2015թ հունվարի 7-11-ը «Վիքիմեդիա Հայաստան» գիտակրթական հասարակական կազմակերպությունը 14-20 տարեկան պատանիների համար կազմակերպել էր Ձմեռային Վիքի ճամբար Աղվերանի «Ոսկե Գետակ» հանգստյան տանը: Ճամբարի կազմակերպմանն աջակցել էր Հայաստանի հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատոր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը՝ ապահովելով բարձրակարգ ինտերնետ կապ: Հունվարի 10-ին Ձմեռային Վիքի ճամբարի մասնակիցները հայերեն վիքիպեդիան 42-րդ հորիզոնականից բարձրացրին 41-րդ հորիզոնական վիքիպեդիաների ընդհանուր վարկանիշային սանդղակում, ասվում է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հաղորդագրության մեջ:
Վիքիպեդիան ազատ բովանդակությամբ բազմալեզու հանրագիտարան է, որը կառուցում են Վիքիպեդիա կայքից օգտվողները` ազատ խմբագրման ձևաչափով։ Վիքիպեդիա և քույր նախագծերը համացանցում բովանդակություն ընձեռնող կայքերի լավագույն հնգյակում են:
Վիքիպեդիան օրական միլիոնավոր ընթերցողներ ունի ողջ աշխարհից, հարյուր հազարավոր կամավոր խմբագիրներ՝ աշխարհի յուրաքանչյուր անկյունից: Վիքիպեդիան ազատ որակյալ կրթական նյութեր ստեղծելու և քո երկիրն իր ողջ բազմազանությամբ համաշխարհային հանրությանը ներկայացնելու լավագույն հարթակն է: Այդ է պատճառը, որ Վիքիպեդիայից օգտվելը և այն համալրելը դարձել է ազգային ինքնության տարածման, ճանաչման և մայրենի լեզվի պահպանման կարևորագույն գործիք:
Զարգացած բազմաթիվ երկրներում վիքիպեդիան և վիքի նախագծերը դպրոցների և համալսարանների ուսումնական պրոցեսի պարտադիր մաս են կազմում: Քանի Հայաստանում դեռ չի արմատավորվել նման մոտեցումը, «Վիքիմեդիա Հայաստան» գիտակրթական հասարակական կազմակերպությունը կազմակերպում է զանազան վիքի միջոցառումներ, որոնց նպատակն է տարածել համագործակցությամբ բարձրարժեք ազատ բովանդակություն ստեղծելու վիքի մշակույթը՝ համալրել վիքի խմբագրողների բանակը, արդեն դպրոցից արմատավորել համատեղ ստեղծագործելու վիքի գաղափարները և սովորեցնել վիքի գործիքները:
2014 թվականին «Վիքիմեդիա Հայաստանը» կազմակերպեց Վիքի ճամբար Վանաձորում, որն իր արդյունավետությամբ գերազանցեց համաշխարհային բոլոր վիքի նախագծերին՝ Լոնդոնի Վիքիմանիա ամենամյա համաժողովում այն ճանաչվեց Վիքիմեդիա լավագույն նախագիծ:
2015 թվականին «Վիքիմեդիա Հայաստանը» ծրագրում է 4 վիքի ճամբար կազմակերպել, այդ թվում 2 միջազգային: 2015 թվականի Ձմեռային Վիքի ճամբարին մասնակցել են 14-20 տարեկան նորեկներ, որոնց մասնակցության ծախսերը հոգացել էին ծնողները և ակտիվ վիքիխմբագիրներ: Ճամբարի ընթացքում պատանիները զարգացրել են վիքիբառարանը, վիքիպահեստը և վիքիպեդիան, սովորել են հայկական երգեր, ինչպես նաև մասնակցել ինտելեկտուալ խաղերի:

Wikimedia Armenia Scientific-Educational NGO organized a Winter Wiki Camp for young people aged 14-20 in the in Aghveran resort town on Jan 7-11, with VivaCell-MTS providing high-quality internet connection for the gathering.
On Jan 10, the participants of Winter Wiki Camp boosted the Armenian Wikipedia from the 42nd to the 41st place in global ranking.
Wikipedia is a multilingual encyclopedia with free content that is created by the users of the Wikipedia website in free editing format. Wikipedia and its sister projects are among the top five of the websites which offer free content.
Millions of people around the world use Wikipedia every day; hundreds of thousands of people from every corner of the world are volunteer editors of Wikipedia. Wikipedia is one of the best platforms for creating free high-quality educational materials and presenting one’s country in all its diversity to the rest of the world. This is the reason why using and adding materials to Wikipedia has become an important tool for spreading the knowledge of our national identity and preserving our mother tongue.
Wikipedia and Wiki projects are a mandatory part of the school and university curriculum in a number of developed countries. As this attitude has not been formed in Armenia yet, Wikimedia Armenia Scientific-Educational NGO organizes various Wiki events which are aimed at spreading the culture of creating high-quality free content by widening the army of Wikipedia editors, teaching Wikipedia tools and enrooting the Wiki ideas among the school students.
In 2014, Wikipedia Armenia organized a Wiki camp in Vanadzor which surpassed all Wiki projects with its effectiveness and was recognized as the best Wikimedia project in the annual Wikimania conference held in London.
In 2015, Wikipedia Armenia plans to organize 4 Wiki camps, two of which in international format.
Participants of the Winter Wiki camp 2015 were schoolchildren of 14-20. The participation fee was provided by their parents and active Wikipedia editors. During the camp the young people added materials to the Wiktionary, Wikidata, Wikipedia, learned Armenian songs and took part in intellectual games.