«Մեկ դար տևող ցեղասպանություն. Բաքվի սև հունվարը» ֆիլմի պրեմիերան հունվարի 20-ին է, «Արմենիա» հեռուստատեսության եթերում»,- շնորհանդեսի ժամանակ հայտարարել է «Սովորական ցեղասպանություն» նախագծի ղեկավար, համահեղինակ և ռեժիսոր Մարինա Գրիգորյանը:
Ադրբեջանական ԽՍՀ-ում հայերի ջարդերի 25-ամյակին նվիրված ֆիլմը լույս է սփռում Բաքվում հայերի ցեղասպանության չհետազոտված էջերի վրա:
«Հայերի ջարդերը Բաքվում դեռ ոչ մի անգամ հետազոտման առարկա չեն դարձել, քրեական գործեր չեն հարուցվել, ոչ ոք չի պատժվել, իսկ Բաքվի պաշտոնական քարոզչությունը խեղաթյուրում է իրադարձությունների ընթացքը, իրականությունը»,- ասել է Գրիգորյանը:
Ֆիլմի կոնցեպտուալ գաղափարն Օսմանյան կայսրություւնում 20-րդ դարասկզբի իրադարձությունների և Ադրբեջանում ու Լեռնային Ղարաբաղում հայերի հետ կատարվածի միջև անքակտելի կապն է: Փախստականների հուշերը՝ դարասկզբին Արևմտյան Հայաստանում կոտորածի ենթարկված նախնիների մասին, վկայում են Ադրբեջանի կողից Թուրքիայի վարած քաղաքականության որդեգրման և հայ ժողովրդի դեմ իրականացված, մի ամբողջ դար ձգվող ցեղասպանության շարունակականության մասին:
«Գրեթե բոլոր փախստականները նշում են, որ իրենց նախնիները եղել են Արևմտյան Հայաստանից, Արցախից: Այսինքն, նրանց նախնիները ևս ցեղասպանության են ենթարկվել ու փախստական դարձել»,-ասել է Գրիգորյանը:
Ֆիլմի համար հիմք են ծառայել հարցազրույցները Բաքվի փախստականների հետ, որոնք նկարահանվել են ԱՄՆ-ում՝ նախագծի նկարահանող խմբի կողմից: Ֆիլմում օգտագործվել է վկայությունների մի փոքր մասը միայն: Վկայություններն ամբողջությամբ տպագրվելու են ընթացիկ տարվա ամռանը հրատարակվելիք ժողովածուում: Անդրադառնալով վկայություններին՝ Մարինա Գրիգորյանը հատուկ ընդգծել է, որ ի տարբերություն Սումգայիթի Բաքվի ջարդերի մասին շատ քիչ փաստաթղթեր ու լուսանկարներ կան, իսկ տեսագրություններ ընդհանրապես չկան: Սակայն փախստականների պատմությունները բացահայտում են նախկինում անհայտ մանրամասներ: Ըստ Գրիգորյանի, այդ վկայությունները կասկած չեն թողնում, որ հայերի դեմ բռնություններն ու նրանց սպանությունները սկսվել են Բաքվում Սումգայիթից անմիջապես հետո, իսկ 1990-ի հունվարը ցեղասպանության և Բաքվի շուրջ 250-հազարանոց հայ բնակչության վտարման գագաթնակետն է:
«Այդ տեսակետց ֆիլմը շատ կարևոր է, քանի որ ներկայացված են Բաքվի փախստականների կենդանի հիշողությունները»,-ասել է Գրիգորյանը:
Ըստ նրա, փախստականների համար շատ ծանր էր այդ ամենը կրկին վերհիշել, շատերը հրաժարվում էին կամ խոսքն անավարտ թողած դուրս գալիս սենյակից՝ կրկին վերապրելով այդ սարսափը: Սակայն, միևնույն ժամանակ, բոլոր մասնակիցները շնորհակալություն էին հայտնում Հայաստանի իշխանություններին այս նախաձեռնության համար:
Մարինա Գրիգորյանը նշեց նաև, որ ֆիլմը և ժոզղովածուն, ներկայացնելով Բաքվի հայերի պատմությունը, միևնույն ժամանակ հայ դիվանագիտության համար հզոր լծակ կդառնան հատկապես տարածաշրջանի պատմությունը խեղաթյուրելու Ադրբեջանի ճիգերի պայմաններում:
Իր հերթին ՀՀ առաջին օմբուդսմեն, «Ընդդեմ իրավական կամայականության» հիմնադրամի տնօրեն, ներկայացված ֆիլմի համահեղինակ Լարիսա Ալավերդյանը նշել է, որ Մադրիդյան սկզբունքները ոչ մի բառով չեն անդրադառնում Ադրբեջանից հայ փախստականների խնդրին:
«Երբ մենք խոսում ենք այդ վայրագությունների մասին, մենք հիմնականում խոսում ենք Սումգայիթի մասին, սակայն, չպետք է մոռանալ, որ հայերը բնակվել են Ադրբեջանական ԽՍՀ շուրջ 300 բնակավայրերում և անմարդկային հալածանքների են ենթարկվել: Ադրբեջանը ոչ մի պատասխանատվություն չի կրել այս ցեղասպանության համար: Այդ անպատժելիությունը մեր պասիվության հետևանքն է: Մեր իրավասու մարմինների խնդիրն է բարձրաձայնել այս խնդիրը պետական մակարդակով»,-հայտարարել է Ալավերդյանը:
«Մեկ դար տևող ցեղասպանություն. Բաքվի սև հունվարը» ֆիլմը 6-րդն է՝ «Սովորական ցեղասպանություն» նախագծի շրջանակներում ստեղծվող ֆիլմերի շարքում: Նախագիծն իրականացվում է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի կողմից:
2009-ի նոյեմբերից մեկնարկել է Սումգայիթի, Մարաղայի, «Օղակ» գործողության վերաբերյալ 5 լեզուներով վավերագրական ֆիլմաշարը, հիմնվել և գործարկվել է Karabakhrecords կայքը, հրատարակվել, վերահրատարակվել ու թարգմանվել են մի շարք գրքեր:
Նախագծի շրջանակում պատրաստվել են եռալեզու՝ հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն բրոշյուրներ, որոնք ներառում են տեղեկություններ «Սովորական ցեղասպանություն» նախագծում ընդգրկված իրադարձությունների մասին: «Մեկ դար տևող ցեղասպանություն. Բաքվի սև հունվարը» ֆիլմը թարգմանվել է ռուսերեն և անգլերեն, նախատեսվում է թարգմանել այն նաև այլ լեզուներով: Բաքվի հայերի ջարդերի 25-ամյակին նվիրված միջոցառումներ են անցկացվել ԱՄՆ մի շարք քաղաքներում:

«Премьера документального фильма «Геноцид длиною в век. Черный январь в Баку», состоится сегодня, 20 января, в 23:00 в эфире телеканала «Армения», – на презентации фильма сообщила руководитель проекта «Обыкновенный геноцид», соавтор и режиссер фильма Марина Григорян.
