Հայաստանում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դեսպանատունը 10 տարի վավերականությամբ տուրիստական ու գործնական վիզաների թողարկումը նախատեսվածից ավելի վաղ է սկսում՝ այսօրվանից, դեկտեմբերի 22-ից:
ՀՀ Կառավարությունը դեկտեմբերի 10-ի իր նիստում որոշել էր հունվարի 1-ից ԱՄՆ քաղաքացիների համար առանց մուտքի վիզայի այցելությունների ռեժիմ սահմանել: Միացյալ Նահանգների քաղաքացիների նկատմամբ մուտքի վիզայի պահանջի վերացումը պայմանավորված է Հայ-ամերիկյան միջկառավարական նիստի արդյունքում ստորագրված գործողությունների ծրագրով: Ծրագրի 28-րդ կետով նախատեսվում էր, որ երկու կողմը կվերջնականացնեն վիզայի ազատականացման գործընթացը` հաստատելով ազատ վիզայի ռեժիմ ԱՄՆ քաղաքացիների համար, ինչպես նաև 10 տարի բազմակի մուտքի վիզա Հայաստանի քաղաքացիների լայն շերտի համար:
Ըստ դեսպանատան տարածած հաղորդագրության, B տեսակի ոչ ներգաղթային վիզայի համար դիմած Հայաստանի քաղաքացիները կարող են ստանալ բազմակի մուտքի մինչև 10 տարի վավերականությամբ վիզաներ՝ գործնական ու տուրիստական ուղևորությունների համար: F, M կամ J տեսակի վիզաներ ստանալու իրավասություն ունեցող փոխանակման ծրագրերի մասնակիցներն ու նրանց խնամքի տակ գտնվող անձինք այսուհետ բազմակի մուտքի մինչև 5 տարի վավերականությամբ վիզաներ կստանան: Վիզայի համար կատարվող վճարումների չափը չի փոխվել:
Մինչև 10 տարի ժամկետով վիզաները նախատեսված են որոշ կատեգորիաների գործարարների, զբոսաշրջիկների համար, մինչև 5 տարի ժամկետով՝ որոշ կատեգորիաների աշխատանքային վիզաներ են, նաև նախատեսված ուսանողների, գիտնականների համար:
Այն մասին, որ ԱՄՆ-ն ՀՀ հետ պայմանագիր կստորագրի, որը կդյուրացնի ԱՄՆ մուտքի վիզա ստանալու գործընթացը, հայտարարվել էր դեռ ընթացիկ տարվա մայիսին: Ինչպես ներկայացրել էր ԱԳ փոխնախարար Սերգեյ Մանասյանը, պայմանագիրը լինելու է այնպիսին, ինչպիսինն ԱՄՆ-ն ստորագրել էր ԵՄ երկրների հետ:

Посольство США в Армении информирует, что выпуск туристических и предпринимательских виз со сроком действия в 10 лет будет начат раньше предусмотренного срока. Ранее сообщалось о начале выпуска вышеуказанных виз с 1 января 2015 года, однако уже с 22 декабря американское посольство уже начало этот процесс.
Неиммиграционные визы категории «В» для неоднократного въезда на территорию США в течение 10 лет граждане Армении могут получить в туристических и предпринимательских целях. Визы типа «F»,«M» или «J», которые получают участники программ по обмену и находящиеся под их попечением лица, будут предоставляться для неоднократного въезда на территорию США в течение 5 лет. Размер выплат за визы остается неизменным.
Ранее сообщалось, что с 1 января для граждан Соединенных Штатов Америки будет установлен режим визитов без въездной визы. Проект решения с подобным содержанием был утвержден сегодня в ходе заседания правительства. Как отметил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, устранение требования въездной визы обусловлено достигнутой на армяно-американском межправительственном заседании программе действий, сообщает Tert.am.
Как заявил консул посольства США в Армении Фрэнк Ту, выдача многократных виз будет стимулировать развитие двусторонних связей.
Цель достигнутого соглашения о либерализации визового режима – развивать и так уже тесные контакты между гражданами Армении и США, заявил, в свою очередь, посол Соединенных Штатов в Армении Джон Хефферн. «Мы достигли соглашения по поводу взаимной либерализации визового режима. Процесс стартовал в прошлом году в Вашингтоне в ходе заседания армяно-американской межправительственной комиссии», – отметил Хефферн.
Цель соглашения, добавил посол, стимулировать связи, путешествия в двух направлениях, что будет выгодно обеим странам.