Դահուկավազորդ, Հայաստանի հավաքականի անդամ Սերգեյ Միքայելյաննառաջին տեղն է գրավել Ֆինլանդիայի Լապինլախտիի մրցաշարում ազատ ոճով 10 կմ մրցաձևում:
Միքայելյանը հաղթող է դարձել 8 երկրից 97 մարզիկի շարքում: Այժմ նա մարզվում է՝ պատրաստվելով երիտասարդական (մինչև 23 տարեկանների) աշխարհի առաջնությանը, որը կանցնի Ալմաթիում փետրվարին, հայտնում է Asbarez-ը:
2010-ին դառնալով Հայաստանի չեմպիոն, Միքայելյանը իրավունք ստացավ ներկայացնելու իր երկիրը Վանքուվերի ձմեռային Օլիմպիական խաղերում, որտեղ ազատ ոճով 15 կմ դահուկավազքում զբաղեցրեց 70-րդ տեղը: 2011-ի օգոստոսին նորվեգական Էուրե քաղաքում Միքայելյանը մասնակցեց աշխարհի երիտասարդական առաջնությանը: 17 կմ ազատ ոճով մրցավազքում Սերգեյը լավագույն ցուցանիշը գրանցեց՝ 35 րոպե 18 վայրկյան և գրավեց առաջին տեղը, իսկ 10,8 կմ եզրագծին հասավ երրորդը և արժանացավ բրոնզե պարգևին:
Սոչիի Օլիմպիադայում դասական ոճով 15 կմ մրցաձևում Միքայելյանը գրավեց 46-րդ տեղը 87 մասնակիցների շարքում:

9 Декабрь 2014 - 06:32 AMT
Армянский лыжник, член сборной страны Сергей Микаэлян пришел первым на рейтинговом турнире в Лапинлахти (Финляндия) в гонке на 10 км свободным стилем.
Микаэлян был первым среди 97 спортсменов из восьми стран. Теперь спортсмен тренируется для участия в молодежном (до 23 лет) чемпионате мира, который пройдет в Алматы в феврале, сообщает Asbarez.
В 2010 году, став двукратным чемпионом Армении, Микаэлян получил право представлять свою страну на зимних Олимпийских играх в Ванкувере, где в гонке на 15 км свободным стилем, занял 70-е место. В августе 2011 года в норвежском городе Эуре участвовал в молодёжном чемпионате мира по гонкам на лыжероллерах. В гонке на 17 км свободным стилем Сергей показал лучший результат — 35 мин. 18 сек и занял первое место, а на дистанции 10.8 км финишировал третьим и удостоился бронзовой награды.
На Олимпиаде в Сочи в 2013 году на соревнованиях по лыжным гонкам на 15 км классическим стилем Микаэлян занял 46-ое место среди 87 участников.