Շվեյցարական Credit Suisse կոնգլոմերատի վերլուծաբանները գտնում են, որ ճնշումը ռուբլու հանդեպ կուժգնանա և ռուսական արժույթը կթուլանա 16 տոկոսով առաջիկա երեք ամսում, այսինքն ապրիլի վերջում դոլարը կարժենա 82 ռուբլի, հայտնում է ՌԲԿ-ն Bloomberg-ի վրա հղումով:
Ռուբլու դիրքերի հետագա թուլացման պատճառը վերլուծաբաններ Բհավիր Շահն ու Ալեքսեյ Պոգորելովը համարում են աշխարհաքաղաքական իրավիճակի բարդացումն ու կարգավորումից հեռու լինելը; Նրանք կարծում են, որ չնայած իշխանությունների ձեռնարկած միջոցներին, նվազման ընդհանուր միտումը կպահպանվի:
«Ռուբլու հանդեպ լրացուցիչ ճնշումը բխում է շարունակվող ուկրաինական ճգնաժամից և պատժամիջոցների նոր փուլից»,-նշում է Bank of America-ի մոսկովյան բաժանմունքի ավագ տնտեսագետ Վլադիմիր Օսակովսկին: Ըստ նրա, ռուբլին է նախանշում ուղղվածությունը նաև բոլոր մյուս ռուսական ակտիվների համար:
Morgan Stanley-ի տնտեսագետ Ալինա Սլյուսարչուկն իր հերթին գտնում է, որ ՌԴ տնտեսությանը, որն այս տարի կնվազի 5,6 տոկոսով, կհաջողվի կրկնել V-նման հետագիծը, ինչպես 2009-ին, «հատկապես հաշվի առնելով հետագա պատժամիջոցների ռիսկը»:
Հունվարի 28-ին ՌԴ ֆինանսների նախարարությունում հայտարարեցին, որ ակնկալում են ռուբլու փոխարժեքի կայունացում: Ըստ փոխնախարար Ալեքսեյ Մոիսեևի, «ներմուծման կտրուկ նվազումը, որին գումարվում է ավանդաբար կայուն վճարային բալանսը 1-ին եռամսյակում, բնականաբար, պետք է հանգեցնի նրան, որ ռուբլին կհայտնվի ճնշման տակ՝ կայունացման միտումով»:
Նա կոնկրետ պարամետրեր չնշեց: Ըստ ՌԲԿ հարցամանը մասնակցած տնտեսագետների, դոլարը 2015-ին միջինը կարժենա 57 ռուբլի, եթե նավթի գինը լինի մեկ բարելի դիմաց 60 դոլար: Հունվարի վերջում փորձագետները խոսեցին ռուսական տնտեսության դոլարիզացման վտանգի մասին, որի մասին են վկայում խնայողությունների զանգվածային փոխարինումը արժույթի, դոլարով հաշվարկները:
Հունվարի 30-ին Մոսկովյան բորսայում եվրոյի փոխարժեքը գերազանցեց 80 ռուբլին, իսկ դոլարինը՝ 71 ռուբլին: Ազգային արժույթի հերթական թուլացման համար առիթ հանդիսացավ ԿԲ կողմից առանցքային տոկոսադրույքի նվազեցումը 17-ից մինչև 15 տոկոս:

30 Январь 2015 - 13:16 AMT
Аналитики швейцарского конгломерата Credit Suisse считают, что давление на рубль усилится и российская валюта ослаюнет на 16% в ближайшие три месяца, то есть к концу апреля доллар будет стоить 82 руб., – передает РБК, со сслыкой на Bloomberg.
Причиной дальнейшего ослабления рубля аналитики Бхавир Шах и Алексей Погорелов называют осложнение геополитической ситуации и ее далекость от урегулирования. Они считают, что несмотря на принимаемые властями меры общая понижательная тенденция сохранится.
«Дополнительное давление на рубль исходит от продолжающегося украинского конфликта и озабоченности новым раундом санкций», – отмечает старший экономист московского отделения Bank of America Владимир Осаковский.
По его словам, рубль задает траекторию и для всех других российских активов.
В свою очередь экономист Morgan Stanley Алина Слюсарчук считает, что российской экономике, которая в этом году сократится на 5.6%, удастся как в 2009 году повторить V-образный отскок: «особенно с учетом роста риска дальнейших санкций».
28 января в российском Минфине заявили о том, что ожидают существенного укрепления курса рубля. По словам замглавы ведомства Алексея Моисеева, «очень резкое снижение импорта, наложенное на традиционно сильный платежный баланс в 1-м квартале, естественно, должно привести к тому, что рубль окажется под давлением в сторону укрепления».
Конкретных параметров чиновник не назвал. Согласно консенсус-прогнозу экономистов, опрошенных РБК, доллар в 2015 году будет стоить в среднем 57 руб. при цене на нефть $60/барр. В конце января эксперты заговорили об угрозе долларизации российской экономики. По мнению главного экономиста ФГ «БКС» Владимира Тихомирова, признаками этого процесса являются массовый перевод сбережений в валюту, переход на расчеты в долларах и установление цен в условных единицах.
30 января на торгах ММВБ биржевой курс евро превысил 80 рублей, а доллара 71 рубль. Поводом для очередного ослабления национальной валюты стало снижение ключевой ставки ЦБ с 17% до 15%.