ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևը նշել է, որ որոշ երկրներ, ի դեմս ԵՏՄ-ի մրցակցի տեսնելով, փորձում են խափանել իտեգրացիոն գործընթացը: Պատրուշևն այս հայտարարությունն արել է Աստանայում Ղազախստանի նախագահի օգնական, ԱԽ քարտուղար Նուրլան Երմեկբաևի հետ հանդիպմանը:
«Ժամանակակից փոփոխվող աշխարհում որոշ երկրներ ի դեմս ԵՏՄ-ի պոտենցիալ լուրջ մրցակցի են տեսնում համաշխարհային տնտեսությունում և ապակառուցողական դեր են ստանձնել ինտեգրացիոն գործընթացները խափանելու ուղղությամբ»,-ասել է նա: Ըստ Պատրուշևի, նոր կառույցի հիմնական խնդիրն է ամրապնդել անդամ երկրների ինտեգրումը, վերացնել ապրանքների, ծառայությունների ու աշխատուժի ազատ տեղաշարժի խոչընդոտները:
Ղազախստան այցի ընթացքում տեղի են ունեցել նաև երկու երկրների փորձագետների խորհրդակցություններ հարցերի լայն շրջանակի վերաբերյալ, որոնք առնչվում են միջազգային անվտանգության տիրող վիճակին: Մասնավորապես, քննարկվել է իրավիճակը Միջին Ասիայում, ԵՏՄ շրջանակում գործակցությունն ընթացիկ հարցերի շուրջ, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:

Секретарь Совета безопасности России Николай Патрушев отмечает, что некоторые страны, усматривая конкурента в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС), пытаются сорвать интеграционный процесс. Такое заявление Патрушев сделал во время встречи в Астане с помощником президента – секретарем Совета Безопасности Казахстана Нурланом Ермекбаевым.
«В современном меняющемся мире некоторые страны усматривают в ЕАЭС потенциально серьезного конкурента в мировой экономике и проводят деструктивную деятельность по срыву интеграционных процессов», – подчеркнул он. По словам Патрушева, основная задача новой структуры – укрепить интеграцию входящих в нее стран, устранить барьер для свободного движения товаров, услуг, капитала и рабочей силы.
Во время визита главы российского Совбеза в Казахстан также состоялись совместные консультации экспертов двух стран по широкому кругу вопросов, затрагивающих темы современного состояния международной безопасности. В частности, обсуждалась обстановка в странах Центральной Азии, вопросы сотрудничества по текущим проблемам национальной безопасности стран в рамках Евразийского экономического союза, сообщает ТАСС.