Moody's Investors Service միջազգային վարկանիշային գործակալությունը Հայաստանի վարկանիշային շեմը Ba2-ից նվազեցրել է մինչև Ba3, ինչպես նաև «կայուն» կանխատեսումը փոխարինել է «բացասականով», հայտնում է գործակալության պաշտոնական կայքում։
Moody's Investors Service-ը միջազգային վարկանիշային գործակալություն է, որը զբաղվում է վարկային վարկանիշերի հաշվարկով, հետազոտություններով ու ռիսկերի վերլուծությամբ: Գործակալությունում աշխատում է մոտ 4500 փորձագետ աշխարհի 26 երկրներից:
Որպես վարկանիշների նվազման կարևոր գործոններ նշված են Հայաստանի արտաքին խոցելիության աճը ՌԴ-ից դրամական փոխանցումների կրճատման պատճառով, ուղղակի արտասահմանյան ներդրումների անորոշ հեռանկարները, փոխանակման փոխարժեքի տատանողականության նկատմամբ բարձր զգայունությունը և արժութային պահուստների վրա ակնկալվող ճնշումները։
Նվազմանը նպաստող գործոններրի թվում Moody's Investors Service-ը նշում է նաև Հայաստանի աճի հեռանկարների փոփոխությունը, որոնք դանդաղում են Ռուսաստանից բացասական ազդեցությունների, ներդրումային թույլ ակտիվության և ԵՏՄ-ից դուրս երկրների հետ առևտրի սահմանափակումների պատճառով, ինչը պայմանավորված է այդ կազմակերպությանը Հայաստանի անդամակցությամբ։
Moody's Investors Service-ն արդեն մի քանի անգամ անդրադարձել է ՀՀ տնտեսության խնդիրներին: Մասնավորապես 2014-ի սեպտեմբերին գործակալությունը հայտարարեց, որ Հայաստանի տնտեսությունը շարունակում է զգալ Ռուսաստանում պատժամիջոցների պատճառով արձանագրված անկման բացասական հետևանքները: «Հիմք ընդունելով առաջին կիսամյակում նետտո-արտահանման և մասնավոր դրամական փոխանցումների սպասվածից ավելի զգալի կրճատումը, ՀՆԱ աճի կանխատեսումը 3,2 տոկոսից նվազեցվել է մինչև 2,1 տոկոս 2014-ին և 3,6 տոկոսից մինչև 2,3 տոկոս 2015-ին:
«Այնուամենայնիվ, կառավարության խելամիտ ֆինանսական քաղաքականությունը և մակրոտնտեսական կայունությունը հիմնավորում է «կայուն» կանխատեսմամբ BA2 վարկանիշն»,-ասվում է գործակալության հաղորդագրության մեջ: 2014-ի դեկտեմբերին Եվրասիական զարգացման բանկն (ԵԶԲ) իր հերթին նվազեցրեց ՀՀ տնտեսական աճի կանխատեսումը տարեվերջի համար 4 տոկոսից մինչև 3,3 տոկոս: Այդ մասին ասվում է «ԱՊՀ մակրոմոնիտորինգ»-ի դեկտեմբերյան զեկույցում, որը հրապարակել է ԵԶԲ վերլուծական վարչությունը:
Ըստ ԵԶԲ վերլուծության, մինչև տարեվերջ նվազող ներքին պահանջարկի (այդ թվում դրամի արժեզրկման) բացասական ազդեցության, ինչպես նաև արտաքին պահանջարկի, մասնավորապես ՌԴ-ում տնտեսության աճի դանդաղեցման և Եվրոպայում թույլ աճի պայմաններում, Հայաստանի ՀՆԱ աճը սահմանափակ կլինի: Փաստաթղթում ասվում է, որ 2014-ի հոկտեմբերին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կրկին նվազեց, աճը տարեկան կտրվածքով կազմեց 3,7 տոկոս և 4,2 տոկոս 9 ամսում, հայտնում է ԱՌԿԱ գործակալությունը:
Moody 's-ը նվազեցրել է նաև տեղական արժույթով պարտատոմսերի և բանկային դեպոզիտների վարկանիշների շեմերը Baa3–ից մինչև Ba1, արտարժույթով պարտատոմսերի վարկանիշի շեմը` Ba1–ից Ba2, ինչպես նաև արտարժութային բանկային դեպոզիտների վարկանիշի շեմը` Ba3–ից մինչև B1: Ընդ որում Հայաստանի արժութային կարճաժամկետ պարտատոմսերի և դեպոզիտների վարկանիշների շեմերը մնացել են անփոփոխ` Not-Prime (NP)։
