Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների կիրառման հանգամանքներում կարևորվում են ինետգրացիոն գործընթացները եվրասիական տարածքում տնտեսական, ֆինանսական, արդյունաբերական ոլորտներում, և ներքին պահանջարկի խթանումը: Նման կարծիք է հայտնել Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի էկոնոմիկայի և ֆինանսական քաղաքականության նախարար Տիմուր Սուլեյմենովը, ելույթ ունենալով Մոսկվայում ընթացող լսումներին «ԵՏՄ մասին պայմանագիրը. Ինտեգրման նոր չափումներ» թեմայով:
Նա նշել է, որ մասնակից երկրների տնտեսական զարգացման համար կարևորվում է ֆինանսական համակարգերի գործակցության խորացումը, ֆինանսական ծառայությունների ընդհանուր շուկայի ձևավորումը, համաձայնեցված արժութային քաղաքականությունը:
Սուլեյմենովը հիմնականում անդրադարձել է ԵՏՄ անդամ երկրների շուկաների անխտիր հասանելիությանը: Մասնավարոապես, ԵՏՄ երկրների ընդհանուր ֆինանսական շուկայի գործունեության պայմանները ենթադրում են բակային հատվածում, արժեթղթերի շուկայի ծառայությունների հատվածում արտոնագրերի փոխադարձ ճանաչում: Մինչև 2025 թվականը նախատեսվում է ստեղծել միասնական անդրազգային ֆինանսական կանոնակարգող մարմին: Փորձագետը կարծում է, որ խոչընդոտների վերացումը ֆինանսական ծառայությունների հարցում և կապիտալի ընդհանուր շուկայի ստեղծումը կապահովեն կապիտալի արդյունավետ բաշխում և կբարձրացնեն մրցակցությունը ֆինանսական ծառայությունների շուկայում:
Անբարեխիղճ մրցակցության դեմ պայքարը ենթադրում է հարկային քաղաքականության փոփոխություն փոխադարձ առևտրում ԱԱՀ գանձման համակարգի կատարելագործման նպատակով: ԵՏՄ մասին պայմանագիրը որոշում է ազգային ռեժիմը, որով նախատեսվում են նույն պայմանները ներքին շուկայում ներկրված ապրանքների համար: Բացի այդ, պայմանագիրը նորմեր կստեղծի, որոնք թույլ կտան խուսափել կրկնակի հարկումից ֆիզիկական անձանց անձնական օգտագործման ապրանքներ ներկրելիս:
Սուլեյմենովը կարևորել է նաև ագային արժույթների դերի բարձրացումը արտաքին առևտրի ու ներդրումային գործողություններում: «ԵՏՀ անդամ երկրների արժույթների փոխարժեքների ապահովվածությունը կնվազեցնի ծախսերը միջնորդական արժույթի բացառման հաշվին»,-գտնում է նա, հայտնում է Finam.ru-ն:
Ղազախստանի խորհրդարանի ստորին պալատը՝ Մաժիլիսը, դեկտեմբերի 18-ի ընդլայնված նիստում հավանություն է տվել «Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցության մասին 2014 թ. մայիսի 29-ի պայմանագրի վավերացման մասին» օրինագծին:
Դեկտեմբերի 17-ին ՌԴ Դաշնության խորհուրդը վավերացրեց ԵՏՄ-ին Հայաստանի միանալու մասին պայմանագիրը: Ըստ փաստաթղթի, Հայաստանը միանում է ԵՏՄ մասին պայմանագրին, ինչպես նաև մյուս միջազգային փաստաթղթերին, որոնք կնքվել են Մաքսային միության շրջանակում, հայտնում են ռուսական ԶԼՄ-ները: Դեկտեմբերի 10-ին Ռուսաստանի Պետդուման վավերացրեց Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցության մասին պայմանագիրը:
Հայաստանը ԵՏՄ-ին անդամակցելու համաձայնագիրը կնքեց հոկտեմբերի 10-ին:
Նոյեմբերի 14-ին Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցության մասին պայմանագիրը համարեց ՀՀ Սահմանադրությանը համապատասխանող: Պայմանագիրն ընդգրկվել է Ազգային ժողովի նիստի օրակարգում:

На фоне действия зарубежных санкций против России важными становятся темы интеграционных процессов на евразийском пространстве в экономической, финансовой, промышленной сферах и стимулирование внутреннего спроса. Такое мнение высказал министр по экономике и финансовой политике ЕЭК Тимур Сулейменов, выступая на проходящих в Москве Гайдаровских чтениях «Договор о Евразийском экономическом союзе: новые измерения интеграции».
Он подчеркнул, что важное значение для экономического развития стран-участников Таможенного союза имеют углубление взаимодействия финансовых систем, формирование общего рынка финансовых услуг, проведение согласованной валютной политики.
Основное внимание Сулейменов уделил вопросу предоставления недискриминационного доступа на рынки стран-членов ЕАЭС. В частности, условия функционирования общего финансового рынка стран ЕАЭС подразумевают взаимное признание лицензий в банковском секторе, в секторе услуг на рынке ценных бумаг. Плюс к этому, к 2025 году предполагается создание единого наднационального финансового регулятора. Эксперт полагает, что снятие барьеров по взаимному допуску финансовых услуг и создание общего рынка капитала обеспечат эффективное распределение капитала и повысят конкуренцию на рынке финансовых услуг.
Борьба с недобросовестной конкуренцией предполагает изменение налоговой политики в области совершенствования системы взимания налога на добавленную стоимость во взаимной торговле. Так, договор о ЕАЭС определяет национальный режим, предусматривающий для импортированных товаров на внутреннем рынке практически идентичные условия, как и для товаров отечественного производства. Плюс к этому, договор создает нормы, позволяющие избежать двойного НДС при ввозе товаров физлицами для личного потребления.
Тимур Сулейменов также отметил необходимость повышения роли нацвалют во внешнеторговых и инвестиционных операциях. «Обеспечение конвертируемости валют стран-участниц ЕЭК снизит издержки по конвертации за счет исключения посреднических валют», – считает он, сообщает Finam.ru.
18 декабря Мажилис (нижняя палата) парламента Казахстана на пленарном заседании одобрил законопроект «О ратификации Договора о присоединении Республики Армения к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года».
17 декабря Совет Федерации РФ ратифицировал договор о присоединении Армении к Евразийскому экономическому союзу. Согласно документу, Армения присоединяется к договору о ЕАЭС, а также к другим международным документам, заключенным в рамках Таможенного союза.
Парламент Армении на голосовании 4 декабря ратифицировал присоединение Армении к союзу. «За» проголосовало 103 депутата, против – 7, один депутат воздержался. Госдума ратифицировала Договор о присоединении Республики Армения к ЕАЭС 10 декабря.