Հայաստանի բյուջեն եկող տարի կհամալրվի մի քանի միլիոն դոլարով: Մեր երկիրն այդ գումարը կստանա դրամաշնորհների, վարկերի ու դոտացիաների տեսքով: Այդ ամենը Եվրասիական տնտեսական միության (ԵՏՄ) շրջանակում, հայտնում է «ՄԻՌ 24»-ը:
«Կարծես թե բոլորը կանխատեսում են ճգնաժամը, բայց, այնուամենայնիվ, այն միշտ անսպասելի է գալիս»: Այս անգամ էլ ճգնաժամը բավականին արագ ու անսպասելի զարգացավ: Ես կարևորում եմ այն հանգամանքը, որ միջազգային գործակցության շրջանակում այս օգնությունը կնպաստի նրան, որ առաջիկա տարիներին խուսափենք նման միտումներից ու կտրուկ տատանումներից»,-հայտարարել է Հայաստանում ՌԴ Առևտրային ներկայացուցչության ղեկավար Անդրեյ Բաբկոն ԵՏՄ անդամ երկրների համար նոր հեռանկարում միջազգային զարգացման նոր նախագծերին նվիրված սեմինարում, որը դեկտեմբերի 19-ին մեկնարկել է Երևանում:
Սեմինարին մասնկացել են ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարարության, «Ռոսսոտրուդնիչեստվո» դաշնային գործակալությունը, ինչպես նաև Հայաստանում ՄԱԿ զարգացման ծրագրի մասնագետները:
Դեկտեմբերի 19-ին Բելառուսի Ազգային ժողովի Ներկայացուցիչների պալատը վավերացրեց ԵՏՄ-ին Հայաստանի միանալու մասին պայմանագիրը, հայտնում է ԲԵԼՏԱ գործակալությունը:
Նույն օրը Ղազախստանի Սենատը ընդլայնված նիստում հավանություն տվեց «Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցության մասին 2014 թ. մայիսի 29-ի պայմանագրի վավերացման մասին» օրինագծին:
Դեկտեմբերի 17-ին ՌԴ Դաշնության խորհուրդը վավերացրեց ԵՏՄ-ին Հայաստանի միանալու մասին պայմանագիրը: Ըստ փաստաթղթի, Հայաստանը միանում է ԵՏՄ մասին պայմանագրին, ինչպես նաև մյուս միջազգային փաստաթղթերին, որոնք կնքվել են Մաքսային միության շրջանակում, հայտնում են ռուսական ԶԼՄ-ները: Դեկտեմբերի 10-ին Ռուսաստանի Պետդուման վավերացրեց Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցության մասին պայմանագիրը:
Նոյեմբերի 21-ին ՌԴ կառավարությունը հավանություն տվեց ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությանը: ՀՀ Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 4-ի նիստում վավերացրել է Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միությանը միանալու մասին պայմանագիրը: Կողմ է քվեարկել 103 պատգամավոր, դեմ՝ 7, ևս 1-ը ձեռնպահ է մնացել: Խորհրդարանական խմբակցություններից դեմ էր միայն «Ժառանգությունը»:

19 Декабрь 2014 - 19:20 AMT
На несколько миллионов долларов в следующем году пополнится бюджет Армении. Деньги страна получит в виде грантов, дотаций и кредитов. И все это в рамках программы Евразийского экономического союза (ЕАЭС), сообщает «МИР 24».
«Кризис вроде бы как все предсказывают, прогнозируют, тем не менее, он приходит неожиданно. Так и этот кризис к нам пришел достаточно быстро и неожиданно. Я хотел сосредоточить внимание на том, что именно вот эта помощь в рамках содействия международного содействия способствует тому, чтобы избежать в следующие годы таких тенденций и резких скачков», – заявил руководитель Торгового представительства России в Армении Андрей Бабко на семинаре, посвященном вопросам содействия проектам международного развития в свете новых перспектив, открывающихся для стран-участниц ЕАЭС, проходящем 19 декабря в Ереване.
В семинаре участвовали представители Минэкономразвития России, Федерального агентства «Россотрудничество», а также специалисты программы развития ООН в Армении.
19 декабря Палата представителей Национального собрания Белоруссии ратифицировала договор о присоединении Армении к ЕАЭС.
В тот же день Сенат Казахстана на пленарном заседании также одобрил проект закона «О ратификации договора о присоединении Армении к договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года». На заседании 18 декабря договор был одобрен мажилисом (нижней палатой) парламента Казахстана. Теперь документ считается принятым парламентом и уже в виде закона будет направлен на подпись главе государства.
17 декабря Совет Федерации РФ ратифицировал договор о присоединении Армении к Евразийскому экономическому союзу. Согласно документу, Армения присоединяется к договору о ЕАЭС, а также к другим международным документам, заключенным в рамках Таможенного союза, сообщают российские СМИ. В свою очередь будут пересмотрены тарифные обязательства Армении, а также скорректирован Единый таможенный тариф (ЕТТ) ЕАЭС.
21 ноября договор о присоединении Армении к Евразийскому экономическому союзу был одобрен правительством РФ. Парламент Армении на голосовании 4 декабря ратифицировал присоединение Армении к союзу. «За» проголосовало 103 депутата, против – 7, один депутат воздержался. Госдума ратифицировала Договор о присоединении Республики Армения к ЕАЭС 10 декабря.
Договор о ЕАЭС Россия, Белоруссия и Казахстан подписали 29 мая этого года в Астане, 10 октября к нему присоединилась Армения.