Ամերիաբանկը Վերակառուցման և զարգացման բանկի (ՎԶԵԲ) Առևտրի աջակցման ծրագրով (TFP) կնքել էի ր հոբելյանական՝ 80-րդ գործարքը: Գործակցության առաջին օրվանից` 2010-ի սեպտեմբերի 30-ից, ընդհանուր գումարով կնքվել է առևտրի ֆինանսավորման ավելի քան $70 մլն-ի գործարք:
Ամերիաբանկը բարձր է գնահատում միջազգային նման խոշոր կառույցի հետ տարիների փորձությամբ հաստատված գործընկերությունը, որի արդյունքում ճկուն պայմաններով ֆինանսավորման հնարավորություն է ստեղծվել Հայաստանի տնտեսության տարբեր ոլորտները ներկայացնող բազմաթիվ ընկերությունների, այդ թվում՝ ՓՄՁ-ների համար:
2013-ին ՎԶԵԲ-ից ստանալով հաստատող բանկի կարգավիճակ, Ամերիաբանկը ձեռք է բերել նոր հնարավորություններ` տեղական արտահանողների համար առավել հասանելի է դարձել առևտրի ֆինանսավորման այնպիսի գործիքների կիրառումը, ինչպիսիք են արտահանման ակրեդիտիվների և բանկային երաշխիքների հաստատումը և սպասարկումը:
2014-ի մայիսին բանկին շնորհվել է «Լավագույն գործարք» մրցանակը: Յուրաքանչյուր տարի ՎԶԵԲ-ի հետ գործակցող բոլոր բանկերից այս մրցանակին միայն մեկն է արժանանում:
Ամերիաբանկի և ՎԶԵԲ-ի երկարամյա գործակցության արդյունքում կնքվել են ազգային տնտեսության զարգացման համար առանցքային նշանակություն ունեցող նախագծեր, մասնավորապես՝ ուղղված հեռահաղորդակցության, էներգետիկայի, գյուղատնտեսության, առևտրի, արդյունաբերության և այլ ոլորտների զարգացմանը:
Ամերիաբանկը Հայաստանի դինամիկ զարգացող բանկերից է և դասվում է երկրի ամենակայուն և խոշոր ֆինանսական հաստատությունների շարքին: Այն ՀՀ-ում առաջին ներդրումային բանկն է, և 2007-ից ի վեր տրամադրում է նորարարական բանկային ծառայությունների լայն տեսականի: Ընկերությունն ունիվերսալ բանկ է, որը մատուցում է կորպորատիվ, ներդրումային և մանրածախ բանկային ծառայություններ` տրամադրելով բանկային լուծումների ամբողջական փաթեթ:

23 Январь 2015 - 16:52 AMT
Америабанк в рамках Программы содействия торговли (TFP) заключил свою юбилейную – 80-ую сделку с Европейским банком реконструкции и развития. С первого дня сотрудничества – 30 сентября 2010 года, было заключено сделок финансирования торговли на общую сумму $70 млн.
Америабанк высоко ценит многолетнее сотрудничество с такой крупной международной организацией, в результате была создана возможность финансирования на весьма гибких условиях для представляющих различные сферы экономики Армении организаций, в том числе и для малого и среднего бизнеса.
В 2013 году Америабанк, получив об ЕБРР статус подтверждающего банка, получил новые возможности, в частности, для местных производителей расширился доступ к таким инструментам, как подтверждение и обслуживание аккредитивов и банковских гарантий по экспорту.
В мае 2014 банку была вручена премия «Лучшая сделка». Каждый год только один из сотрудничающих с ЕБРР банков получает данную премию.
В результате многолетнего сотрудничества Америабанка и ЕБРР были разработаны имеющие ключевое значение для развития национальной экономики проекты, направленные в частности на развитие сфер телекоммуникаций, энергетики, сельского хозяйства, торговли, промышленности и других.