ՀՀ կառավարությունը դեկտեմբերի 25-ին հաստատել է ԵՏՄ անդամակցության շրջանակում երրորդ երկրներից ներմուծման համար արգելված ապրանքների ցանկը:
Էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը նշել է, որ որպես ԵՏՄ անդամ Հայաստանի տարածք չի կարող ներկրվել գրենլանդական փոկի կաշի, օզոնային շերտը քայքայող նյութեր ու նման նյութեր պարունակող արտադրանք, փայտանյութ, վերամշակված թուղթ, ստվարաթուղթ, մակուլատուրա, ծառայողական և քաղաքացիական զենք, նրա հիմնական մասերն ու փամփուշտները:
Արգելված է նաև վտանգավոր թափոնների ներմուծումն ու տեղափոխումը մաքսային տարածքով: Կարգելվի նաև ԵՏՄ տարածքում արգելված տեղեկատվություն պարունակող տպագիր, աուդիովիզուալ և այլ կրիչների ներմուծումն ու տարածումը: Արգելված ապրանքների ցանկում են նաև ջրային կենդանիների արդյունահանման համար նախատեսված միջոցները, հայտնում է Armenia Today-ը:
Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը դեկտեմբերի 24-ին ստորագրեց ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության մասին օրենքը:
Դեկտեմբերի 23-ին Հայաստանի անդամակցության մասին պայմանագրի վավերացման մասին օրենքը ստորագրեց ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:
ԵՏՄ մասին պայմանագիրը Հայաստանը ԵՏՄ-ին անդամակցելու համաձայնագիրը կնքեց հոկտեմբերի 10-ին: Նոյեմբերի 21-ին ՌԴ կառավարությունը հավանություն տվեց ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությանը:
Հայաստանի կառավարությունը հավանություն տվեց Հայաստանի և Ռուսաստանի կառավարությունների միջև Հայաստան բնական գազի, նավթամթերքի և չմշակված բնական ալմաստի առաքման ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ 2013 թվականի դեկտեմբերի 2-ի համաձայնագրին կից արձանագրության կնքման առաջարկությանը։ Նիստում էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը նշեց, որ ըստ փաստաթղթի, դա հնարավորություն է տալիս հայկական ընկերություններին, առանց արտահանման տուրքի, Ռուսաստանից բնական, չմշակված ալմաստ ձեռք բերել և ալմաստի վերաարտահանման նկատմամբ վերահսկողության իրականացնել։ Դա կնպաստի հայկական ակնագործության զարգացմանը: Գործադիրը էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարին լիազորել է ստորագրել մաքսատուրք չգանձելու համաձայնագրի ժամկետը մինչև 2015 թվականի դեկտեմբերի 31-ը երկարաձգելու արձանագրությունը:
Հարցն ընդգրկված է նաև ՌԴ կառվարության նիստի օրակարգում:
2013-ի դեկտեմբերի 2-ին Հայաստան ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի այցելության ժամանակ 12 համաձայնագիր ստորագրվեց, այդ թվում՝ Հայաստանին ռուսական գազի մատակարարման, կառավարության կողմից «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ին փոխհատուցում տրամադրելու, «ՀայՌուսգազարդ»-ի բաժնետոմսերի առուվաճառքի և հետագա գործունեության պայմանների, միջուկային անվտանգության մասին համաձայնագրեր, ինչպես նաև ստորագրվեց 2014-2018-ին Հայաստանի բնական գազ ներմուծելու մասին «ՀայՌուսգազարդ»-ի ու «Գազպրոմ էքսպորտ» ԲԲԸ-ի միջև գործարքը։ Ավելի ուշ ՌԴ ղեկավարը նկատեց, որ Հայաստանի համար ռուսական գազի գինը կկազմի 189 ԱՄՆ դոլար հազար կուբամետրի դիմաց, ինչպես նաև Ռուսաստանը մինչև Հայաստանի Մաքսային միություն մտնելը մի շարք արտոնություններ կտա երկրին։ Մասնավորապես, ռուսական կողմը կնվազեցնի Հայաստանի համար նավթի ու նավթամթերքի դիմաց արտահանման տուրքերն 30 տոկոսի չափով։

Правительство Армении 25 декабря утвердило перечень запрещенной для импорта из третьих стран продукции в рамках членства в ЕАЭС.
Министр экономики Карен Чшмаритян отметил, что на территорию Армении, как члена ЕАЭС не может импортироваться шкура гренландского тюленя, разрушающие озоновый слой материалы и содержащая подобные материалы продукция, древесина, переработанная бумага, картон, макулатура, служебное и гражданское оружие, его основные части и пули. Также запрещен импорт и транспортировка по таможенной территории опасных отходов. Будет запрещен ввоз печатных, аудиовизуальных и прочих носителей, содержащих информацию, импорт и распространение которой запрещены на территории ЕАЭС. В перечне запрещенной продукции средства добычи водных животных запасов, сообщает Armenia Today.
Президент Казахстана Нурсултан Назарбаев подписал закон «О ратификации договора о присоединении Республики Армения к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года».
23 декабря закон о ратификации договора о присоединении Армении был подписан президентом России Владимиром Путиным.
Также правительство Армении одобрило подписание протокола, прилагаемого к подписанному 2 декабря 2013 году соглашению «О сотрудничестве в сфере поставок природного газа, нефтепродуктов и необработанных алмазов в Армению».
На сегодняшнем заседании правительства министр энергетики и природных ресурсов Ерванд Захарян отметил, что согласно документу за поставки вышеуказанной продукции российская сторона не будет взимать таможенных пошлин. Решением правительства министру энергетики и природных ресурсов были даны полномочия подписать протокол. Подписание протокола позволит продолжить развивать базируемое на взаимной выгоде и равноправии экономическое сотрудничество. Подписание будет способствовать также созданию благоприятных условий для развития взаимовыгодного сотрудничества и экономических связей, а также повышения предпринимательской активности.
Вопрос также включен в повестку дня заседания правительства России. Протокол предполагает продлить режим не взимания таможенных пошлин за поставки газа, нефтепродукции и необработанных алмазов с 1 января до 31 декабря 2015 года.
2 декабря 2013 года в ходе визита президента РФ Владимир Путина в Армению было подписано 12 соглашений. Среди прочего, были подписаны соглашение о формировании цены на поставки российского газа Армении, о передаче оставшихся 20% уставного капитала ЗАО «АрмРосгазпром» российскому ОАО «Газпром», также было подписано соглашение о предоставлении российской стороной компенсации ЗАО «АрмРосгазпром», о сотрудничестве в сфере ядерной безопасности, контракт между ОАО «Газпром экспорт» и «АрмРосгазпромом» о поставках Армении в 2014-2018 годах до 2,5 миллиарда кубометров газа в год. Как заявил позже президент России Владимир Путин, цена за российский газ для Армении составит $189 за тысячу кубометров, также Россия применит ряд льгот для Армении до ее вступления в Таможенный союз, в частности, отменит для Армении экспортную пошлину в размере 30% на энергоресурсы.