Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը մեկնաբանել է դրամի արժեզրկման ու թանկացումների հետ կապված խնդիրները:
«Մենք Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի միջոցով մոնիթորինգ ենք իրականացրել, 5%-ի շրջանակներում է գնաճը, որը ես նորմալ եմ համարում»,- ասել է վարչապետն ու հավելել, որ դա պետք չէ կապել ներքին տնտեսական զարգացումների հետ. միջազգային տնտեսությունում տեղի ունեցող զարգացումների հետեւանք է:
«Տարածաշրջանային տնտեսության այդ վեր ու վարի պատճառներն են, որ բացասական ազդեցություն են ունենում մեր տնտեսության վրա»,- նշել է Աբրահամյանը:
«Առավոտի» հաղորդմամբ՝ վարչապետը շեշտել է՝ կառավարության համար կարևոր է, որպեսզի տնտեսության տարբեր ճյուղեր օգտվեն հնարավորություններից, և կարևոր է, որ գնաճը լինի իրատեսական:
Միևնույն ժամանակ փոխվարչապետ, միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը խորհրդարանում հայտարարել է, որ 2014-ի արդյունքներով գնաճը կհասնի մոտ 4%-ի:
«Եթե թանկացումները նույն տեմպերով շարունակվեն, վստահ եմ, որ գնաճը կլինի 4%-ի շրջանակում, այսինքն՝ պետբյուջեով նախատեսված ցուցանիշների սահմաններում», – ասել է Գաբրիելյանը, հաղորդում է ԱՌԿԱ-ն:ԿԲ-ի տվյալներով, գնաճը հունվար-հոկտեմբեր ամիսներին 2013-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ կազմել է 2,9%:
Որպես հետևանք, կտրուկ թուլացան նաև հայկական դրամի դիրքերը՝ նոյեմբերի 24-ին դոլարի փոխարժեքը բարձրացավ մինչև 435 դրամ: Հայկական արժույթի փոխարժեքը նվազեց միանգամից 16,6 կետով կամ գրեթե 4 տոկոսով: Նոյեմբերի 1-ին դրամի փոխարժեքը 411,26 դոլար էր:

Премьер-министр Армении Овик Абрамян прокомментировал резкое снижение курса армянской валюты и связанную с этим проблему подорожания продуктов в стране.
«Посредством Госкомиссии по защите экономической конкуренции мы провели мониторинг, инфляция – в районе 5%, я оцениваю ее как нормальную», – сказал он.
По словам премьера, ситуация связана не в внутренними, а с внешними факторами. «Отрицательное влияние на нашу экономику – последствие взлетов и падений региональной экономике», – цитирует Абраамяна «Аравот».
В свою очередь, вице-премьер, министр международной экономической интеграции и реформ Армении Ваче Габриелян в ходе правительственного часа в парламенте заявил,что инфляция в Армении по итогам 2014 года достигнет порядка 4%.
«Если подорожание продолжится на том же уровне, что и сейчас, уверен, что инфляция будет в пределах 4%, то есть, по сути, в пределах предусмотренного в госбюджете показателя», – сказал Габриелян, пишет АРКА. По данным ЦБ, инфляция за январь-октябрь к аналогичному периоду 2013 года составила 2,9%.
24 ноября курс доллара взлетел с 419 до 435 драмов, к 3 декября – до 442 драм. 1 ноября официальный курс армянской валюты составлял 411.26 др/доллар.