Հիմք ընդունելով «Սահմանամերձ գյուղական համայնքներում իրականացվող գործունեությունը հարկերից ազատելու մասին» ՀՀ օրենքի 1-ին հոդվածը` Կառավարությունը հունվարի 15-ին հաստատել է մարտական գործողությունների հետևանքով չօգտագործվող հողատարածք ունեցող այն սահմանամերձ գյուղական համայնքների ցանկը, որտեղ իրականացվող գործունեությունն ազատվում է հարկերից: Ցանկում ընդգրկված է Արարատի և Գեղարքունիքի մարզերի մեկական, Վայոց ձորի մարզի 5 և Տավուշի մարզի 24 համայնք:
«Հաստատում ենք այն սահմանապահ համայնքների ցանկը, որոնց մենք արտոնություններ ենք տվել», – ասել է վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը:
Նրա խոսքով՝ որոշումն ուժի մեջ է մտել 2015-ի հունվարի 1-ից և մեծ աջակցություն է սահմանամերձ համայնքներին: Վարչապետը նշել է, որ վերջերս տեղի են ունեցել գնդակոծություններ, ստեղծվել է հանձնաժողով, որը հաշվարկում է վնասները և կառավարությունը փոխհատուցելու է բոլոր այն քաղաքացիներին, ովքեր վնասներ են կրել այդ գնդակոծությունների հետևանքով:
«Մենք շատ ուշադիր ենք և այսուհետ ևս շատ ուշադիր ենք լինելու բոլոր սահմանամերձ համայնքների ազգաբնակչության հոգսերի նկատմամբ», – եզրափակել է Հովիկ Աբրահամյանը:
Եվ այսպես, Կառավարության որոշմամբ, ընտրվել է 4 մարզից 31 գյուղ՝ Արարատից Երասխը, Վայոց Ձորից՝ Խաչիկ, Խնձորուտ, Սերս, Նոր Ազնաբերդ, Բարձրունի, Գեղարքունիքից՝ Վահանը, Տավուշից՝ Ներքին Կարմիրաղբյուր, Ոսկեվան, Չորաթան, Կողբ, Վազաշեն, Բերքաբեր, Չինարի, Արծվաբերդ, Ծաղկավան, Մոսես, Դովեղ, Պառավաքար, Բերդավան, Բարեկամավան, Կոթի, Բաղանիս, Սարիգյուղ, Այգեձոր, Կիրանց, Այգեպար, Սևքար, Այգեհովիտ, Ոսկեպար, Վերին Կարմիրաղբյուր համայնքները:
2014-ինոյեմբերի 20-ին ԱԺ արտահերթ նիստում երրորդ ընթերցմամբ քվեարկության դրված «Սահմանամերձ գյուղական համայնքներում իրականացվող գործունեությունը հարկերից ազատելու մասին» օրինագիծն ընդունվել է. ձայների հարաբերակցությունը` 76 կողմ, 3 դեմ և 18 ձեռնպահ: Երկրորդ ընթերցմամբ օրինագիծն ընդունվել էր 94 կողմ, 3 դեմ և 1 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ:
Ավելի վաղ Կառավարությունը հավանություն էր տվել «Սահմանամերձ գյուղական համայնքներում իրականացվող գործունեությունը հարկերից ազատելու մասին» և ևս 8 օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու օրինագծերի փաթեթին, որով տնտեսվարող սուբյեկտներն ազատվում են իրենց գործունեության մասով առաջացող հարկերից:

15 Январь 2015 - 13:15 AMT
Приграничные с Азербайджаном и Нахиджеваном армянские села будут освобождены от налогов. Подобное решение приняло правительство Армении в ходе заседания 15 января. В частности, от налогов будет освобождено ведение бизнеса в 31 селе с землями, не используемыми из-за опасности обстрелов.
От налогов всех видов (кроме налога на доход физических лиц) будут освобождены следующие сельские населенные пункты у границы с Нахичеванской автономией: Ерасх (Араратская область), Хачик, Хндзорут, Серс, Нор Азнаберд и Бардзруни (Вайоцдзорская область), а также у границы с основной частью Азербайджана: Ваан (Гегаркуникская область) и 24 села Тавушской области: Неркин Кармир Ахпюр, Воскеван, Чоратан, Кохб, Вазашен, Беркабер, Чинари, Арцваберд, Цахкаван, Мосесгех, Довех, Паравакар, Бердаван, Барекамаван, Коти, Баганис, Саригюх, Айгедзор, Киранц, Айгепар, Севкар, Айгеовит, Воскепар, Верин Кармир Ахпюр, передает Armenia Today.
В декабре 2014 года правительство Армении приняло решение с 1 января 2015 года компенсировать жителям 32 приграничных общин 50% оплаты за газ, электроэнергию и оросительную воду.
Как заявил в ходе заседания правительства министр территориального управления и чрезвычайных ситуаций Армен Ерицян, правительство также полностью компенсирует налоги на землю и собственность жителей указанных общин. Решением воспользуются 32 общины Тавушской, Арартской, Гехаркуникской и Вайоц Дзорской областей.
15 ноября правительство Амениии одобрило проект закона РА «О социальной помощи приграничным общинам», которым регулируется порядок помощи общинам, вошедшим в утвержденный правительством список.
Проектом закона предусмотрена частичная компенсация из средств бюджета оплаты счетов за газ, электроэнергию и орошаемую воду постоянных и учтенных в регистре жителей приграничных общин.
В другой статье закона прописано, что частично компенсируется также налог на землю и имущество тех же лиц, которые расположены на территории приграничной общины.