ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը և BirthLink ՀԿ-ի տնօրեն Քեթի Մելորն այցելել են Մասիս քաղաքի կենտրոնական հիվանդանոցի ծննդաբերական բաժանմունք: Հիվանդանոցին տրամադրվել են վաղահաս ծնված և առողջական խնդիրներով երեխաների խնամքի համար անհրաժեշտ սարքավորումներ՝ վերակենդանացման սարք, տաքացուցիչ, ռեսպիրատոր թերապիայի համակարգ, երակային ներարկման պոմպ: Ձեռք բերված բուժսարքավորումների միջոցով հնարավոր կլինի պատշաճ բուժօգնություն ցուցաբերել առողջական խնդիրներ ունեցող և ոչ բավարար քաշով ծնված երեխաներին՝ ապահովելով առողջական վիճակի կայունացում նախքան Երևանի կամ մարզային բուժկենտրոններ տեղափոխելը: Որոշ դեպքերում անհրաժեշտ բուժսարքավորումների առկայության շնորհիվ կարող է վերանալ տեղափոխման անհրաժեշտությունը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հետ համատեղ իրագործվող ծրագիրն առանձնահատուկ կարևորություն է տալիս նորածնի կյանքի առաջին օրվա ընթացքում ցուցաբերվող բուժօգնությանը՝ ձգտելով բոլոր ծննդատներն ապահովել անհրաժեշտ սարքավորումներով և վերապատրաստված մասնագետներով՝ առողջական խնդիրներով ծնված երեխաների մահացության ցուցանիշի կրճատման համար: Բուժսարքավորման տրամադրմանը զուգահեռ շարունակվում է բուժանձնակազմի վերապատրաստումը և աջակցությունը:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության և ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի կողմից ղեկավարվող «Յուրաքանչյուր նորածին» (Every newborn) գործողության ծրագրի համաձայն՝ տարեկան հնարավոր է 3 միլիոն նորածնիի և մոր կյանք փրկել՝ ներդրում կատարելով նախածննդային հսկողության և առողջական խնդիրներ ունեցող երեխաների խնամքի բարելավման ոլորտում:
Այս տարի լրանում է BirthLink ՀԿ-ի և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի՝ վաղածին երեխաների խնամքի բարելավմանը և նորածնային մահացության ցուցանիշի կրճատմանն ուղղված գործակցության յոթերորդ տարին: Ծրագիրը մեկնարկել է 2008-ին և մինչև այժմ ընդգրկել է Երևանի տասներկու և Հայաստանի յոթ մարզի քսաներեք նորածնային բաժանմունք: Ծրագրի իրականացման համար ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը մինչև օրս հատկացրել է մոտ 535 միլիոն դրամ:
«Երեխան լիարժեք ընտանիքի գրավականներից մեկն է, իսկ ընտանիքն` ամուր հասարակության գրավականը: Կայուն հասարակությունն էլ, իր հերթին, կարևորագույն նախապայման է երկրի զարգացման և առաջընթացի համար: Մենք ցանկանում ենք պայքարել Հայաստանում ծնված յուրաքանչյուր երեխայի կյանքի համար, ցանկանում ենք, որ մեր մանուկները ոչ միայն երջանկություն պարգևեն իրենց ծնողներին, այլև առողջ և արժանի անհատներ դառնան մեր հասարակության, մեր երկրի համար: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը և BirthLink ՀԿ-ն իրենց մասնակցությունն են ունենում այդ պայքարին` կանգնելով հայ բժիշկների կողքին, տրամադրելով անհրաժեշտ բուժսարքավորումներ, ինչու ոչ` նաև հոգեբանական աջակցություն` իրենց ոչ դյուրին, բայց անգնահատելի աշխատանքն առավել արդյունավետ դարձնելու համար»,-նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Նորածնային մահացության դեպքերի 80%-ը հնարավոր է կանխել, մասնավորապես՝ վաղաժամ ծնունդի և վարակների հետևանքով առաջացած բարդությունների հեռացման ճանապարհով: Նորածնային խնամքի բարելավումը կարող է բազմաթիվ կյանքեր փրկել, բայց դրա համար անհրաժեշտ է ապահովել նաև մասնագետների վերապատրաստում և վերազինել նորածնային բաժանմունքները ժամանակակից բուժսարքավորումներով:

VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian and Director of BirthLink NGO Kathy Mellor visited the maternity department in the central hospital in Masis town in Ararat province of Armenia.
The hospital has received equipment for immediate reanimation and warming of infants, monitoring and management of respiratory difficulties and the provision of intravenous fluids. The equipment will help support sick and low birth weight babies after delivery, with provision to stabilize babies before transfer to Yerevan or regional centers. By improving facilities, transfer of some babies can be avoided.
The project with VivaCell-MTS concentrates on the first day of life to ensure each maternity facility has doctors and nurses with the proper knowledge and equipment to improve survival of the vulnerable newborn babies. In addition to the equipment being provided, education, training and support for the medical staff continues.
This is the seventh year of cooperation between BirthLink and VivaCell-MTS, to improve the care of sick and premature babies in Armenia, and thereby reduce neonatal mortality. The project commenced in 2008, and till now has supported twelve neonatal departments in Yerevan and twenty-three departments in seven regions of Armenia with about AMD 535 million of support from VivaCell-MTS.
“We want to struggle for the life of every child born in Armenia; we want those children to not only bring happiness to their parents, but also to become healthy and valuable individuals for our society, our country. VivaCell-MTS and BirthLink NGO have their contribution in this struggle, standing next to Armenian doctors, providing them with the necessary equipment, and, why not, also psychological support for making their tough, but invaluable work more effective,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
The ‘Every Newborn’ action plan, led by World Health Organization and UNICEF, believes that nearly 3 million babies and women can be saved each year through investing in quality care around the time of birth and special care for sick and small newborns.