Հայաստանի և Ռուսաստանի քննչական մարմինների՝ Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի սպանության քննությունն արդյունավետ կազմակերպելու նպատակով համակարգող մարմին կստեղծվի:Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին ասաց ՀՀ քննչական կոմիտեի մամուլի խոսնակ Սոնա Տռուզյանը: Նրա խոսքով, թե ռուսական, թե հայկական կողմը քննություն են իրականացնում, և համատեղ, փոխհամագործակցված գործողություններ իրականացնելու պայմանավորվածություն են ձեռք բերել:
«Մեզ մոտ գործի շրջանակում քննություն իրականացնելիս մի շարք հարցադրումներ են ծագել, որոնք առնչվում են նաև ռուսական կողմին: Անհրաժեշտություն է առաջացել նրանց օգնությունը ռազմաբազայի տարածքում, կամ նրանց քաղաքացիների հետ որոշակի գործողություններ կատարելու առումով, և հակառակը՝ նրանց կողմից քննվող գործի շրջանակում անհրաժեշտություն են ունենալու մեզ մոտ, Հայաստանում կամ ՀՀ քաղաքացիների ներգրավմամբ, մասնակցությամբ, որոշակի գործողություններ կատարել», – նշեց նա՝ հավելելով, որ համատեղ գործողություններն իրականացվելու են բոլոր հարցադրումների ուղղությամբ պատշաճ քննություն իրականացնելու նպատակով:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի ծառայության հաղրոդմամբ, Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպմանը ՌԴ քննչական կոմիտեի նախագահ Ալեքսանդր Բաստրիկինը նշել է, որ լիարժեք փոխըմբռնում կա, թե ինչպիսին պետք է լինի հայկական իրավապահ մարմինների կողմից իրականացվող քննությանը ՌԴ իրավասու կառույցների ցուցաբերած օժանդակությունը:
Իր հերթին, ՌԴ Քննչական կոմիտեի մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Մարկինը հայտարարել է, որ գործի քննությունն ու դրա շրջանակում բոլոր գործողություններն իրականացվելու են միջազգային իրավունքի ու երկու երկրի ստորագրած փաստաթղթերին համաձայն, գրում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ հունվարի 12-ին Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի սպանության մեջ կասկածվող Վալերի Պերմյակովին մեղադրանք է առաջադրվել ՌԴ ՔՕ 105-րդ հոդվածի 2-րդ (սպանություն) և 338-րդ հոդվածի 2-րդ մասի (դասալքություն) հատկանիշներով, որպես խափանման միջոց ընտրված է կալանքը: Միաժամանակ, որոշում է կայացվել Վալերի Պերմյակովին որպես մեղադրյալ ներգրավել ՀՀ ՔՕ 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (այն է՝ երկու կամ ավելի անձանց սպանություն, ինչը պատժվում է 8-ից 15 տարի ժամկետով կամ ցմահ ազատազրկմամբ) հարուցված քրգործով:
Իսկ հունվարի 19-ին Գյումրիի քաղաքապետարանը ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանին ուղերձ էր հղել, որում, մասնավորապես, նշվում էր՝ ակնկալվում է Կոստանյանի միջնորդությունը, որպեսզի հանցագործության նախաքննությունը հանձնվի հայ իրավապահներին, որոնք կապահովեն գործի քննության արդարացիությունը և թափանցիկությունը, իսկ դատավարությունը տեղի ունենա Հայաստանի Հանրապետությունում:

Следственные органы Армении и России создадут координирующий орган для более эффективного расследования обстоятельств убийства семьи Аветисянов в Гюмри. Об этом PanARMENIAN.Net сообщила пресс-секретарь Следственного комитета Армении Сона Трузян. По ее словам, и российская, и армянская стороны проводят расследование и достигли договоренности о проведении совместных действий на основе взаимного сотрудничества.
«У нас при расследовании возник ряд вопросов, которые касаются также российской стороны. Возникла необходимость в их помощи при проведении определенных действий на территории российской базы и касающихся российских граждан. И, наоборот, в рамках расследуемого российской стороной дела ей понадобиться наше содействие при вовлечении в расследование граждан Армении или при проведении определенных действий на территории Армении», – сказала она.
Между тем, на встрече с президентом Армении Сержем Саргсяном 20 января председатель Следственного комитета Российской Федерации Александр Бастрыкин заявил, что с армянскими коллегами есть полное взаимопонимание и четкое представление относительно того, какой должна быть помощь, оказываемая компетентными структурами РФ следствию, которое ведут правоохранительные органы Армении.
А.Бастрыкин также выразил уверенность, что гласное судебное расследование по этому делу, которое будет осуществлено в Республике Армения, станет свидетельством стремления обеих сторон к достижению справедливости и правосудия.
Ране стало известно, что подозреваемому в убийстве семьи Аветисянов российскому военнослужащему Валерию Пермякову предъявлено обвинение по признакам части 2 статьи 105 УК РФ (Убийство) и части 2 статьи 338 УК РФ (Дезертирство), в качестве меры пресечения избран арест. В то же время Пермяков вовлечен в качестве обвиняемого в уголовное дуло, возбужденное по пункту 1 части 2 статьи 104 УК РА (Убийство двух и более лиц; наказывается лишением свободы на срок от 8 до 15 лет или пожизненным заключением).
19 января шестимесячный Сережа Аветисян, получивший множество ножевых ранений 12 января во время убийства семьи Аветисянов, скончался в больнице Святой Богородицы в Ереване.
Информацию об этом официально подтвердили в министерстве здравоохранения Армении. Директор больницы Святой Богородицы Николай Даллакян сообщил, что состояние ребенка резко ухудшилось накануне. Несмотря на действия местных и зарубежных врачей, у ребенка развилась легочная, почечная и сердечная недостаточность, ставшие причиной смерти.
В ночь на 13-ое января Пермяков был задержан при попытке пересечения армяно-турецкой границы и перепровожден обратно на базу, где признался в содеянном преступлении. В Гюмри прошли масштабые акции протеста с требованием выдачи подозреваемого армянской стороне, закончившиеся столкновениями с полицией. Российские власти пообещали наказать всех, кто в той или иной степени причастен к убийству, включая начальство базы. Однако часть протестующих считает, что нахождение Пермякова под российской юрисдикцией поможет вышестоящим виновным в случившемся уйти от ответственности. Кроме того, протестующие требуют выдачи Пермякова армянскому правосудию из-за того, что преступление было совершено на армянской территории.