ՌԴ էներգետիկայի նախարար Ալեքսանդր Նովակը և ՀՀ էներգետիկայի ու բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը աշխատանքային հանդիպում են ունեցել: Հանդիպման ժամանակ ստորագրվել է Հայաստանի և Ռուսաստանի կառավարությունների միջև 2013 թվականի դեկտեմբերի 2-ի Հայաստան բնական գազի, նավթամթերքի ու չմշակված բնական ալմատսների առաքման ոլորտում համագործակցության մասին համաձայնագրին կից արձանագրությունը:
Արձանագրությունը ենթադրում է բնական գազի, նավթամթերքի և չմշակված բնական ալմաստների առաքման մաքսատուրքերի չգանձման ռեժիմի երկարաձգում:
Հանդիպմանը կողմերը քննարկել են նաև գործակցությունը էլեկտրաէներգետիկ ոլորտում և քննարկել են վառելիքա-էներգետիկ ռեսուրսների բալանսների նախագծերը 2015-ի համար:
«Գլխավոր իրադարձությունը, որը կանխորոշեց այս հանդիպման տրամադրվածությունը, ՀՀ-ի անդամակցումն էր Եվրասիական տնտեսական միությանը»,-ասել է Ալեքսանդր Նովակը, հայտնում է ՏՊՊ-ինֆորմը:
Ավելի վաղ, անդրադառնալով ռուսական գազի գնի մասին հարցին ռուսական ռուբլու անկման պայմաններում, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը հայտարարեց, որ Հայաստանն ու Ռուսաստանը չեն կարող գազի գինը հաշվարկել ռուբլով, քանի որ դա ձեռնտու չէ:
«Երբ ապրանքի ներմուծման գինը որևէ երկրի հետ այդ երկրի արժույթով ես իրականացնում, առաջին հայացքից թվում է, թե դա պետք է ավելի էժան լինի՝ դոլարը կփոխենք ռուբլու ու ավելի ձեռնտու կլինի, բայց որևէ երկիր այդպիսի գործարք չի կնքի, որովհետև դա որևէ մեկին ձեռնտու չէ»,-ասել է նա:
Կարեն Ճշմարիտյանն ընդգծել է, որ նման գործարքը ձեռնտու չէ նաև Հայաստանին:
«Գազի ներմուծման հետ կապված հարցերը քննարկվում են ԱԺ-ի համապատասխան հանձնաժողովում, նրանց եզրակացությունները բոլորիս հայտնի կլինի, երբ հրապարակեն»,-ասել է նա:

29 Декабрь 2014 - 08:39 AMT
Министр энергетики РФ Александр Новак и министр энергетики и природных ресурсов Армении Ерванд Захарян провели рабочую встречу, в ходе которой подписали протокол к Соглашению между правительствами России и Армении о сотрудничестве в сфере поставок природного газа, нефтепродуктов и необработанных природных алмазов в Республику Армения от 2 декабря 2013г.
Документ продлевает действие соглашения о беспошлинных поставках из России в Армению природного газа, нефтепродуктов и необработанных природных алмазов.
Также в ходе встречи стороны обсудили сотрудничество в электроэнергетической отрасли и рассмотрели проекты балансов топливно-энергетических ресурсов на 2015 год.
«Главным событием, которое определило настрой этой встречи, стало присоединение Республики Армении к Договору о Евразийском экономическом союзе», – отметил Александр Новак, сообщает ТПП-Информ.
Ранее, говоря о плате за российский газ в условиях падения курса рубля, министр экономики Армении Карен Чшмаритян заявил, что Армения и Россия не могут рассчитывать тариф на газ в рублях, поскольку это невыгодно.
«Когда импортная стоимость товаров какой-либо страны устанавливается в валюте данной страны, то на первый взгляд складывается впечатление, что это должно быть гораздо дешевле, но никакая страна не заключит подобной сделки, поскольку это никому невыгодно», – сказал он.
Карен Чшмаритян отметил, что подобная сделка невыгодна также и для Армении.
«Вопросы относительно поставки природного газа обсуждаются в соответствующей парламентской комиссии, их заключения будет известны всем, когда будет оглашены», – сказал он.