Հայաստանի կառավարությունը դեկտեմբերի 18-ի նիստում հավանություն է տվել գերմանական KFW բանկից 50 մլն եվրո վարկային միջոցների ներգրավման մասին պայմանագրի նախագծին:
Վարկը տրամադրվում է 15 տարի մարման ժամկետով, որից 5-ը՝ արտոնյալ: Տրամադրվող միջոցները կուղղվեն Կապսի ջրամբարի վերականգնմանը, ինչպես նաև ենթակառուցվածքի վերազինմանը: Միջոցները կուղղվեն գյուղատնտեսական ոռոգման նպատակով Ախուրյան գետի վրա 25 մլն խմ ծավալով Կապսի ջրամբարը վերականգնելու և շինարարական աշխատանքներն ավարտելու, գետային համակարգի վերին հոսանքներում ջրի կառավարումը բարելավելու, ինչպես նաև հարակից ծառայությունների համար:
Բացի այդ, կառավարությունը նաև 2 մլն դոլար դրամաշնորհ կստանա նախագծային աշխատանքների համար:
Կապսի ջրամբարի շինարարությունը սկսվել է 1985 թվականին: Շինաշխատանքները մինչև 1989-ի սկիզբը կատարվել են ըստ ժամանակացույցի: 1988-ի դեկտեմբերի 7-ի աղետալի երկրաշարժից հետո շինարարության տեմպերը թուլացվել են և վերջնականապես կասեցվել 1993-ին, երբ պատվարի բարձրությունը նախագծային 73-ի փոխարեն հասցվել էր ընդամենը 20 մետրի:

18 Декабрь 2014 - 15:54 AMT
Правительство Армении на заседании 18 декабря одобрило проект договора о привлечении 50 млн евро от немецкого банка KFW.
Кредит выделяется на пять лет с льготным пятилетним периодом, средства будут потрачены на восстановление находящегося на Капсского водохранилища на реке Ахурян – естественной границы Армении и Турции.
Объем водохранилища составит 25 млн кубических метров воды. Будут проведены также работы по восстановлению сопутствующей инфраструктуры. Возведение позволит обеспечить водой для орошения восемь сельских общин. Кроме того, правительство получит 2 млн евро гранта на проектные работы.
Строительство Капсского водохранилища было начато в 1985 году и продолжалось по плану до Спитакского землетрясения 1988 года. После этого работы пошли на спад, а в 1993 году остановились окончательно. На тот момент были выполнены работу по возведению ирригационного и строительного туннелей, возведено 20 метров запланированной 73-метровой плотины.