Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցության հետ կապված արագ արձագանքման խումբ է ստեղծվել Հայաստանի ֆինանսների նախարարության հեռախոսային զանգերի սպասարկման կենտրոնում, հայտնել է գերատեսչության մամուլի ծառայությունը։
Խմբի աշխատանքն ուղղված է հասարակության և արտաքին տնտեսական գործունեությամբ զբաղվող սուբյեկտների իրազեկման բարձրացմանը՝ ԵՏՄ–ին Հայաստանի միացումից հետո օրենսդրական դաշտում և մաքսային ընթացակարգերում փոփոխությունների մասին։
«Թեժ գիծ» է գործում 060 544 444 հեռախոսահամարով:
Նախատեսվում է, որ դեկտեմբերի 23-ին Մոսկվայում կայանալիք Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական հանձնաժողովի նիստում կհայտարարվի, որ ԵՏՄ բոլոր անդամ երկրներն ավարտել են ԵՏՄ-ին Հայաստանի միանալու մասին պայմանագրի վավերացումը: Հայաստանը միության լիիրավ անդամ կդառնա 2015-ի հունվարի 2-ից: Ինչպես դեկտեմբերի 22-ին հայտարարեց ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը, «երեք երկրների նախագահները (ՌԴ, Բելառուս, Ղազախստան) վաղը դեկտեմբերի 23-ին կհայտարարեն, որ ԵՏՄ բոլոր անդամ երկրներն ավարտել են ԵՏՄ-ին Հայաստանի միանալու մասին պայմանագրի վավերացումը: Հայաստանը միության լիիրավ անդամ կդառնա պայմանագիրն ուժի մեջ մտնելու հաջորդ օրը՝ հունվարի 2-ին»:
Նա նաև հայտարարեց, որ դեկտեմբերի 23-ին կարող են ստորագրվել ԵՏՄ-ին Ղրղզստանի անդամակցության մասին փաստաթղթերը:
Այսպիսով 2015-ի հունվարի 1-ից հետխորհրդային տարածքում կսկսի գործել խոշորագույն ինտեգրացիոն միավորում, որի սպառողական շուկան ներառում է մոտ 170 մլն մարդ, նշել է նա:
«Այս ժամերին լարված աշխատում են փորձագետներն ու կառավարությունները: Հուսով ենք, որ աշխատանքը կավարտվի Ղրղզստանի անդամակցության մասին պայմանավորվածությամբ»,-ասել է Ուշակովը, նշելով, որ այդ դեպքում Ղրղզստանի անդամակցության մասին պայմանագիրն ուժի մեջ կմտնի 2015-ի մայիսի 1-ին:
Հայաստանը պայմանագիրը ստորագրել է 2014 թվականի հոկտեմբերի 10–ին։ ՀՀ Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 4-ի նիստում վավերացրեց Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միությանը միանալու մասին պայմանագիրը: Կողմ է քվեարկել 103 պատգամավոր, դեմ՝ 7, ևս 1-ը ձեռնպահ է մնացել: Խորհրդարանական խմբակցություններից դեմ էր միայն «Ժառանգությունը»:

23 Декабрь 2014 - 06:46 AMT
В центре обслуживания телефонных звонков Министерства финансов Армении создана группа оперативного реагирования на вопросы, касающиеся вступления республики в Евразийский экономический союз (ЕАЭС), сообщает пресс-служба Минфина.
Группа создана для ознакомления общества, а также лиц, осуществляющих внешнеэкономическую деятельность, с изменениями, внесенными в законодательство и таможенные процедуры в связи с вступлением Армении в ЕАЭС.
«Горячая линия» действует по номеру телефона: 060 544 444.
Планируется, что на заседании Высшего евразийского экономического совета (ВЕЭС) 23 декабря в Москве будет объявлено о завершении страновых процедур ратификации договора о присоединении Республики Армения к ЕАЭС, которая станет членом союза 2 января 2015 года
Как заявил 22 декабря помощник президента РФ Юрий Ушаков, «президенты трех стран (России, Казахстана и Белоруссии Владимир Путин, Нурсултан Назарбаев и Александр Лукашенко) завтра же (23 декабря) объявят о завершении страновых процедур ратификации договора о присоединении Республики Армения к ЕАЭС. Армения станет полноправным членом союза уже на следующий день после его запуска, то есть со 2 января 2015 года».
Он также сообщил, что 23 декабря могут быть подписаны документы о присоединении Киргизии к договору о Евразийском экономическом союзе.
Таким образом, с 1 января 2015 года на постсоветском пространстве начнет работать крупнейшее интеграционное объединение, потребительский рынок которого охватывает более 170 миллионов человек, указал он.
«Эксперты и правительства очень плотно работают в эти часы. Мы надеемся, что эта работа завершится договоренностью о вступлении Киргизии», — сказал Ушаков. Он добавил, что договор о присоединении Киргизии может вступить в силу к 1 мая 2015 года.