Ռուբլու անկումը լուրջ վտանգ է ներկայացնում ինը երկրի տնտեսության համար, որոնք մեծապես կախված են Ռուսաստանում ապրող իրենց քաղաքացիների դրամային փոխանցումներից, գրում է The Guardian-ը:
Ինչպես հայտնում է թերթը՝ վկայակոչելով Համաշխարհային բանկի տվյալները, այդ երկրները կարող են 2015 թվականին կորցնել ավելի քան 10 միլիարդ դոլար:
Բացի այդ, տնտեսական դժվարությունների լույսի ներքո նախկին խորհրդային երկրներից շատ ներգաղթյալներ մտածում են Ռուսաստանը լքելու մասին:
Բրիտանական թերթը հավելում է, որ այդ երկրներից մի քանիսում ռուբլու անկումը կարող է քաղաքական ճգնաժամ հրահրել:
Տարածաշրջանի տնտեսությունները սերտ կապի մեջ են միմյանց հետ, և ռուսական արժույթի անկումն ազդում է ՌԴ-ի հարևանների արժույթի վրա, գրում է The Guardian-ը՝ նշելով, որ ռուբլու անկումն արդեն, մասնավորապես, բերել է Թուրքմենստանի արժույթի արժեզրկման և կարող է հանգեցնել ղազախական տենգեի հետագա անկման:
Համաձայն Համաշխարհային բանկի տեղեկությունների՝ դրամային փոխանցումներից է կախված Հայաստանի տնտեսության 21 տոկոսը, Վրաստանի տնտեսության 12 տոկոսը, Ղրղզստանի տնտեսության 31,5 տոկոսը, Մոլդովայի՝ 25 տոկոսը, Տաջիկստանի՝ 42 տոկոսը, Ուկրաինայի՝ 5,5 տոկոսը, Լիտվայի՝ 4,5 տոկոսը, Ադրբեջանի՝ 2,5 տոկոսը, Ուզբեկստանի՝ 12 տոկոսը: Մեծավմասամբ այս փոխանցումների մեծ մասը կազմում են Ռուսաստանում ապրող ներգաղթյալների դրամային փոխանցումները: Հայաստանի, Վրաստանի, Մոլդովայի և Ուկրաինայի դրամային փոխանցումների մոտ 40 տոկոսը Ռուսաստանից է, այդ թիվը հասնում է 79 տոկոսի Ղրղզստանի դեպքում, գրում է Tert.am-ը:
Որպես հետևանք, կտրուկ թուլացան նաև հայկական դրամի դիրքերը՝ նոյեմբերի 24-ին դոլարի փոխարժեքը բարձրացավ մինչև 435 դրամ: Հայկական արժույթի փոխարժեքը նվազեց միանգամից 16,6 կետով կամ գրեթե 4 տոկոսով: Մինչ օրս դրամի արժեզրկումը շարունակվում է:

Russia’s ruble crisis is posing a major threat to countries along its southern fringe, whose economies rely heavily on billions of dollars shipped home every year by their own citizens working within Russia, the Guardian says.
The 50% drop in the ruble has not only decimated the value of remittances sent home by workers from the Caucasus and central Asia, but is discouraging migrants from staying in Russia to earn a salary for themselves and their families.
According to data projections by the Guardian, based on World Bank figures, nine countries that rely heavily on cash sent home from Russia for their economic buoyancy could collectively lose more than $10bn in 2015 because of the weak Russian currency.
According to the World Bank, 21% of Armenia’s economy, 12% of Georgia’s, 31.5% of Kyrgyzstan’s, 25% of Moldova’s, 42% of Tajikistan’s, 5.5% of Ukraine’s, 4.5% of Lithuania’s, 2.5% of Azerbaijan’s and 12% of Uzbekistan’s, rely on remittances.
These are some of the highest rates in the world. Of the five countries globally whose GDP is most reliant on these payments, three are former Soviet republics. In most of these cases money from immigrants in Russia comprises a significant portion of these inflows. About 40% of remittances to Armenia, Georgia, Moldova and Ukraine are from Russia, rising to 79% for Kyrgyzstan.
Already, the sharp decline in the ruble has forced currency devaluations in Turkmenistan this month, and speculation that Kazakhstan’s tenge may need a further devaluation against the dollar after a 19% move last February.
The economies of the region are strongly tied together, with Belarus sending more than half of its exports to Russia, and the Eurasian Economic Union supposedly tying together Russia, Belarus and Kazakhstan as a single bloc. Armenia and Kyrgyzstan have also joined. In addition to the plummeting ruble, these countries will also have to deal with a potentially huge shortfall in remittances, which cannot but have an effect on GDP, the Guardian says.
In October 2014 the World Bank estimated that remittances for the year to the nine countries mentioned earlier would have totaled $33.3bn by the end of 2014. Of this figure, about $19bn would have been outflows from Russia.