Հունվարի 11-ին՝ ժամը 17:30-ի սահմաններում, հայ-ադրբեջանական պետական սահմանի՝ Տավուշի մարզի Բաղանիս գյուղի հատվածում ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումները դիվերսիոն փորձ են ձեռնարկել: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՊՆ մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը։
Հակառակորդի ստորաբաժանումների առաջխաղացումը ժամանակին հայտնաբերվել է: Հայկական բանակի արագ արձագանքման համապատասխան ստորաբաժանումը դարանակալել և ՀՀ պետական սահմանը խախտած դիվերսիոն խմբի գործողությունները չեզոքացրել է: Հակառակորդի դիվերսիոն խմբի մեկ անդամի դիակը գտնվում է միջդիրքային տարածքում:
Փոխհրաձգության ընթաքցում զոհվել է նաև տարածքում գտնվող 1935 թ․ ծնված հովիվ Սերյոժա Նիկոլայի Սարգսյանը: ՀՀ զինված ուժերի ստորաբաժանումները լիովին տիրապետում են իրավիճակին: Կատարվածի ամբողջ պատասխանատվությունը մնում է ադրբեջանական ռազմաքաղաքական ղեկավարության վրա, նշել է ՊՆ խոսնակը:
Վերջերս իրավիճակը թե հայ-ադրբեջանական սահմանին, թե ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում, լարված է։ Հունվարի 1-ից ի վեր հակառակորդը պարբերաբար կրակել է Տավուշի մարզի սահմանամերձ գյուղերի ուղղությամբ։
Ադրբեջանցիները հունվարի 7-ի կեսօրին ԴՇԿ տեսակի զենքով կրակել են Բարեկամավան գյուղի ուղղությամբ, նույնը տեղի է ունեցել նաև հունվարի 6-ին: Գնդակները կպել են գյուղի եկեղեցուն և այլ շինությունների, գրում է «Սիվիլնեթ»-ը: Բարեկամավանն Ադրբեջանի սահմանին ամենամոտ գտնվող գյուղերից է:
Բացի այդ, հունվարի լույս 3-ի գիշերը ՊԲ սահմանային դիրքերի հարավային և արևելյան ուղղություններով ադրբեջանական զինուժը ձեռնարկել էր դիվերսիոն հետախուզական 2 գործողություն: Հակառակորդին դիմակայելու ընթացքում զոհվել էին զինծառայողներ Կարեն Գրիգորյանը և Վարդան Մկրտչյանը, վիրավորվել զինծառայող Վոլոդյա Հարությունյանը: Հակառակորդը՝ կորուստներ կրելով, հետ էր շպրտվել ելման դիրքերը:

An infiltration was attempted by Azerbaijani armed forces in the northeastern province of Tavush on the Armenian-Azerbaijani border on Jan 11, resulting in casualties, Civilnet reports.
According to Armenia’s Defense Ministry spokesperson Artsrun Hovhannisyan, the body of an Azerbaijani soldier was left in the territory between Armenian and Azerbaijani military positions, while an 80-year-old Armenian shepherd was killed in the incident.
“Today, at approximately 17:30, Azerbaijani armed forces attempted subversion along the Armenian-Azerbaijani state border near the village of Baghanis. The adversary’s troops were discovered in time. The Armenian army’s rapid response unit was able to intercept the attempted diversion. The body of one of the members of the adversary’s commando unit is now found in the territory between the military positions. Sadly, during the skirmish, a shepherd, Seryozha Sargsyan, born in 1935, was killed. The Republic of Armenia’s armed forces are in complete control of the situation. The military and political leadership of Azerbaijan must bear full responsibility for the incident,” Hovhannisyan said.