Չնայած 2014-ի վերջից շրջանառվող լուրերին, թե արտարժույթի տատանումների պատճառով որոշ բանկեր վարկեր չեն տրամադրում, Ամերիաբանկը չի դադարեցրել վարկերի տրամադրումը, շարունակում է՝ միայն թե փոքր-ինչ փոփոխված քաղաքականությամբ: Բանկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանն այսօր՝ փետրվարի 17-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանը տեղեկացրեց, որ մշակում են հատուկ ծրագրեր արտարժութային վարկերով սպասարկվող ֆիզիկական անձանց համար՝ մեղմացնելու փոխարժեքի տատանման պատճառով առաջացած տրամաբանական դժվարությունները:
«Այդ ծրագրերից է, օրինակ, ժամկետների երկարաձգումը, որի արդյունքում վճարումների չափը պահպանվում է: Նոր վարկեր տրամադրելու մասով շուկայում զգուշավորություն կա հատկապես վարկառուի վարկունակության գնահատականի մասով: Բանկերը փորձում են զսպել հետագայում հնարավոր ռիսկերը՝ բարդացնելով հիմնականում այդ գործընթացը», – ասաց Արտակ Հանեսյանը՝ նշելով, որ Ամերիաբանկում նախատեսում են 2015-ին ևս վարկունակության գնահատականի խիստ պայմաններով շարունակել վարկերի տրամադրումը, բայց, իհարկե, ոչ նախորդ տարվա չափով:
Ամերիաբանկի զարգացման գծով տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանը, անդրադառնալով վարկավորման գործընթացին, նշեց՝ ակտիվ վարկավորումն ուղղեկցվել է եկամուտների նվազմամբ. «Իսկ նոր կապիտալ ներդրողների համար խնդրահարույց է ռիսկերի և եկամտաբերության այսօրվա համամասնությունը: Տնտեսական վիճակի անորոշությունը թույլ չի տալիս ակնկալել, որ եկամտաբերությունը կավելանա և հիմա բոլոր բանկերում առաջնահերթ խնդիր է արդյունավետության բարձրացումը»:
Հաշվի առնելով ծախսեր-եկամուտներ հարաբերության ցուցանիշը, որը Հայաստանում փոքր բանկերի դեպքում 60-80% է կազմում, բանկերի խոշորացման ծրագիրն առողջարար կլինի:
«Խնդիրը հատկապես սուր կլինի փոքր բանկերում և այս տարի դրանք պատրաստ կլինեն միաձուլվելու՝ հաշվի առնելով նաև Կենտրոնական բանկի՝ առևտրային բանկերի նվազագույն կապիտալի ավելացման մասին որոշումը: Խոշոր բանկերը հենց միայն չափերի հաշվին ավելի արդյունավետ և մրցունակ կլինեն», – եզրափակեց Տիգրան Ջրբաշյանը:
Տարեվերջին Կենտրոնական բանկը որոշում էր կայացրել, որով Հայաստանում գործող բանկերը պարտադրած են լինելու ընդհանուր կապիտալը 5 մլրդ դրամից հասցնել 30 մլրդ-ի: Որոշումը լիարժեք ուժի մեջ կմտնի 2017 թվականից: Տնտեսագետների կանխատեսմամբ, գլխավոր դրամատան այս որոշման արդյունքում 2017-ից հետո մի շարք բանկեր կփակվեն կամ կմիավորվեն:

Несмотря на циркулирующие в конце 2014 года слухи о том, что из-за колебаний курса валюты некоторые банки Армении не выдуют кредиты, Америабанк не прекращал выдачу кредитов, лишь несколько изменил политику кредитования. Об этом заявил генеральный директор Америабанка Артак Анесян, проинформирован, что разрабатываются специальные программы для смягчения трудностей, возникших из-за колебания курса валют.
«Это, к примеру, продление сроков погашения, в результате чего сохраняются установленный уровень выплат. Что касается выдачи кредитов, на рынке существует некоторая настороженность в плане оценки кредитоспособности кредитора. Банки пытаются снизить возможные будущие риски, усложняя в основном именно этот процесс», – сказал Артак Анесян, отметив, что Америабанк и в 2015 году продолжит выдачу кредитов в условиях строгой оценки кредитоспособности, но конечно, не в той степени, как в прошлом году.
Директор по линии развития Америабанка Тигран Джрбашян, говоря о процессе кредитования, отметил, что активное кредитование сопровождалось снижением доходов: «Сегодняшняя неопределенность экономической ситуации не позволяет ожидать повышения доходности, и сегодня первейшей задачей всех банков является повышение эффективности.
С учетом относительности доходов и расходов, которая в случае с малыми банками в Армении составляет 60-80%, программа укрупнения банков будет иметь оздоровительное влияние.
«Проблема особенно остро будет стоять перед малыми банками, и в этом году они будут готовы объединяться. Крупные банки только за счет своих масштабов будут более эффективны и конкурентоспособны», – сказал Тигран Джрбашян.