Фильм, посвященный 25-й годовщине погромов армян в Азербайджанской ССР проливает свет на неисследованные страницы истории геноцида армян в Баку.
«Погромы армян в Баку еще ни разу не становились объектом расследования, не было возбуждено уголовных дел, никто не понес наказания, а официальная пропаганда Баку искажает ход событий, реальность», – сказала М.Григорян.
Основная концептульная идея фильма – неразрывная связь событий начала 20 века в Османской империи с тем, что произошло с армянами в Азербайджане и Нагорном Карабахе в конце столетия. Воспоминания беженцев о пострадавших в начале века в Западной Армении предках доказывают преемственность политики Турции со стороны Азербайджана и непрерывность совершаемого против армянского народа геноцида на протяжении целого столетия.
«Практически все беженцы подчеркивают, что их предки были родом из Западной Армении, Арцаха. То есть, и их предки пережили геноцид и стали беженцами», – отметила М. Григорян.
Основа фильма – интервью с беженцами из Баку, проведённые в США съемочной группой проекта «Обыкновенный геноцид». В фильме использована лишь часть свидетельств, полностью материал будет опубликован в сборнике, который выйдет летом 2015 года.
Говоря о свидетельствах М. Григорян особо подчеркнула, что в отличие от Сумгаита о погромах в Баку сохранилось очень мало документов и фотографий, а видеозаписей и вовсе нет.
Однако, рассказы беженцев раскрывают ранее неизвестные подробности погромов армян в Баку. По словам М. Григорян эти свидетельства не оставляют сомнений, что насилие и убиства армян начались в Баку сразу после Сумгаита, а январь 1990 года стал лишь кульминацией геноцида и изгнания 250-тысячного армянского населения Баку.
«С этой точки зрения данный фильм очень важен, поскольку в нем представлены живые воспоминания беженцев из Баку», – отметила М. Григорян.
По ее словам беженцам было очень тяжело пересказывать пережитое, многие отказывались или с полуслова выходили из комнаты, заново переживая тот ужас. Однако, в то же время все участники выразили благодарность властям Армении за данную инициативу.
Так же М. Григорян отметила, что презентованный фильм и готовящийся к изданию сборник кроме представления истории армян в Баку станут мощным инструментом армянской дипломатии, особенно в условиях попыток Азербайджана искажения истории региона.
В свою очередь первый Омбудсмен Армении, исполнительный директор фонда «Против правового произвола», соавтор сценария презентованного фильма Лариса Алавердян отметила, что Мадридские принципы ни словом не упоминают армянских беженцев из Азербаджана.
«Когда мы говорим об этих зверствах, мы говорим в основном о Сумгаите, Баку, однако нельзя забывать, что армяне проживал более чем в трехстах местах по территории Азербайджанской ССР и подвергались нечеловеческим гонениям. Азербайджан никаким образом не привлекался к ответственности за этот геноцид. Безнаказанность – следствие нашей пассивности. Задача наших компетентных органов – озвучить данную проблему на государственном уровне», – заявила Л. Алавердян.
«Геноцид длиною в век. Черный январь в Баку» стал шестым документальным фильмом, созданным в рамках проекта «Обыкновенный геноцид». Проект реализуется Центром общественных связей и информации Аппарата президента РА.
В период с ноября 2009 года создана серия документальных фильмов на пяти языках о событиях в Сумгаите, Баку, Мараге и в ходе опреации «Кольцо», разработан сайт Karabakhrecords, а также изданы, переизданы и переведены ряд книг.
В рамках проекта также подготовлены брошюры на трех языках (армянском, русском, английском), содержащие подробные сведения о событиях, которые представлены в рамках проекта «Обыкновенный геноцид».
Фильм «Геноцид длиною в век. Черный январь в Баку» переведен на русский и английский языки, планируется перевод надругие языки. Мероприятия с показом фильма, посвящённые 25-ой годовщине погромов армян в Баку, будут проведены в разных городах США.