Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 16-ի արտահերթում առաջին ընթերցմամբ ընդունել է «Պետական տուրքի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որով Գյումրու «Շիրակ» օդանավակայանից մեկնող ուղևորները կազատվեն «օդի հարկից»։
Օրինագիծը ներկայացրել է Հայաստանի էկոնոմիկայի փոխնախարար Սերգեյ Ավետիսյանը՝ նշելով, որ որոշումն ընդունվել է` հաշվի առնելով «Շիրակ» օդանավակայանով ուղևորափոխադրումների զգալի կրճատումը, գրում է ԱՌԿԱ-ն։
Հայաստանի քաղավիացիայի գլխավոր վարչության տվյալներով` ՀՀ «Զվարթնոց» և «Շիրակ» միջազգային օդանավակայանները 2014-ի հունվար–նոյեմբերին սպասարկել են 1 մլն 931 հազար 554 ուղևորի, ինչը 2013-ի ցուցանիշից 332.376–ով ավելի է։ Այսպիսով, ուղևորահոսքի աճը երկրի օդային դարպասներով կազմել է 20,8%։
Ըստ նրա, օդանավակայանի հետ բանակցություններ են տարվում բյուջետային տարբեր ավիափոխադրողների, ինչպես նաև սպասարկման որոշ սակագների նվազեցման մասին, ինչը թույլ կտա ավելացնել օդանավակայանից չվերթների և ուղևորահոսքի թիվը։
Ավետիսյանը նշել է, որ այդ որոշումը ոչ միայն ուղևորափոխադրումների ավելացման, այլև տարածաշրջանում անուղղակի ծառայությունների զարգացման հավելյալ հնարավորություն է ստեղծում, ինչը կապահովի պետբյուջեից մուտքերի ավելի բարձր ցուցանիշներ «օդի հարկի» համեմատ։
«Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ–ն շահագործում է «Զվարթնոց» և «Շիրակ» օդանավակայանները 30 տարով կոնցեսիոն կառավարման պայմանագրին համապատասխան, որը հայկական կառավարության հետ ստորագրվել է 2001 թվականին: Սեփականատերն արգենտինական American International Airports ընկերությունն է, որը պատկանում է արգենտինահայ գործարար Էդուարդո Էռնեկյանին:
«Շիրակ» օդանավակայանը գործում է 1961-ից: Օդանավակայանի ներկայիս շենքն ու վազքուղին շահագործման են հանձնվել 1982-ին: Վազքուղու վրա և թռիչքադաշտում խոշորածավալ կապիտալ շինաշխատանքներ չէին իրականացվել, ինչի արդյունքում թռիչքուղին հայտնվել էր ոչ բարվոք վիճակում:
«Արմենիա» միջազգային օդանավակայաններ»-ի միջոցներով 2007-ին թռիչքուղին ամբողջությամբ հիմնանորոգվել և ասֆալտապատվել է:
2007-ին Քաղավիացիայի գլխավոր վարչությունը «Շիրակ» օդանավակայանին շնորհել է ԻԿԱՕ-ի Առաջին կարգախմբի օդանավակայանի կարգավիճակ:

16 Декабрь 2014 - 19:05 AMT
Национальное Собрание Армении на внеочередном заседании 16 декабря принял в первом чтении поправки в закон «О государственной пошлине», в соответствие с которыми авиапассажиры, вылетающие рейсами из гюмрийского аэропорта «Ширак», будут освобождены от «налога на воздух».
Как отметил, представляя законопроект, замминистра экономики Армении Сергей Аветисян, решение принято с учетом значительного сокращения объема пассажироперевозок через аэропорт «Ширак».
По его словам, в настоящее время проводятся переговоры с различными бюджетными авиаперевозчиками, а также с аэропортом, по поводу снижения тарифов на определенные виды услуг, что позволит увеличить число осуществляемых через аэропорт рейсов и нарастить объем пассажироперевозок.
Аветисян отметил, что это решение откроет дополнительные возможности не только для увеличения пассажироперевозок, но и развития косвенных услуг в регионе, что обеспечит более высокие показатели поступлений госбюджета по сравнению с предусмотренным «налогом на воздух», сообщает АРКА.
Согласно данным Главного управления гражданской авиации Армении, международные аэропорты Армении «Звартноц» и «Ширак» в январе-ноябре 2014 года обслужили 1 млн. 931 тыс. 554 пассажиров, что больше аналогичного показателя 2013 года на 332 376 человек. Таким образом рост пассажиропотока через воздушные ворота страны составил 20,8%.
Согласно поправке в закон о «Госпошлинах» от 30 декабря 2008 года, с 29 марта все вылетающие из Армении лица, кроме: детей до 12 лет, транзитных пассажиров, участников, инвалидов и ветеранов ВОВ, вдов погибших в ВОВ, национальных героев Армении и героев Советского Союза, облагаются налогом на воздух при покупке авиабилета. Налог на воздух введен в качестве фиксированной суммы – 10000 драмов, так как с учетом того, что стоимость авиабилетов колеблется в зависимости от курса евро.