Ռուսաստանի և Հայաստանի մշակույթի նախարարներ Վլադիմիր Մեդինսկին և Հասմիկ Պողոսյանը ստորագրել են 2015-ի համար երկու երկրի նախարարությունների միջև գործակցության ծրագիրը:
«Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև նպաստավոր հարաբերություններ են հաստատվում ոչ միայն տնտեսական, այլ նաև մշակույթի ոլորտում: Հուսով եմ, որ հաջորդ տարի դրանք ավելի ակտիվ կլինեն»,-ասել է Մեդինսկին Պետերբուրգում ընթացող միջազգային մշակութային համաժողովի շրջանակում նախարարների գործարար նախաճաշից հետո: Համագործակցության շրջանակում Մոսկվայում կանցկացվեն Հայկական կինոյի օրեր, իսկ Երևանում հանդես կգա Վախթանգովի անվան թատրոնն ու Ազգերի թատրոնը: 2015-ի գարնանը նախատեսվում է «Ռուսական Էլեկտրոնային թանգարան» բացել Մատենադարանում:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ 2015-ին հայկական և ռուսական թանգարանների միջև համագործակցությունը կակտիվանա: 2015-ի սկզբին Տրետյակովյան պատկերասրահում կբացվի Գեորգի Յակուլովի աշխատանքների ցուցահանդեսը: Հայաստանը կմասնակցի նաև Մեծ Հայրենական պատերազմում տարած հաղթանակի 70-ամյակին նվիրված համատեղ նախագծին:
Նախատեսվում է նաև, որ առաջիկա ամիսներին Երևանի Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանը կանդամակցի Երաժշտական թանգարանների ու հավաքածուների ասոցիացիային: Ասոցիացիայի նախագահ, ՌԴ մշակույթի նախարարության մշակութային ժառանգության դեպարտամենտի տնօրեն Միխայիլ Բրիզգալովը գտնում է, որ անդամակցությունն ասոցիացիային թույլ կտա թանգարանին կապեր հաստատել ԱՊՀ անդամ երկրների գործընկերների հետ:

Министры культуры России и Армении Владимир Мединский и Асмик Погосян подписали план сотрудничества между министерствами двух стран на 2015 год.
«Между Россией и Арменией складываются благополучные отношения не только в экономической сфере, но и в сфере культуры. Надеюсь, что в следующем году они будут еще более активными», — сказал Мединский по окончании делового завтрака министров культуры в рамках международного культурного форума в Петербурге.
В рамках плана о сотрудничестве в Москве состоятся Дни армянского кино, а в Ереване пройдут гастроли Театра наций и театра имени Вахтангова. На весну 2015 года запланировано открытие «Электронного русского музея» в институте древних рукописей имени святого Маштоца «Матенадаран».
Ранее сообщалось, что уже в 2015 году сотрудничество между российскими и армянскими музеями заметно активизируется. В частности, в Историческом музее в Москве пройдет выставка «Легенды бытия».
Кроме того, в начале 2015 года в Третьяковской галерее откроется экспозиция работ Георгия Якулова, посвященная юбилею художника. Также Армения примет участие в совместном проекте, приуроченном к 70-летию Победы в Великой Отечественной войне.
Также планируется, что ереванский Дом-музей Арама Хачатуряна в ближайшие месяцы войдет в Ассоциацию музыкальных музеев и коллекций (АММиК). Президент ассоциации, директор департамента культурного наследия Министерства культуры РФ Михаил Брызгалов считает, что членство в АММиК позволит Дому-музею Хачатуряна наладить связи с коллегами из стран— участниц СНГ.