Ռուբլու անկումը լուրջ վտանգ է ներկայացնում ինը երկրի տնտեսության համար, որոնք մեծապես կախված են Ռուսաստանում ապրող իրենց քաղաքացիների դրամային փոխանցումներից, գրում է The Guardian-ը:
Ինչպես հայտնում է թերթը՝ վկայակոչելով Համաշխարհային բանկի տվյալները, այդ երկրները կարող են 2015 թվականին կորցնել ավելի քան 10 միլիարդ դոլար:
Բացի այդ, տնտեսական դժվարությունների լույսի ներքո նախկին խորհրդային երկրներից շատ ներգաղթյալներ մտածում են Ռուսաստանը լքելու մասին:
Բրիտանական թերթը հավելում է, որ այդ երկրներից մի քանիսում ռուբլու անկումը կարող է քաղաքական ճգնաժամ հրահրել:
Տարածաշրջանի տնտեսությունները սերտ կապի մեջ են միմյանց հետ, և ռուսական արժույթի անկումն ազդում է ՌԴ-ի հարևանների արժույթի վրա, գրում է The Guardian-ը՝ նշելով, որ ռուբլու անկումն արդեն, մասնավորապես, բերել է Թուրքմենստանի արժույթի արժեզրկման և կարող է հանգեցնել ղազախական տենգեի հետագա անկման:
Համաձայն Համաշխարհային բանկի տեղեկությունների՝ դրամային փոխանցումներից է կախված Հայաստանի տնտեսության 21 տոկոսը, Վրաստանի տնտեսության 12 տոկոսը, Ղրղզստանի տնտեսության 31,5 տոկոսը, Մոլդովայի՝ 25 տոկոսը, Տաջիկստանի՝ 42 տոկոսը, Ուկրաինայի՝ 5,5 տոկոսը, Լիտվայի՝ 4,5 տոկոսը, Ադրբեջանի՝ 2,5 տոկոսը, Ուզբեկստանի՝ 12 տոկոսը: Մեծավմասամբ այս փոխանցումների մեծ մասը կազմում են Ռուսաստանում ապրող ներգաղթյալների դրամային փոխանցումները: Հայաստանի, Վրաստանի, Մոլդովայի և Ուկրաինայի դրամային փոխանցումների մոտ 40 տոկոսը Ռուսաստանից է, այդ թիվը հասնում է 79 տոկոսի Ղրղզստանի դեպքում, գրում է Tert.am-ը:
Որպես հետևանք, կտրուկ թուլացան նաև հայկական դրամի դիրքերը՝ նոյեմբերի 24-ին դոլարի փոխարժեքը բարձրացավ մինչև 435 դրամ: Հայկական արժույթի փոխարժեքը նվազեց միանգամից 16,6 կետով կամ գրեթե 4 տոկոսով: Մինչ օրս դրամի արժեզրկումը շարունակվում է:

Экономическая ситуация в девяти странах может ухудшиться из-за падения рубля. Как пишет The Guardian, все эти государства зависят от денежных переводов от граждан, работающих в России.
Согласно данным Всемирного банка, девять стран могут потерять в сумме более $ 10 млн в 2015 году. От денежных переводов зависит 21% экономики Армении, 12% – Грузии, 31,5% – Киргизии, 25% – Молдавии, 42% – Таджикистана, 5,5% – Украины, 4,5% – Литвы, 2,5% – Азербайджана, 12% – Узбекистана. Большая часть денежных потоков в эти государства осуществляется из России.
Падение курса рубля сказывается и на валюте соседних стран, пишет The Guardian. В частности, из-за спада российской валюты обесценилась валюта Туркменистана. Также может продолжиться падение казахстанского тенге.
Многие трудовые мигранты уже планируют покинуть РФ, сообщает британское издание.
В январе 2015 года изменились правила трудоустройства в РФ для мигрантов из безвизовых стран. Отменены квоты на иностранных работников и введен единый патент на трудоустройство. Для его получения мигрантам необходимо подтвердить знание русского языка, основ российского законодательства и истории страны.
Ранее глава российского представительства Международного валютного фонда (МВФ) Бикас Джоши заявил, что период резких изменений курса рубля завершается, правительственные меры по поддержке национальной валюты заработали.
«Похоже, что период резких скачков рубля подходит к концу. Принятые меры начинают работать – это и повышение ключевой ставки, и поддержка банковской системы, и предоставление валютной ликвидности участникам рынка. Все это поддерживает рубль и, наверное, будет поддерживать в будущем», – сказал он.
Крупнейший с 1999 года обвал рубля повлиял и на драм – армянская валюта резко упала, побив рекорды 9-летней давности. Падение вызвало ажиотаж на валютном рынке, доллар продавался выше отметки 570 драм. После заявлений ЦБ и правительства в конце недели курс пошел на спад и, похоже, продолжает стабилизироваться: согласно rate.am, к 12.00 22 декабря средний курс доллара в армянских банках составил 448 драм, евро – 547 драм, рубля – 8.66 драм.