Ամերիաբանկը Վերակառուցման և զարգացման բանկի (ՎԶԵԲ) Առևտրի աջակցման ծրագրով (TFP) կնքել էի ր հոբելյանական՝ 80-րդ գործարքը: Գործակցության առաջին օրվանից` 2010-ի սեպտեմբերի 30-ից, ընդհանուր գումարով կնքվել է առևտրի ֆինանսավորման ավելի քան $70 մլն-ի գործարք:
Ամերիաբանկը բարձր է գնահատում միջազգային նման խոշոր կառույցի հետ տարիների փորձությամբ հաստատված գործընկերությունը, որի արդյունքում ճկուն պայմաններով ֆինանսավորման հնարավորություն է ստեղծվել Հայաստանի տնտեսության տարբեր ոլորտները ներկայացնող բազմաթիվ ընկերությունների, այդ թվում՝ ՓՄՁ-ների համար:
2013-ին ՎԶԵԲ-ից ստանալով հաստատող բանկի կարգավիճակ, Ամերիաբանկը ձեռք է բերել նոր հնարավորություններ` տեղական արտահանողների համար առավել հասանելի է դարձել առևտրի ֆինանսավորման այնպիսի գործիքների կիրառումը, ինչպիսիք են արտահանման ակրեդիտիվների և բանկային երաշխիքների հաստատումը և սպասարկումը:
2014-ի մայիսին բանկին շնորհվել է «Լավագույն գործարք» մրցանակը: Յուրաքանչյուր տարի ՎԶԵԲ-ի հետ գործակցող բոլոր բանկերից այս մրցանակին միայն մեկն է արժանանում:
Ամերիաբանկի և ՎԶԵԲ-ի երկարամյա գործակցության արդյունքում կնքվել են ազգային տնտեսության զարգացման համար առանցքային նշանակություն ունեցող նախագծեր, մասնավորապես՝ ուղղված հեռահաղորդակցության, էներգետիկայի, գյուղատնտեսության, առևտրի, արդյունաբերության և այլ ոլորտների զարգացմանը:
Ամերիաբանկը Հայաստանի դինամիկ զարգացող բանկերից է և դասվում է երկրի ամենակայուն և խոշոր ֆինանսական հաստատությունների շարքին: Այն ՀՀ-ում առաջին ներդրումային բանկն է, և 2007-ից ի վեր տրամադրում է նորարարական բանկային ծառայությունների լայն տեսականի: Ընկերությունն ունիվերսալ բանկ է, որը մատուցում է կորպորատիվ, ներդրումային և մանրածախ բանկային ծառայություններ` տրամադրելով բանկային լուծումների ամբողջական փաթեթ:

Ameriabank signed their 80th trade finance deal covered by the Trade Facilitation Programme of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD).
The cooperation between the bank and the EBRD commenced on Sept 30, 2010 and since then trade finance deals in the total amount of over USD70 million have been signed.
Ameriabank highly appreciates the long-standing partnership with the EBRD, as one of the most reputable international organizations, the bank said in a press release. This partnership has enabled the bank to finance many local companies, including small and medium businesses, in various sectors of Armenian economy with flexible, tailor-made terms.
The EBRD granted “confirming bank” status to Ameriabank in 2013, which availed Ameriabank with new capacities. More specifically, trade finance tools such as LCs and bank guarantees became more accessible for local exporters.
In May 2014 Ameriabank won the EBRD’s TFP Deal of the Year Award. This award is granted annually by the EBRD only to one bank from among its partner banks all over the EBRD’s countries of operations.
During their long-standing cooperation Ameriabank and the EBRD have co-financed several key projects fostering Armenian economy, in particular in the sectors of telecommunication, energy, agricultural, trade, manufacturing, etc.