Համաշխարհային բանկը դեկտեմբերի 19-ին ամփոփել է ընթացիկ տարում Հայաստանին տրամադրած ֆինանսական օժանդակությունը և վերահաստատել, որ 2015-ի ընթացքում կշարունակի գործակցությունը թե՛ պետական քաղաքականության բարեփոխումների ուղղությամբ՝ տրամադրելով վարկային ռեսուրսներ, թե՛ ճյուղային ծրագրերի ուղղությամբ՝ կատարելով ներդրումներ, որոնք շոշափելի դրական տեղաշարժեր կապահովեն երկրի բնակչության համար:
«2014-ի ընթացքում գործող ճյուղային ծրագրերի իրականցման նպատակով փաստացի հատկացվել է ավելի քան 40 միլիոն ԱՄՆ դոլար: Հաջորդ շաբաթ մեր զարգացման քաղաքականության վարկի շրջանակում նախատեսվում է խոշոր՝ 75 միլիոն ԱՄՆ դոլար գումարի հատկացումը կառավարությանը», – ասել է Համաշխարհային բանկի երևանյան գրասենյակի տնօրեն Լորա Ի. Բեյլին, – «2015-ի առաջին կեսին կանխատեսվում է ամսական հատկացումների բարձր մակարդակ. սկզբում մոտ 5 միլիոն ԱՄՆ դոլար ամեն ամիս, աստիճանական ավելցման հեռանկարով, քանի որ 2014-ի ընթացքում հաստատված 5 նոր ծրագիրը ևս կսկսի գործել ու տեսանելի արդյունքներ կապահովի հայ ընտանիքների համար»,- ասվում է ՀԲ երևանյան գրասենյակի մամուլի ծառայության տարածած հաղորդագրության մեջ:
2014-ը ավարտին է մոտենում, և այս պահին իրականացման ակտիվ փուլում է գտնվում Համաշխարհային բանի 13 ճյուղային ծրագիր, որոնց արդյունքում`
• գյուղական բնակչության 60%-ի համար ապահովվել են հասանելի ճանապարհներ տարվա բոլոր եղանակներին
• ավելացել է կովի ու ոչխարի կաթի արտադրությունը համապատասխանաբար 11%-ով և 6%-ով
• վերջին 4 տարվա ընթացքում եռապատկվել է համակարգիչներից օգտվողների թիվը
• բացվել է Գյումրու տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կենտրոնը և խթանվել է ձեռնարկատիրական նորարարությունը հյուսիս-արևելյան շրջաններում
• համայնքային ենթակառուցվածքներին ուղղված 290 փոքր ծրագրի շրջանակում ձևավորվել է 584.160 ժամ աշխատանքի հնարավորություն, որի դիմաց վարձատրությունը կազմել է 8,9 միլիոն ԱՄՆ դոլար
• գյուղական համայնքներում կառուցվել ու վերանորոգվել է 100 բժշկական կենտրոն
• 200 պետական բժշկական կենտրոն ապահովվել է ստանդարտ բժշկական սարքավորումներով, պարագաներով, կահույքով և տեխնիկայով
• վերանորոգվել ու կառուցվել, ինչպես նաև բժշկական սարքավորումներով ու կահույքով ապահովվել են 10 մարզային բժշկական կենտրոններ
• իրականացվել է նախակրթարանների հետ կապված 337 փոքր ծրագիր, որոնց շահառուների թիվը կազմում է ավելի քան 8.000 երեխա
• օգնություն է ցուցաբերվել երկրի բոլոր հանրակրթական դպրոցներում ինտերնետային կապ ապահովելու հարցում:
Օրերս Հայաստանի Ազգային ժողովը վավերացրել է 2014-ի ընթացքում հավանության արժանացած 5 ծրագրից երկուսը՝ Սոցիալական պաշտպանության վարչարարության 2-րդ ծրագիրը (SPAP2) և Կրթական բարելավումների ծրագիրը (EIP): Ակնկալվում է, որ մյուս 3 նոր ծրագիրը՝ Համայնքների գյուղատնտեսական ռեսուրսների կառավարման և մրցունակության ծրագիրը (CARMAC2), լրացուցիչ ֆինանսավորում ստացած Էներգամատակարարման հուսալիության ծրագիրը և Առևտրի խթանման ու որակի ենթակառուցվածքների ծրագիրը, կվավերացվեն 2015-ի սկզբներին և կհամալրեն իրականացման ակտիվ ընթացքի մեջ գտնվող ծրագրերի շարքը: Այս ծրագրերը, միասին վերցրած, ապահովում են շուրջ 170 միլիոն ԱՄՆ դոլար Հայաստանի համայնքներում շոշափելի դրական տեղաշարժեր կատարելու համար:
«Համաշխարհային բանկը հետ չի կանգնի այն օգնությունից, որի արդյունքում կմշակվի քաղաքականություն ու կիրականացվեն ներդրումներ, որոնք կնպաստեն տնտեսական աճին ու ինքնաբավությանը միջնաժամկետ ու երկարաժամկետ հեռանկարում: 2014-ի գյուղատնտեսությանը, ոռոգման, խմելու ջրերին, կրթությանը, ճանապարհներին, առողջապահությանը, էներգետիկային և սոցիալական ծառայություններին առնչվող մեր ծրագրերի միջոցով մենք կարողացել ենք կարևոր ներդրումներ կատարել, որոնք ուղղակի ու տեսանելի կերպով անդրադառնում են Հայաստանի ընտանիքների բարօրության վրա », – ասել է Բեյլին:
Համաշխարհային բանկը լիարժեք կերպով պատրաստ է շարունակել աջակցությունը Հայաստանին, մինչև վերջինս հարմարվում է տարածաշրջանային ու միջազգային փոփոխական տնտեսական զարգացումներին և ձգտում ձևավորել առավել ամուր տնտեսություն, որը կապաhովի աշխատատեղեր: Վերջինը Հայաստանի համար զարգացման գերակա խնդիր է երկարաժամկետ հեռանկարում: Համաշխարհային բանկի փորձագիտական խմբերի և ՀՀ կառավարության միջև շարունակվում են քննարկումները ճանապարհներին, էներգետիկային, տուրիզմին ու համայնքային զարգացմանը և Հայաստանի սոցիալական ներդրումների հիմնադրամին հետագա աջակցություն ցուցաբերելուն ուղղված ծրագրերի վերաբերյալ, որոնք կամփոփվեն 2015-ի ընթացքում: Հաջորդ տարի բանկը նաև կֆինանսավորի Զարգացման քաղաքականության երրորդ գործառնությունը (ԶՔԳ), որի ներքո ավարտին կհասցվեն քաղաքականության բարեփոխումների աջակցմանն ուղղված ընթացիկ գործառնությունները և կհստակեցվի հետագա աջակցության վերաբերյալ քննարկումների տիրույթը:

