Moody's Investors Service միջազգային վարկանիշային գործակալությունը Հայաստանի վարկանիշային շեմը Ba2-ից նվազեցրել է մինչև Ba3, ինչպես նաև «կայուն» կանխատեսումը փոխարինել է «բացասականով», հայտնում է գործակալության պաշտոնական կայքում։
Moody's Investors Service-ը միջազգային վարկանիշային գործակալություն է, որը զբաղվում է վարկային վարկանիշերի հաշվարկով, հետազոտություններով ու ռիսկերի վերլուծությամբ: Գործակալությունում աշխատում է մոտ 4500 փորձագետ աշխարհի 26 երկրներից:
Որպես վարկանիշների նվազման կարևոր գործոններ նշված են Հայաստանի արտաքին խոցելիության աճը ՌԴ-ից դրամական փոխանցումների կրճատման պատճառով, ուղղակի արտասահմանյան ներդրումների անորոշ հեռանկարները, փոխանակման փոխարժեքի տատանողականության նկատմամբ բարձր զգայունությունը և արժութային պահուստների վրա ակնկալվող ճնշումները։
Նվազմանը նպաստող գործոններրի թվում Moody's Investors Service-ը նշում է նաև Հայաստանի աճի հեռանկարների փոփոխությունը, որոնք դանդաղում են Ռուսաստանից բացասական ազդեցությունների, ներդրումային թույլ ակտիվության և ԵՏՄ-ից դուրս երկրների հետ առևտրի սահմանափակումների պատճառով, ինչը պայմանավորված է այդ կազմակերպությանը Հայաստանի անդամակցությամբ։
Moody's Investors Service-ն արդեն մի քանի անգամ անդրադարձել է ՀՀ տնտեսության խնդիրներին: Մասնավորապես 2014-ի սեպտեմբերին գործակալությունը հայտարարեց, որ Հայաստանի տնտեսությունը շարունակում է զգալ Ռուսաստանում պատժամիջոցների պատճառով արձանագրված անկման բացասական հետևանքները: «Հիմք ընդունելով առաջին կիսամյակում նետտո-արտահանման և մասնավոր դրամական փոխանցումների սպասվածից ավելի զգալի կրճատումը, ՀՆԱ աճի կանխատեսումը 3,2 տոկոսից նվազեցվել է մինչև 2,1 տոկոս 2014-ին և 3,6 տոկոսից մինչև 2,3 տոկոս 2015-ին:
«Այնուամենայնիվ, կառավարության խելամիտ ֆինանսական քաղաքականությունը և մակրոտնտեսական կայունությունը հիմնավորում է «կայուն» կանխատեսմամբ BA2 վարկանիշն»,-ասվում է գործակալության հաղորդագրության մեջ: 2014-ի դեկտեմբերին Եվրասիական զարգացման բանկն (ԵԶԲ) իր հերթին նվազեցրեց ՀՀ տնտեսական աճի կանխատեսումը տարեվերջի համար 4 տոկոսից մինչև 3,3 տոկոս: Այդ մասին ասվում է «ԱՊՀ մակրոմոնիտորինգ»-ի դեկտեմբերյան զեկույցում, որը հրապարակել է ԵԶԲ վերլուծական վարչությունը:
Ըստ ԵԶԲ վերլուծության, մինչև տարեվերջ նվազող ներքին պահանջարկի (այդ թվում դրամի արժեզրկման) բացասական ազդեցության, ինչպես նաև արտաքին պահանջարկի, մասնավորապես ՌԴ-ում տնտեսության աճի դանդաղեցման և Եվրոպայում թույլ աճի պայմաններում, Հայաստանի ՀՆԱ աճը սահմանափակ կլինի: Փաստաթղթում ասվում է, որ 2014-ի հոկտեմբերին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կրկին նվազեց, աճը տարեկան կտրվածքով կազմեց 3,7 տոկոս և 4,2 տոկոս 9 ամսում, հայտնում է ԱՌԿԱ գործակալությունը:
Moody 's-ը նվազեցրել է նաև տեղական արժույթով պարտատոմսերի և բանկային դեպոզիտների վարկանիշների շեմերը Baa3–ից մինչև Ba1, արտարժույթով պարտատոմսերի վարկանիշի շեմը` Ba1–ից Ba2, ինչպես նաև արտարժութային բանկային դեպոզիտների վարկանիշի շեմը` Ba3–ից մինչև B1: Ընդ որում Հայաստանի արժութային կարճաժամկետ պարտատոմսերի և դեպոզիտների վարկանիշների շեմերը մնացել են անփոփոխ` Not-Prime (NP)։
2014-ի օգոստոսի սկզբին Fitch Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալությունը հաստատել էր Հայաստանի` արտարժույթով և ազգային արժույթով էմիտենտի դեֆոլտի երկարաժամկետ վարկանիշները «BB-» «կայուն» կանխատեսումով։

Moody's Investors Service has downgraded Armenia's issuer and government bond rating to Ba3 from Ba2, and changed the outlook to negative from stable.
In a related action, Moody's has also lowered the local-currency bond and deposit ceilings to Ba1 from Baa3, the foreign-currency bond ceiling to Ba2 from Ba1, as well as the foreign-currency deposit ceiling to B1 from Ba3. The short-term foreign-currency bond ceiling and the foreign-currency deposit ceiling remain at NP.
The first driver of the downgrade is Armenia's increased external vulnerability driven by declining remittances from Russia and risks to expected FDI inflows. Remittances represent about 15% of GDP, with over 90% of the total stemming from Russia. Given the sharp recession expected in Russia, the adverse impact of reduced remittance inflows on the country's balance of payments will potentially put pressure on Armenia's FX reserves, which were at 4.5 months of import cover at the end of 2014.
Moreover, Moody’s said, Armenia's position as a significant net international borrower exposes the currency to elevated depreciation risk. Approximately 83% of Armenia's government debt is denominated in foreign currency, mostly in Special Drawing Rights (SDR) and U.S. dollars. The Armenian dram's depreciation of over 15% since November 2014 has the potential to put additional pressure on Armenia's FX reserves, which remain subject to intervention by the Central Bank of Armenia to counteract excessive volatility.
The second driver of the downgrade is pressure on Armenia's economic growth prospects, which is compounded by the negative growth spillovers from Russia's economic downturn. Moody's expects that Russia's GDP will contract by 5.5% in 2015, weakening Armenia's economic activity given its historically strong correlation with Russia's growth cycle via remittances and trade channels, with Russia accounting for 23% of total Armenian exports.
In addition, trade constraints with respect to non-EEU countries likely as a result from Armenia's EEU accession in January 2015 also affect the country's medium-term growth outlook. In this context, Moody's expects Armenia's integration process into the EEU to be more challenging than for Belarus, Kazakhstan or Russia, owing to (1) the lack of a common border to establish trade routes without customs checkpoints, even as "pass-through" rules with Georgia as Armenia's main transit route are being negotiated; and (2) the imposition of higher tariffs for non-EEU country imports, taking into account that temporary exemptions have been negotiated for a series of products, such as cars, medicines, basic food items, and agricultural and industrial inputs for a total of about 800 exemptions for the next five years.
Moody's would consider changing the outlook back to stable if Armenia were to maintain adequate fiscal and external reserve buffers amid a weaker than expected economic fallout from Russia's economic downturn, and if debt levels were to stabilize. Upside rating pressure would result from an improved potential growth outlook as a result of structural reforms and enhanced competitiveness.