2015-ի հունվարին սպառողական գների ինդեքսը Հայաստանում նախորդ ամսվա համեմատ աճել է 2,5 տոկոսով, հայտնում է Ազգային վիճակագրական ծառայությունը:
Ըստ հաղորդագրության, սպառողական գների աճը պայմանավորված է պարենային ապրանքների 4,5-տոկոսանոց թանկացմամբ: Իսկ ոչ պարենային ապրանքների սակագներն ու ծառայությունների գները նախորդ ամսվա համեմատ աճել են 0,5 տոկոսով:
Սպառողական գների ինդեքսը 2015-ի հունվարին 2014-ի հունվարի համեմատ կազմել է 104,3 տոկոս, այդ թվում, պարենային ապրանքներինը (ներառյալ ալկոհոլային խմիչքներն ու ծխախոտը)՝ 105,3 տոկոս, ոչ պարենայինը՝ 102,4 տոկոս, իսկ ծառայությունների ոլորտի սակագները՝ 103,2 տոկոս:
Ըստ պետբյուջեի, սղաճը Հայաստանում 2015-ին ծրագրված է 4 տոկոսի մակարդակում (±1,5%):
Մինչդեռ 2014-ի դեկտեմբերին Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական կոմիտեի ղեկավար Արտակ Շաբոյանը, ներկայացնելով հետազոտությունների արդյունքները, պատճառաբանեց գների փոփոխությունը փոխարժեքի տատանումներով:
Ըստ նրա, հատուկ ուշադրություն է դարձվել ապրանքային շուկաներին, որտեղ գործունեություն են ծավալում խոշոր ընկերությունները: Ինչպես նշել է Շաբոյանը, կոմիտեն հետևում է, որպեսզի բացառվեն հակամրցակցային գործողությունները: Մասնավորապես, ուսումնասիրվել են շաքարի, կարագի և ձեթի, թռչնամսի, սուրճի, ալյուրի և այլ շուկաներ:
Ինչպես նշել է Շաբոյանը, նոյեմբերի վերջից մինչև դեկտեմբերի 10-ը հայկական արժույթի արժեզրկումը նպաստեց գնաճին: Ըստ նրա, հետազոտությունների արդյունքները ցույց են տալիս, որ գնային փոփոխությունները տատանվում են 2-13 տոկոսի սահմաններում:

9 Февраль 2015 - 09:21 AMT
Индекс потребительских цен в Армении в январе 2015 года по сравнению с прошлым месяцем вырос на 2,5%, сообщает Национальная статистическая служба республики.
Согласно сообщению, рост потребительских цен обусловлен подорожанием продовольственных товаров на 4,5%. А цены на не продовольственные товары и тарифы на услуги по сравнению с прошлым месяцем выросли на 0,5%.
Индекс потребительских цен в январе 2015 года по сравнению с январём 2014 года составил 104,3%, в том числе, на продовольственные товары (включая алкогольные напитки и табачные изделия) – 105,3%, на непродовольственные товары – 102,4%, а на тарифы в сфере услуг – 103,2%.
Ранее, в декабре 2014 года глава Госкомиссии по защите экономической конкуренции Артак Шабоян, представляя результаты исследований, проведенных ГКЗЭК по поручению премьера Армении, объяснял изменения цен созвучностью колебаниям обменного курса.
По его словам, особое внимание было уделено товарным рынкам, где деятельность развивают крупные компании. Как отметил Артак Шабоян, ГКЗЭК следит за тем, чтобы они не допускали антиконкурентных действий. В частности, были изучены рынки сахара, сливочного и растительного масла, курятины, кофе, муки и др.
Как отметил А.Шабоян, в период с конца ноября по 10 декабря девальвация армянской валюты отразилась на повышении цен. По его словам, результаты исследований показывают, что ценовые изменения колеблются в пределах 2-13%.