The World Bank summarized Friday, Dec 19, the financial support that it has provided to the country during the current year, and reaffirmed its continuing commitment going into 2015, both for the government’s policy reform agenda through policy lending, and to investments in tangible improvements for the Armenian people through sectoral programs.
“Over the course of 2014, we have disbursed more than US$40 million through implementation of our ongoing sectoral projects. And next week, the large disbursement of US$75 million for our development policy loan will be released to the government,” says Laura E. Bailey, World Bank Country Manager for Armenia. “In the first half of 2015, we forecast a higher level of disbursement each month, averaging US$5 million per month at first, and growing steadily as five new projects approved in 2014 begin working and generating visible results for Armenian families.”
As 2014 draws to a close, the World Bank portfolio includes 13 sectoral projects under active implementation. Some of the achieved results that have been possible with this support include:
-Making all-season roads accessible to 60 percent of the rural population;
-Increasing milk production of cattle and sheep by 11 percent and 6 percent, respectively;
-Tripling the share of the population using a computer within the last four years;
-Establishing the Gyumri Technology Center and contributing to the northeast region’s enterprise innovation;
-Creating 584,160 job-days of employment and US$9.8 million in wage income through 290 community infrastructure micro-projects;
-Constructing or renovating 100 healthcare facilities in rural areas;
-Supplying 200 public health facilities with a standard set of medical equipment, supplies, furniture, and medical technology;
-Renovating and constructing 10 regional medical centers with modern medical equipment and furniture;
-Implementing 337 preschool micro-projects that help over 8,000 boys and girls; and
-Supporting the connection of all public schools in the country to the Internet.
Recently, two of the five projects approved in 2014 were ratified by Armenia’s parliament and have become effective: the Social Protection Administration Project II (SPAP2) and the Education Improvement Project (EIP). The remaining three new projects are expected to become effective early in 2015, and will join the portfolio of actively disbursing projects: the Second Community Agriculture Resources Management and Competitiveness Project (CARMAC2), Additional Financing for the Electricity Supply Reliability Project, and the Trade Promotion and Quality Infrastructure Project. These projects together mobilize more than US$170 million in support of tangible improvements for Armenian communities.
“The World Bank will not waver in its support for policies and investments that support economic growth and sustainability in the medium- and long-term,” says Bailey. “In 2014, we have been able to make important investments in many areas that matter in a direct and visible way to Armenian families, through our projects in agriculture, irrigation, drinking water, education, roads, health, energy, and social services.”
The World Bank remains fully committed to helping the country as it adjusts to the volatile regional and global economic developments and builds a stronger economy that creates jobs, which is Armenia’ long-term development challenge. Discussions are well underway between the Bank’s technical teams and the government departments on a new round of projects that will be finalized in 2015, covering roads, power, tourism, and local development, and further support to the Armenia Social Investment Fund.
The Bank will also finance the third Development Policy Operation in 2015, which will conclude the current series of policy reform support operations and set the stage for discussions on further assistance.