Դիրիժոր Կոնստանտին Օրբելյանի (կրտսեր) մասնակցությամբ Delos ստուդիայի թողարկած Virtuoso Rossini Arias ձայնասկավառակն առաջադրվել է Grammy մրցանակաբաշխությանը «Լավագույն դասական մեներգեցողության ալբոմ» (Best Classical Solo Vocal Album) անվանակարգում:
Ջոակինո Ռոսսինիի վիրտուոզ մեներգերն ամերիկացի տենոր Լորենս Բրաունլին (Lawrence Brawnlee) ձայնագրել է Կաունասի սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ, որն էլ Օրբելյանը ղեկավարում է:
Grammy 57-րդ ամենամյա մրցանակաբաշխության հանդիսավոր արարողությունը տեղի կունենա 2015-ի փետրվարի 8-ին, Լոս Անջելեսի Սթէյփլզ կենտրոնում և կհեռարձակվի CBS-ի եթերում: Մրցանակներ կշնորհվեն 83 անվանակարգում:
Ամերիկյան ձայնագրման ակադեմիայի երաժշտական մրցանակը՝ Grammy-ն, հիմնադրվել է 1958-ի մարտի 14-ին ԱՄՆ ձայնագրման ընկերությունների ասոցիացիայի կողմից։ Այն հանդիսանում է ժամանակակից երաժշտական արդյունաբերության ամենահեղինակավոր մրցանակը, որի հեղինակությունը կարելի է համեմատել կինոմատոգրաֆիայի Օսկար մրցանակի հետ։Grammyամենամյա մրցանակը պարգևատրվում է 30 երաժշտական ժանրերում, ձայնագրման ակադեմիայի լիազորված անդամների քվեարկության արդյունքում։
Կոնստանտին Օրբելյանը դիրիժոր է, Մոսկվայի կամերային նվագախմբի և Ռուսաստանի ֆիլհարմոնիայի երաժշտական տնօրեն, Պետերբուրգի միջազգային երաժշտական փառատոնի հիմնադիրը և երաժշտական տնօրեն և ռուսական այլ հռչակավոր նվագախմբերի հաճախակի հյուր: ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ Կոնստանտին Օրբելյանի զարմիկն է։ Հայրը հայ է, մայրը՝ ռուս։
Կոնստանտին Օրբելյանն իր դեբյուտը որպես վունդերքինդ դաշնակահար ունեցել է 11 տարեկանում, Սան Ֆրանցիսկոյի սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ։ Նյու Յորքի Ջուլիարդ երաժշտական դպրոցն ավարտելուց հետո սկսել է իր կարիերան որպես վիրտուոզ դաշնակահար, ելույթներ ունեցել խոշոր սիմֆոնիկ նվագախմբերի հետ ԱՄՆ-ում, Մեծ Բրիտանիայում, Եվրոպայում և Ռուսաստանում։ Շրջագայում է ամերիկյան աստղերի հետ ռուսական երաժշտական կենտրոններում և ռուսական աստղերի հետ՝ Հյուսիսային Ամերիկայի երաժշտական կենտրոններում, և այդ հիանալի համագործակցությունը հասել է Եվրոպա, Մեծ Բրիտանիա, Ճապոնիա, Կորեա և ամբողջ աշխարհի երաժշտական մայրաքաղաքները։

Записанный студией Delos при участии дирижера Константина Орбеляна (младшего) диск Virtuoso Rossini Arias номинирован на премию Grammy в номинации «Лучший классический сольный альбом».
Американский тенор Лоренс Браунли записал виртуозные сольные исполнения Джоакино Россини с Каунасским симфоническим оркестром, которым руководит Орбелян.
57-ая ежегодная церемония вручения премии Grammy пройдет 8 февраля 2015 года в Лос-Анджелесе и будет транслироваться в эфире телеканала CBS. Премия будет вручена в 83 номинациях.
Grammy — музыкальная премия Американской академии звукозаписи, была учреждена Ассоциацией звукозаписывающих компаний США 14 марта 1958 года.
Grammy присуждается ежегодно в 108 категориях по 30 музыкальным жанрам в результате голосования уполномоченными членами «Recording Academy» («Академии звукозаписи»). Успешные и получившие признание артисты и звукоинженеры могут получать право голоса в этом голосовании. Также существует стоящая особняком Grammy Lifetime Achievement Award (Премия Грэмми за жизненные достижения) — награда, присуждаемая за особый вклад в музыку.
6 апреля 2011 года Академия звукозаписи объявила об изменении многих категорий премии, начиная с 2012 года. Таким образом, число категорий сократилось со 108 до 78.
Константин Орбелян является основателем и музыкальным руководителем двух музыкальных фестивалей в России. С 1991 года под управлением Константина Орбеляна ежегодно проходит международный фестиваль камерной музыки «Дворцы Санкт-Петербурга», на который съезжаются музыканты и камерные исполнители многих стран мира и выступают в великолепных дворцах Санкт-Петербурга и пригорода. В 1996 году в Оружейной палате Московского Кремля состоялся первый концерт из серии "Музыкальные сокровища в музеях Кремля", также возглавляемый Константином Орбеляном и получившим поддержку тогда мэра города Москвы Ю.М.Лужкова.
Помимо этого, Константин Орбелян является приглашенным дирижером и членом попечительского совета Российско-американского молодежного оркестра, а также преподает историю русской музыки в Стэнфордском университете. В совершенстве владеет английским и русским языками, одинаково для него родными, как и две страны, ставшие Орбеляну родиной, – Америка и Россия.