Եվրասիական տնտեսական միությունը (ԵՏՄ), որը սկսեց գործել տարեսկզբից, դեռ պետք է ամրության լրջագույն փորձության ենթարկվի: Խնդիրների արդյունավետ ու արագ լուծման համար պետք է ինտեգրման գործընթացներում լրջորեն ներգրավել նաև բիզնեսը, կարծում են վերլուծաբաններն ու գործարար շրջանակների ներկայացուցիչները:
Եվրասիական գործարար խորհրդի նախագահ Օլեգ Վելիկորեդչանինը, անդրադառնալով դժվարություններին, նշել է, որ դրանք առաջանում են մաքսային բեռների ձևակերպման, ինչպես նաև պետությունների ակցիզների ու հարկերի ոլորտներում տարբերությունների պատճառով: Ըստ գործարարի, անհրաժեշտ է համալիր մոտեցում խնդիրների լուծմանը:
Դժվարություններից մեկը «գորշ ներկրումն է»: Վելիկորեդչանինը նշել է, որ խնդիրն այն է, որ ԵՏՄ-ում Մոսկվայի գործընկերները կարող են միայն «բարոյապես սատարել» անցած ամռանից գործող սննդամթերքի էմբարգոյին, քանի որ այս պահին այդ ոլորտում գործող իրավական գործիքներ չկան, հայտնում է Investtalk.ru-ն:
«Բազում օրինակները վկայում են, որ այս պահին բացակայում են «գորշ ներմուծմանը» խոչընդոտող իրավաբանական հնարավորությունները: Իրական արդյունքներ տվող կարևոր լծակ են տարանցիկ բեռների ստուգումները, որոնք Բելառուսից Ղազախստան են տեղափոխվում Ռուսաստանի տարածքով: Սակայն մենք լիազորված չենք ստուգումներ անցկացնել: Այդ մարտահրավերը շատ լուրջ է, այն ԵՏՄ ամրության փորձաքարը կդառնա»,-ասել է նա:
ՌԴ Առևտրա-արդյունաբերական պալատի սպառողական շուկայի զարգացման հանձնախմբի ղեկավար Ալեքսանդր Բորիսովը կարծիք է հայտնել որ ԵՏՄ դժվարությունները սպասելի էին, սակայն դրանք հնարավոր չէ արագ լուծել: «Որպեսզի շուկան աշխատի, պահանջվում է տնտեսության գլխավոր դրույթների ամրապնդում, ոչ թե կարգախոսներ, կարևոր է այդ շուկան ձևավորողների վարքագիծը: Հաճախ իշխանությունները մոլորության մեջ են, որ այս կամ այն խնդիրը լուծելու համար բավական է պայմանագիր ստորագրել կամ օրենք ընդունել»,-ասել է նա:
Փորձագետը վստահություն է հայտնել, որ շատ բան որոշում է գործարարների ներգրավվածության աստիճանն այս կամ այն գործընթացին, որոնք նոր են հայտնվոըւմ ԵՏՄ հիմնարար փաստաթղթերում: Խոչընդոտների թվում Բորիսովը նշեց այն, որ շատ հետխորհրդային հանրապետություններում շատ բան նույն մակարդակում է մնացել: Այդպես, եթե ԵՄ-ում պարենային քաղաքականությունը միասնական է, ապա ԵՏՄ-ում ինքնաապահովման մակարդակն ու ագրարաարդյունաբերական համալիրի զարգացման մակարդակը տարբեր է:

Евразийскому экономическому союзу, который начал действовать с начала 2015 года, предстоит пройти серьезный тест на прочность. Так, для эффективного и быстрого решения проблем ему требуется серьезно вовлечь бизнес в процессы интеграции, считают аналитики и представители бизнес кругов.
Возглавляющий Евразийский деловой совет Олег Великоредчанин, говоря о трудностях, отметил, что они возникают при оформлении таможенных грузов, а также различиях в акцизах и налогах государств. По мнению представителя бизнеса, необходимо применять комплексный подход для решения проблем.
Одна из трудностей – это «серый импорт». Великоредчанин сообщил, что проблема кроется в том, что партнеры Москвы по Евразийскому экономическому союзу могут «морально поддерживать» введенное прошлым летом продуктовое эмбарго, поскольку на данный момент не действуют правовые инструменты в данной сфере, сообщает Investtalk.ru.
«Множество примеров показывают, что на данный момент отсутствуют юридические возможности препятствовать «серому импорту». Важным рычагом, который приносит реальные результаты, являются проверки транзитных грузов, которые идут из Беларуси в Казахстан через территорию России. Однако мы не уполномочены их проводить. Данный вызов будет очень серьезным, и он станет пробным камнем прочности ЕАЭС», – сказал он.
Глава комитета Торгово-промышленной палаты Российской Федерации по развитию потребительского рынка Александр Борисов высказал мнение, что трудности, с которыми столкнулись члены Евразийского экономического союза, были ожидаемы, однако их невозможно решить быстро. «Для работы рынка требуется укоренение главных положений экономики, а не лозунги, важно поведение тех, кто формирует данный рынок. Нередко власти пребывают в заблуждении, что для решения проблемы достаточно подписать договор или принять закон», – отметил он.
Эксперт выразил уверенность, что многое определит степень вовлечения бизнеса в различные процессы, которые только появляются в основных документах ЕАЭС. Среди препятствий Борисов назвал то, что в постсоветских республиках многое остается по-старому. Так, если в ЕС продовольственная политика единая, то в ЕАЭС уровень самообеспечения и развития АПК очень отличается.