Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի դաժան սպանության մեջ մեղադրվող ռուս զինծառայող Վալերի Պերմյակովին կուղարկեն հոգեբանական և հոգեբուժական փորձաքննության, հայտնում է «Ինտերֆաքսը» իրազեկ աղբյուրների վրա հղումով:
«Համատեղ հետաքննության շրջանակում նշանակվել և անցկացվում են մի շարք դատաքրեագիտական փորձաքննություններ: Առաջիկայում հոգեբանական և հոգեբուժական փորձաքննություն կիրականացվի, ինչը նախատեսված է օրենքով նման հանցանքների դեպքում»,-ասել է գործակալության զրուցակիցը:
«Բոլոր փորձաքննությունները, այդ թվում նաև սա, կանցկացվեն Հայաստանում՝ 102-րդ ռուսական ռազմակայանի տարածքում», – ընդգծել է աղբյուրը: Նա հայտնել է նաև, որ Վալերի Պերմյակովին պաշտպանում է հայաստանաբնակ ռուս փաստաբանը: «Նրա անձը հասկանալի պատճառներով դեռևս չի բացահայտվում: Նա կատարում է իր պարտքը»,-ասել է աղբյուրը:
Մեկ այլ աղբյուր հայտնել է գործակալությանը, որ նախօրեին զինծառայողից նմուշներ էին վերցրել՝ հանցագործության վայրում ավելի վաղ հայտնաբերված հետքերի հետ համեմատական կենսաբանական, գենետիկական և քրեագիտական փորձաքննություններ անցկացնելու համար:
Ձեռնարկվել են քննչական, դատավարական և օպերատիվ-հետախուզական այլ միջոցառումներ:Վալերի Պերմյակովին քրեական գործով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին որոշում է կայացվել: Մեղադրյալն ընդունել է առաջադրված մեղադրանքը:
Միաժամանակ, արձագանքելով վերջին օրերին զանգվածային լրատվության միջոցներում հայտնված որոշ հրապարակումներին՝ ՀՀ քննչական կոմիտեն պաշտոնապես հայտարարում է, որ սպանության գործով նախաքննությունն ամբողջ ծավալով իրականացնում է ՀՀ քննչական կոմիտեն, դրա շրջանակներում քննչական և դատավարական գործողությունները կատարվում են ՀՀ քննչական կոմիտեի քննիչների կողմից՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի դրույթների հիման վրա:

“Several forensic tests are being conducted as part of the joint investigation. A psychiatric evaluation will also be done soon, as provided by the law in such cases,” the source told Interfax on Friday.
Forensic experts will evaluate the mental health of the soldier who committed mass murder in Gyumri. “All tests, including this one, will be conducted at the 102nd Russian military base in Armenia,” the source stressed.
A Russian lawyer residing in Armenia will defend Permyakov. “His name was not released so far for obvious reasons. He performs his official duty,” the source of Interfax noted.
Six members of one family were found dead in their house in Gyumri on January 12. A six-month-old child was hospitalized with stab wounds. He died in hospital on Monday.
Valery Permyakov, a serviceman of the 102nd Russian military base stationed in Gyumri, the main suspect in the murder, was detained by Russian border guards while attempting to cross the Armenian-Turkish border near Yerazgavors village in Armenia’s Shirak province. Permyakov is held in custody at the Russian military base. He is charged with murder and desertion while carrying a weapon given to him for military service.