Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի դաժան սպանության մեջ մեղադրվող ռուս զինծառայող Վալերի Պերմյակովին կուղարկեն հոգեբանական և հոգեբուժական փորձաքննության, հայտնում է «Ինտերֆաքսը» իրազեկ աղբյուրների վրա հղումով:
«Համատեղ հետաքննության շրջանակում նշանակվել և անցկացվում են մի շարք դատաքրեագիտական փորձաքննություններ: Առաջիկայում հոգեբանական և հոգեբուժական փորձաքննություն կիրականացվի, ինչը նախատեսված է օրենքով նման հանցանքների դեպքում»,-ասել է գործակալության զրուցակիցը:
«Բոլոր փորձաքննությունները, այդ թվում նաև սա, կանցկացվեն Հայաստանում՝ 102-րդ ռուսական ռազմակայանի տարածքում», – ընդգծել է աղբյուրը: Նա հայտնել է նաև, որ Վալերի Պերմյակովին պաշտպանում է հայաստանաբնակ ռուս փաստաբանը: «Նրա անձը հասկանալի պատճառներով դեռևս չի բացահայտվում: Նա կատարում է իր պարտքը»,-ասել է աղբյուրը:
Մեկ այլ աղբյուր հայտնել է գործակալությանը, որ նախօրեին զինծառայողից նմուշներ էին վերցրել՝ հանցագործության վայրում ավելի վաղ հայտնաբերված հետքերի հետ համեմատական կենսաբանական, գենետիկական և քրեագիտական փորձաքննություններ անցկացնելու համար:
Ձեռնարկվել են քննչական, դատավարական և օպերատիվ-հետախուզական այլ միջոցառումներ:Վալերի Պերմյակովին քրեական գործով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին որոշում է կայացվել: Մեղադրյալն ընդունել է առաջադրված մեղադրանքը:
Միաժամանակ, արձագանքելով վերջին օրերին զանգվածային լրատվության միջոցներում հայտնված որոշ հրապարակումներին՝ ՀՀ քննչական կոմիտեն պաշտոնապես հայտարարում է, որ սպանության գործով նախաքննությունն ամբողջ ծավալով իրականացնում է ՀՀ քննչական կոմիտեն, դրա շրջանակներում քննչական և դատավարական գործողությունները կատարվում են ՀՀ քննչական կոմիտեի քննիչների կողմից՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի դրույթների հիման վրա:

По делу российского военнослужащего Валерия Пермякова, обвиняемого в убийстве семьи в Гюмри, будет проведена психолого-психиатрическая экспертиза, сообщает Интерфакс со ссылкой на источники, знакомые с ситуацией.
«В рамках проводимого совместного расследования назначен и проводится ряд судебно-криминалистических экспертиз. В ближайшее время будет проведена и психолого-психиатрическая экспертиза, которая предусмотрена законом при совершении подобных преступлений», – сказал один из собеседников агентства.
По его словам, судебные медики должны определить психическое здоровье военнослужащего, устроившего резню в Гюмри. «Все экспертизы, в том числе и эта, будут проведены в Армении на территории 102-й российской военной базы», – подчеркнул источник.
Он сообщил также, что Пермякова защищает российский адвокат, проживающий в Армении. «Личность его по понятным соображениям не раскрывается пока. Он выполняет свой служебный долг», – отметил собеседник агентства.
Другой источник сообщил, что накануне у военнослужащего были взяты образцы для проведения сравнительных экспертиз с обнаруженными ранее на месте преступления следами. «Речь идет о проведении биологической, генетической, криминологической экспертиз», – пояснил собеседник агентства.
В Гюмри прошли масштабные акции протеста с требованием выдачи подозреваемого армянской стороне, закончившиеся столкновениями с полицией. Российские власти пообещали наказать всех, кто в той или иной степени причастен к убийству, включая начальство базы. Однако часть протестующих считает, что нахождение Пермякова под российской юрисдикцией поможет вышестоящим виновным в случившемся уйти от ответственности. Кроме того, протестующие требуют выдачи Пермякова армянскому правосудию из-за того, что преступление было совершено на армянской территории.
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил позже, что Пермякова будет судить российский суд в соответствии с законами РФ.