настолько удивлен и очарован разнообразием армянской кухни, что могу говорить об этом часами. Тут и мясо, и овощи и огромное количество разнообразнейших зерновых и бобовых, из которых армяне создают воистину великолепные кулинарные шедевры».
У меня нет любимых блюд, но есть нелюбимые. Например, я не ем свинину. Но вместе с тем за это время не было блюд, которые вообще не понравились. Например, в Китае я попробовал, наверное, самое острое блюдо, которое только мог. После этого около 5 минут я не мог ничего сказать, у меня вспотели волосы, но это было вкусно, я прочувствовал вкус. Я пока не пробовал насекомых, но это потому, что не был в странах, где их готовят. Как только доеду, обязательно попробую.
«Фарш единорога»
Я сам очень люблю готовить и делаю это достаточно часто. Рецепты, что мне дают шеф-повара, я пытаюсь приготовить дома. У меня даже есть название для блюд, которые невозможно приготовить самостоятельно – «фарш единорога». Например, есть такое блюдо – «Ласточкино гнездо» – это деликатес. Птицы перемалывают рис слюной и из него строят гнезда. Китайцы их срывают, вымачивают. Это безумно вкусно и очень дорого, но приготовить его в наших реалиях невозможно. Это блюдо было одним из первых в проекте, но потом я начал просить шеф-поваров давать такие рецепты, которые можно будет позже приготовить в домашних условиях.
Правило 21 дня
Был случай: я жил в Гонконге, и в течение трех недель у меня ежедневно были съемки, и есть приходилось прямо во время работы. Есть такое правило – когда каждый день в течение 21 дня ты что-то делаешь, это входит в привычку. И на 22 день я проснулся, был выходной. Я был голоден, оделся, спустился в метро, и вдруг понял, что что-то не так: я взял с собой оборудование. То есть, в моем сознании сложилось, что если я хочу есть, то нужно идти что-то снимать.
Следующий этап
Закончится проект тогда, когда закончатся страны. Сейчас я работаю над расширением географии. В качестве следующего этапа собираюсь останавливаться в странах на более длительный период, снимать шеф-поваров и издавать региональные книги. Но до этого еще около 1,5-2-х лет.