Առաջիկա 4-5 տարում ռոումինգը Եվրասիական տնտեսական միությունում կարող է զրոյացվել: Այդ մասին լրագրողներին է հայտնել Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի մրցակցության և հակամենաշնորհային կարգավորման կոլեգիայի անդամ Նուրլան Ալդաբերգենովը Մոսկվայում կայացած ԵՏՄ պետությունների հակամենաշնորհային մարմինների ղեկավարների խորհրդակցության ավարտին, հայտնում է ԲԵԼՏԱ գործակալությունը:
Նախարարը նշել է, որ հետազոտություն է անցկացվել ԵՏՄ երկրներում միջպետական ռոումինգի գների վերաբերյալ, որոշ բջջային օպերատորներ տուգանվել են: Մինչև տարեվերջ նախատեսվում է ԵՏՄ երկրների բջջային օպերատորների հետ քննարկել ռոումինգի գների նվազեցմանն ուղղված միջոցները: Բացի այդ, նախատեսվում է, ներկայացնել արդարացի ռոումինգի սկզբունքների ներդրման գործողությունների ծրագիրը:
Ալդաբերգենովը նշել է, որ ռոումինգի զրոյացումը շահավետ է ոչ միայն սպառողներին, այլ նաև բջջային օպերատորներին: Ինչպես ցույց է տալիս Եվրամիության փորձը, որի ներսում հրաժարվել են միջպետական ռոումինգից, գների զրոյացման դեպքում օպերատորների ծառայությունների ծավալը զգալիորեն կավելանա, համապատասխանաբար, կավելանա նաև նրանց շահույթը:
ԵՏՄ-ում միջազգային ռոումինգի մասին համաձայնագիրը նախատեսվում է ստորագրել 2015-ի գարնանը: Այդ մասին հայտնել էր ՌԴ կապի ու զանգվածային հաղորդակցությունների նախարար Նիկոլայ Նիկիֆորովի հետ հանդիպման ժամանակ Բելառուսի կապի ու տեղեկատվայնացման փոխնախարար Դմիտրի Շեդկոն:
«Կապի ծառայությունների միասնական շուկայի ձևավորումը պայմանավորված է Եվրասիական տնտեսական միության կազմավորմամբ: 2015-ի գարնանը Մոսկվայում կստորագրվի առաջին համաձայնագիրն այդ հարցով»,-ասել է նա:
Ըստ Շեդկոյի, միջազգային ռոումինգի հարցն աստիճանաբար է լուծվում, և հստակ ասել, թե երբ կլուծվի այդ հարցը, դեռ վաղ է: »Մինչև 2020 թվականը դա հաստատ տեղի կունենա, քանի որ այդ ժամանակ մենք արդեն կունենանք կապի ծառայությունների միասնական շուկա»,-պարզաբանել է նա:
«Համաձայնագիրը կընդգրկի ոչ միայն Մաքսային միության երկրները, այլ նաև ԱՊՀ որոշ երկրներ, ով կցանկանա միանալ»,-ասել է Շեդկոն:
Կապի ծառայությունների միասնական շուկայի ստեղծումը նախատեսում է համատեղ լուծումների համալիր՝ դա տվյալների անդրսահմանային փոխանցում կլինի, ձեռնարկությունների համար հավասար պայմանների ստեղծում, սակագների ձևավորում, նոր տեխնոլոգիաների կիրառում, սպառողների իրավունքների պաշտպանության ընդհանուր կանոնների ձևավորում:

4 Февраль 2015 - 08:44 AMT
Полное обнуление роуминга в Евразийском экономическом союзе произойдет в течение 4-5 лет. Об этом на днях сообщил журналистам член Коллегии (министр) по конкуренции и антимонопольному регулированию Евразийской экономической комиссии Нурлан Алдабергенов по итогам прошедшего в Москве совещания руководителей антимонопольных органов государств ЕАЭС.
Министр отметил, что были проведены расследования в странах ЕАЭС в отношении цен на межгосударственный роуминг, некоторым сотовым операторам выписаны штрафы. До конца 2015 года планируется проработать с сотовыми операторами стран ЕАЭС меры по снижению цен на роуминг. Кроме того, планируется представить план действий по внедрению принципов справедливого роуминга, передает БЕЛТА.
Нурлан Алдабергенов подчеркнул, что обнуление роуминга выгодно не только потребителям, но и сотовым операторам. Как показывает опыт Евросоюза, внутри которого отменен межгосударственный роуминг, при обнулении цен объем услуг операторов значительно увеличивается, соответственно возрастает их прибыль.
До того сообщалось, что соглашение о международном роуминге в Евразийском экономическом союзе планируется подписать весной 2015 года.
«Формирование единого рынка услуг связи предопределено созданием Евразийского экономического союза. В 2015 году на стадию финальной подготовки выйдет вопрос международного роуминга. Весной в Москве уже будет подписано первое соглашение по этому вопросу», – заявил первый заместитель министра связи и информатизации Беларуси Дмитрий Шедко во время встречи с министром связи и массовых коммуникаций России Николаем Никифоровым.
По словам Дмитрия Шедко, вопрос международного роуминга решается постепенно, и точно говорить, когда услуга будет доступна абонентам, пока рано.
«Соглашение будет охватывать не только страны Таможенного союза, но и некоторые страны СНГ – те, которые захотят к нам присоединиться», – подчеркнул Дмитрий Шедко.
Создание единого рынка услуг связи предусматривает комплекс совместных решений – это трансграничная передача данных, создание равных условий для предприятий, которые хотят работать на рынке связи одной из стран Таможенного союза, формирование тарифов, использование новых технологий, природных ресурсов, например, радиочастотного спектра, формирование общих правил по защите прав потребителей.