2015-ի փետրվարի 1-ից Ռուսաստանում ցորենի արտահանման տուրքը կկազմի մաքսային արժեքի 15 տոկոսը գումարած 7,5 եվրո, սակայն ոչ պակաս, քան 35 եվրո 1 տոննայի դիմաց: ՌԴ կառավարության համապատասխան որոշումը ստորագրել է վարչապետ Դմիտի Մեդվեդևը:
«Ստորագրված որոշման համաձայն 2015-ի փետրվարի 1-ից արտահանման մաքսատուրք է սահմանվում ցորենի համար: Ցորենի արտահանման համար տուրքի ներմուծումը կոչված է կայունացնելու իրավիճակը ցորենի ներքին շուկայում»,-ասվում է փաստաթղթում:
«ՌԴ-ից Մաքսային միության մասին համաձայնագրի անդամ պետությունների սահմաններից դուրս արտահանվող ապրանքների արտահանման մաքսատուրքերի տոկոսսադրույքներում փոփոխություններ կատարելու մասին» որոշման ամբողջական տեքստը կհրապարակվի առաջիկայում, ասվում է կառավարության կայքում զետեղված հաղորդագրության մեջ, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ավելի վաղ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը հայտարարեց, որ ցորենի արտահանման համար Ռուսաստանի սահմանած մաքսատուրքերը չեն անդրադառնա Հայաստանի վրա:
Նախարարը հիշեցրել է, որ ԵՏՄ անդամ երկրների միջև չեն գործում մաքսատուրքերը, ուստի հայկական կողմը ռուսական ցորենը կշարունակի ներմուծել նախկին կարգով: Նա նշել է, որ Հայաստանն ամեն տարի ներմուծում է 300-350 հազար տոննա ցորեն:
Նախարարը նշել է, որ մեծ աճ է ապահովվել հացահատիկային և հատիկաընդեղենային մշակաբույսերի, մասնավորապես՝ ցորենի արտադրության բնագավառում: Բարձրացել է ցորենի ինքնաբավության մակարդակը. եթե 2012թ-ին ինքնաբավությունը կազմում էր 32.9 %, 2013թ-ին` 46.8 %, ապա 2014թ-ին գնահատվում է շուրջ 51 %: Հացահատիկային և հատիկաընդեղենային մշակաբույսերի բերքատվությունը, ըստ օպերատիվ տվյալների, կազմել է 31.4 ց/հա, նախորդ տարվա 30.8 ց/հա-ի դիմաց: Ինչ վերաբերում է ցորենին, ապա բերքատվությունը կազմել է 32 ց/հա, նախորդ տարվա 31.3 ց/հա-ի դիմաց:

Экспортная пошлина на пшеницу с 1 февраля составит 15% таможенной стоимости плюс €7,5, но не менее €35 за 1 тонну. Соответствующее постановление правительства подписал премьер-министр Дмитрий Медведев.
«Подписанным постановлением с 1 февраля 2015 года вводится вывозная таможенная пошлина на пшеницу в размере 15% таможенной стоимости плюс €7,5, но не менее €35 за 1 тонну, – говорится в документе. – Введение вывозной пошлины на пшеницу призвано стабилизировать ситуацию на внутреннем рынке зерна».
Полный текст постановления «О внесении изменений в ставки вывозных таможенных пошлин на товары, вывозимые из Российской Федерации за пределы государств – участников соглашений о Таможенном союзе», говорится на сайте правительства, будет опубликован в ближайшее время, сообщает ТАСС.
Ранее министр сельского хозяйства Серго Карапетян заявил, что введенные Россией экспортные таможенные пошлины на пшеницу никак не отразятся на Армении.
«Россия ввела ограничения в виде таможенной пошлины на экспортируемую с ее территории пшеницу, однако эти изменения никак не отразятся на армянском рынке, поскольку Армения стала членом Евразийского экономического союза», – сказал Карапетян.
Он напомнил, что между странами членами ЕАЭС не действуют таможенные пошлины, следовательно, армянская сторона продолжит ввозить российскую пшеницу в обычном режиме.
При этом он отметил, что Армения ежегодно импортирует около 300-350 тыс. тонн пшеницы.
По словам министра, за счет увеличения посевных площадей и реализации программ по повышению урожайности и развития семеноводства, Армении в 2014 году удалось обеспечить внутренний спрос на зерновые на 51%, сообщало «Новости-Армения».
«Урожай пшеницы в 2014 году составит порядка 340 тыс. тонн против 311,5 тыс. тонн в минувшем году, увеличившись на 9,2%, что является результатом проводимой государством последовательной политики», – сказал Карапетян.