2014-ի օգոստոսի սկզբին Fitch Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալությունը հաստատել էր Հայաստանի` արտարժույթով և ազգային արժույթով էմիտենտի դեֆոլտի երկարաժամկետ վարկանիշները «BB-» «կայուն» կանխատեսումով։

16 Январь 2015 - 08:51 AMT
Moody’s: Рейтинг гособлигаций Армении снижен c Ва2 до Ва3, прогноз упал со «Стабильного» на «Негативный»
Международное рейтинговое агентство Moody's Investors Service понизило потолки рейтинга Армении с Ва2 до Ва3, так же ухудшив прогноз со «Стабильного» на «Негативный», – сообщает официальный сайт агентства.
Moody's Investors Service – международное рейтинговое агентство, занимающееся присвоением кредитных рейтингов, исследованиями и анализом рисков. В агентстве работает более 4500 экспертов в 26 странах мира.
В числе ключевых факторов понижения рейтингов указаны внешняя уязвимость Армении из-за сокращения денежных переводов из России, неопределенная перспектива для прямых иностранных инвестиций (ПИИ), повышенная чувствительность волатильности обменного курса и ожидаемого давления на валютные резервы.
Среди факторов, способствующих к снижению рейтинга также указаны изменение перспектив роста страны, усугубляющихся негативными воздействиями из России, слабая инвестиционная активность и ограничения на торговлю со странами вне Евроазиского экономического союза (ЕАЭС). Последний пункт ожидается в связи с недавним вступлением Армении в эту организацию.
В 2014 году Moody's уже обращалось к проблемам армянской экономики, в сентябре 2014 года отметив, что армянская экономика продолжает испытывать негативные последствия спада в России из-за санкций.
В свою очередь в декабре 2014 года Евразийский банк развития (ЕАБР) также понизил прогноз экономического роста Армении на конец 2014 года с 4% до 3,3%. Об этом говорилось в декабрьском «Макромониторе СНГ», опубликованном Аналитическим управлением ЕАБР.
Согласно анализу ЕАБР, до конца 2014 года в силу негативного воздействия ослабевающего внутреннего спроса (в том числе, в силу негативного эффекта обесценения драма), а также внешнего спроса, в частности, замедления экономики в России и слабого роста в Европе, рост ВВП Армении останется ограниченным. В документе отмечалось, что в октябре 2014 года показатель экономической активности вновь ухудшился, и его рост оставил 3,7% в годовом выражении и 4,2% по итогам десяти месяцев.
Кроме прочего агентство Moody 's также понизило потолки рейтингов облигаций в местной валюте и банковских депозитов с Baa3 до Ba1, потолок рейтинга облигаций в иностранной валюте – с Ba1 до Ba2, а также потолок рейтинга банковских депозитов в инвалюте – с Ba3 до В1. При этом потолки рейтинга краткосрочных валютных облигаций Армении и валютных депозитов остались неизменными – Not-Prime (NP).
В начале августа 2014 года международное рейтинговое агентство Fitch Ratings подтвердило долгосрочные рейтинги дефолта эмитента («РДЭ») Армении в иностранной и национальной валюте на уровне «BB-» с прогнозом «Стабильный».