Հունվարի 21-ին սակարկությունները Մոսկվայի բորսայում բացվել են դոլարի և եվրոյի աճով: Դոլարի փոխարժեքը հասավ 65,4525 ռուբլու, ինչը մոտավորապես 25 կոպեկով ավելի է հունվարի 20-ի սակարկությունների փակման մակարդակից, հայտնում է RBC.ru-ն:
Միաժամանակ եվրոյի փոխարժեքն աճել է մինչև 75,74 ռուբլի, ինչը մոտ 45 կոպեկով ավելի է երեկվա սակարկությունների մակարդակից:
Մոսկվայի ժամանակով 10:25-ին դոլարի փոխարժեքը Մոսկովյան բորսայում 65,42 էր, ինչն ավելի է երեկվա փակման մակարդակից, եվրոյի փոխարժեքը՝ 75,719 ռուբլի, ինչը 40,4 կոպեկով ավելի է հունվարի 20-ի սակարկությունների փակման մակարդակից:
«Շուկայի ընթացիկ վիճակը ոչ մի դեպքում չի կարելի տարանջատել այն իրադարձություններից, որոնք որոշ ներդրողներ ակնկալում են առաջիկա օրերին: Առաջին հերթին խոսքը կենտրոնական բանկերի նիստերի մասին է: Բոլոր դեպքերում կան ակնկալիքներ, որոնք արտահայտվում են այս կամ այն ֆինանսական դիրքում: Մասնավորապես, ՌԴ ԿԲ առաջիկա նիստին ընդառաջ արդեն աճում են տոկոսադրույքի նվազեցման մասին շահարկումները: Անշուշտ, չեն սպասում, որ վերջին բարձրացումը լիովին չեղյալ կլինի, բայց ակնկալում են նվազում 2-3 կետով: Այս առումով արժույթի շուկայում լայնածավալ շահարկումներ կան: Իսկ ի՞նչ տեղի կունենա, եթե սպասելիքները չարդարանան»,-ասել է ՎՏԲ-ի ներդրումային դեպարտամենտի գլխավոր վերլուծաբան Ստանիսլավ Կլեշչովը:
ԱՄՆ դոլարի պաշտոնական փոխարժեքը, որը հաստատել է ՌԴ ԿԲ-ն, հունվարի 21-ից, կազմում է 64,9862 ռուբլի մեկ դոլարի դիմաց, եվրոյի դեպքում՝ 75,2735 ռուբլի մեկ եվրոյի դիմաց:
Ավելի վաղ The Guardian-ը գրել էր, որ ռուբլու անկման դեպքում կարող է տուժել 9 երկրի տնտեսական վիճակը, քանի որ «բոլոր այդ պետությունները կախված են դրամական փոխանցումներից»:
Ըստ Համաշխարհային բանկի, 2015-ին 9 երկիր ընդհանուր առմամբ կարող է կորցնել 10 մլն դոլար: Դրամական փոխանցումներից 21 տոկոսով կախված է Հայաստանի տնտեսությունը, 12 տոկոսով՝ Վրաստանինը, 31,5 տոկսոով՝ Ղրղզստանինը, 25 տոկոսով՝ Մոլդովայինը, 42 տոկոսով՝ Տաջիկստանինը, 5,5 տոկոսով՝ Ուկրաինայինը, 4,5 տոկոսով՝ Լիտվայինը, 2,5 տոկոսով՝ Ադրբեջանինը, 12 տոկսով՝ Ուզբեկստանինը: Դրամական փոխանցումների մեծ մասն այդ երկրներ իրականացվում է Ռուսաստանից:

21 Январь 2015 - 09:59 AMT
На максимуме курс доллара поднялся до отметки 65,4525 руб., что примерно на 25 коп. выше уровня закрытия торгов 20 января, – передает RBC.ru.
Одновременно с этим курс евро вырос до 75,74 руб., что примерно на 45 коп. выше уровня вчерашних торгов.
К 10:25 мск курс доллара на Московской бирже составлял 65,42 руб., что на 22 коп. выше уровня вчерашнего закрытия, курс евро – 75,719 руб., что на 40,4 коп. выше уровня закрытия торгов 20 января.
«Текущее состояние рынка ни в коем случае нельзя отрывать от тех событий, которые инвесторы ожидают в ближайшие дни. Прежде всего мы говорим о заседаниях центральных банков. Завтра – ЕЦБ, через неделю – ФРС, 30 января – ЦБ РФ. В отношении всех этих событий есть свои ожидания, выраженные в тех или иных финансовых позициях. В частности, в отношении предстоящего заседания ЦБ РФ также усиливаются спекуляции о снижении процентной ставки. Конечно, ждут не полный отказ от последнего повышения, но на пару-тройку процентных пунктов. Под это открыты масштабные спекулятивные позиции на валютном рынке. А что произойдёт, если ожидания не оправдаются?», – отмечает управляющий директор, главный аналитик инвестиционного департамента ВТБ 24 Станислав Клещев.
Официальный курс доллара США к рублю, установленный Банком России с 21 января 2015 года, составляет 64,9862 руб./долл., курс евро – 75,2735 руб./евро.
Ранее издание The Guardian писало том, что в случае падения рубля экономическое состояние в девяти странах может ухудшиться в случае падения рубля, поскольку «все эти государства зависят от денежных переводов от граждан, работающих в России».
Согласно данным Всемирного банка, девять стран могут потерять в сумме более $ 10 млн в 2015 году. От денежных переводов зависит 21% экономики Армении, 12% – Грузии, 31,5% – Киргизии, 25% – Молдавии, 42% – Таджикистана, 5,5% – Украины, 4,5% – Литвы, 2,5% – Азербайджана, 12% – Узбекистана. Большая часть денежных потоков в эти государства осуществляется из России.