Եթե շարունակվի ՀՀ դրամի անկումը դոլարի նկատմամբ, ապա «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունը, իր իրավասության շրջանակում, մոնիտորինգի արդյունքում Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով դիմելու որոշում կկայացնի՝ սակագնի վերանայման հարցով: Այս մասին հայտարարել է «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերության մամուլի խոսնակ Շուշան Սարդարյանը, մեջբերում է Tert.am-ը:
«Ընկերության կողմից ամենօրյա մոնիտորինգ է իրականացվում իրավիճակի հետ կապված, և եթե առաջիկա ամիսներին պահպանվեն արտարժույթի փոխարժեքի աճի միտումները, և ընկերությունը շարունակի վնասներ կրել, ապա մոնիտորինգի արդյունքներին համապատասխան որոշում կկայացվի՝ դիմելու Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով՝ սակագնի վերանայման հետ կապված»,- ասել է նա:
«Գործող կարգի հիմքերով՝ ընկերությունն ունի իրավունք դիմելու կարգավորող մարմնին՝ սակագնի վերանայման հետ կապված՝ հաշվի առնելով նաև ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ ՀՀ ազգային արժույթի՝ դրամի տատանումները»,-հավելել է Սարդարյանը:
Ավելի վաղ նա հայտնել էր, թե այս պահին գազի սակագինը սահմանին նույնն է՝ 189 ԱՄՆ դոլար 1000 խորանարդ մետրի դիմաց և սակագնի վերանայման հայտով ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին դիմելու անհրաժեշտություն չկա:
Բնական գազի ներկայում գործող սակագնի հաշվարկի հիմքում 1 դոլարը 416,5 ՀՀ դրամ փոխարժեքն է:
Միևնույն ժամանակ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի մամուլի քարտուղար Մարիամ Ստեփանյանը հայտնել է, որ կոմունալ ծառայությունների գների փոփոխման հայտ հայկական ընկերությունները դեռ չեն ներկայացրել:
«Մենք գների վերանայման ոչ մի հայտ չենք ստացել», – ասել է Ստեփանյանը, մեջբերում է ԱՌԿԱ գործակալությունը:
«Հայկական ժամանակ» օրաթերթը դեկտեկբերի 9-ին գրել էր, որ «Գազպրոմ Արմենիա»-ն հաջորդ տարվա փետրվար-մարտ ամիսներին կարող է դիմել ՀԾԿՀ՝ ներքին սպառման գազի սակագնի «ճշգրտման» հայտով: Գործող սակագնի հիմքում մեկ դոլարի փոխարժեքը 410 դրամ է, իսկ ներկայումս մեկ դոլարի գինը հասնում է 460 դրամի: Ընկերությունն էլ Ռուսաստանից գազը գնում է դոլարով: Այն ժամանակ «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերության մամուլի խոսնակ Շուշան Սարդարյանը ևս հայտարարել էր, թե գազի սակագնի վերանայման հայտով ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին դիմելու անհրաժեշտություն չկա:
Սպառողների համար գազը թանկացել էր 2013-ի հուլիսից, երբ ռուսական «Գազպրոմը» թանկացրել էր Հայաստան առաքվող գազը: Սակայն, նույնիսկ այն բանից հետո, երբ Ռուսաստանի նախագահ Պուտինի 2013-ի դեկտեմբերի սկզբին կայացած այցից հետո Հայաստան առաքվող գազի գինը մեկ խմ-ի համար 270 դոլարից էժանացավ մինչև 180 դոլար, շարքային սպառողներին բաժին հասած մեկ խմ-ի դիմաց 156 դրամ սակագինը չփոխվեց:
Ավելի ուշ ՀԾԿՀ-ն երկարացրել է «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի գազամատակարարման արտոնագիրը մինչև 2017-ի հունվարի 1-ը։ Որոշումն ուժի մեջ է մտնում 2015-ի հունվարի 1-ին։
«Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ–ն բնական գազի մատակարարում է ապահովում Հայաստանի ներքին շուկայի համար։ Ընկերությունը զբաղվում է նաև բնական գազի տեղափոխմամբ, պահմամբ, բաշխմամբ և իրացմամբ, Հայաստանի գազատրանսպորտային համակարգի և ստորգետնյա պահոցների վերակառուցմամբ և ընդլայնմամբ։

17 Декабрь 2014 - 10:10 AMT
Если армянский драм продолжит терять позиции по отношению к доллару, то ЗАО «Газпром Армения», в рамках своих полномочий, в результате проведенного мониторинга может обратиться в Комиссию по регулированию общественных услуг (КРОУ) для пересмотра тарифа. Об этом сообщает Tert.am со ссылкой на пресс-секретаря компании «Газпром-Армения» Шушан Сардарян.
По ее словам, «компания ежедневно проводит мониторинг в связи с ситуацией, и если в ближайшие месяцы сохранится тенденции роста курса иностранной валюты, и компания продолжит претерпевать убытки, то в соответствии с мониторингом будет принято решение обратиться в Комиссию по регулированию общественных услуг Армении для пересмотра тарифов».
«На основах действующего порядка, у компании есть право обратиться к регулирующему органу для пересмотра тарифа, учитывая также колебания армянского драма в отношении американского доллара», – сказала Шушан Сардарян.
Ранее Сардарян сообщала о том, что тариф на газ на границе продолжает оставаться неизменным – $189 за 1000 кубометров. Нынешний тариф рассчитывался по курсу 416,5 драмов за доллар.
Между тем, Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении не получала от армянских компаний заявок на изменение тарифов на коммунальные услуги. Об этом сообщила пресс-секретарь КРОУ Мариам Степанян.
«Мы не получали никаких заявок на изменение цен», – сказала Степанян, сообщает АРКА.
Ранее премьер-министр Армении Овик Абрамян, отвечая на вопрос журналистов, соответствуют ли действительности слухи о том, что на фоне девальвации и инфляции могут также измениться тарифы на газ, призвал не руководствоваться распространенными слухами. «Давайте не будем руководствоваться слухами», – сказал премьер-министр РА.
До того газета «Айкакан жаманак» писала, что компания «Газпром Армения» в феврале-марте следующего года может обратиться в Комиссию по регулированию общественных услуг Армении с заявкой по уточнению тарифов на природный газ.
«Нынешний тариф рассчитан по 410 драмов за один доллар, а сейчас цена за доллар доходит до 460 драмов. Поскольку «Газпром Армения» покупает газ у России в долларах ($189 за 1000 куб.м.), а населению продает в драмах, то вследствие девальвации драма компания «Газпром Армения», якобы, терпит убытки. Во избежание убытков тариф на газ в условиях действующего курса должен подняться, как минимум, на 5,7%, и каждый кубический метр будет продаваться потребителям не за 156 драмов, а за 164», – писало издание.