Moody’s վարկանիշային գործակալությունը նվազեցրել է Ռուսաստանի ինքնիշխան վարկային վարկանիշը մինչև Ba1՝ բացասական կանխատեսմամբ:
Ինչպես ասվում է Moody’s-ի պաշտոնական հաղորդագրության մեջ, մինչև Ba1 վարկանիշն իջեցվել է Baa3-ից: Վարկանիշի նվազեցման պատճառը Ռուսաստանի տնտեսության վատ հեռանկարներն են՝ գործակալությունը «խորը ռեցեսիա» է կանխատեսում 2015-ին և անկման շարունակություն 2016-ին: Ենթադրվում է նաև ֆիսկալ կայունության և արժութային ռեզերվների հետագա թուլացում և, վերջապես, «անկանխատեսելի քաղաքական դինամիկա: Moody’s-ը նշում է կառավարության որոշումների դեռևս «շատ ցածր, սակայն աճող» ռիսկը, որոնք սպառնալիքի տակ են դնում արտաքին պարտքի մարումը:
Բացասական կանխատեսումը վարկանիշով Moody’s-ը բացատրում է նրանով, որ տնտեսական, քաղաքական ու ֆինանսական ռիսկերի բալանսը հօգուտ Ռուսաստանի չէ: Օրինակ, գործակալությունը հավանական է համարում առաջիկա ամիսներին ՌԴ դեմ նոր պատժամիջոցների կիրառումը, նվազ հավանական համարելով գործող պատժամիջոցների մեղմացումը: Անդրադառնալով գործակալության որոշմանը՝ ֆինանսների նախարար Անտոն Սիլուանովը նոր գնահատականը համարել է «չափից շատ բացասական» և քաղաքականացված, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Հունվարի 26-ին, վարկանիշային մեկ այլ գործակալություն՝ Standard & Poor’s (S&P)-ը, նվազեցրեց ՌԴ ինքնիշխան վարկանիշը կայուն արժույթով մինչև BB+, որն առաջին նիշն է «աղբի» (ոչ ներդրումային) կատեգորիայում: Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունն ավարտել է Standard & Poor’s-ի դեմ հետաքննությունն ու ուսումնասիրում է Moody's- ի գործունեությունը:
Ընկերություններին կասկածում են հիփոթեքային վարկերով գործարքների համար բարձր վարկանիշ նշանակելու մեջ, որի արդյունքում 2008-ի տնտեսական ճգնաժամի ընթացքում մարդիկ միլիարդավոր դոլարներ կորցրեցին: Իրավաբանները չեն բացառում, որ դա արվել է շուկայում ավելի մեծ մասնաբաժին ստանալու նպատակով: Արդարադատության նախարարության ներկայացուցիչները բազում հանդիպումներ են ունեցել Moody’s-ի նախկին աշխատակիցների հետ պարզելու համար, թե ինչ հիմնավորմամբ են կազմվել արժեթղթերի պորտֆելների վարկանիշերը ֆինանսական ճգնաժամից առաջ՝ 2004-2007 թթ, հայտնում է The Wall Street Journal-ը:
S&P, որն ամենամեծ վարկանիշային գործակալությունն է, և Moody’s-ը, որը երկրորդ դիրքում է, ААА վարկանիշն էին սահմանել անշարժ գույքի համար, որի արդյունքում նույնիսկ պահպանողական ներդրողները բարձր ռիսկայնության ակտիվներով ապահովված արժեթղթեր էին ձեռք բերում: Երբ փլուզվեց անշարժ գույքի շուկան, ամբողջ երկրով տարածված այդ արժեթղթերով կորուստները խորացրեցին ճգնաժամը և միլիարդավոր դոլարներ արժեցան ներդրողների համար, ասվում է պարբերականում:
«Moody’s և S&P-ն կիրառել են ոչ պատշաճ մոդելներ ու մեթոդաբանություն» բարձր ռիսկայնության վարկերի ռիսկերը գնահատելիս և «շուկայի նոր հատված գրավելու սուր ցանկություն են դրսևորել»,-կարծում է Ֆիլ Անգելիդեսը՝ Կալիֆորնիայի նախկին գանձապետը, որը գլխավորում է ֆինանսական ճգնաժամի հետաքննության հանձնաժողովը: Ի տարբերություն այնպիսի խոշոր բանկերի, ինչպիսիք են Morgan Stanley-ին, որոնք ֆինանսական ճգնաժամի հետ կապված վճարել են ավելի քան 100 մլրդ դոլար, վարկանիշային գործակալություններին տևական ժամանակ հաջողվում էր խուսափել հսկիչ մարմինների ուշադրությունից, գրել է The Wall Street Journal-ը:

21 Февраль 2015 - 09:01 AMT
Рейтинговое агентство Moody’s понизило суверенный кредитный рейтинг России до Ba1 с негативным прогнозом.
Как сообщается в официальном сообщении Moody’s, до рейтинга Ba1, который считается мусорным, рейтинг понижен с уровня Baa3. Причинами снижения рейтинга Moody's называет плохие перспективы российской экономики (агентство ожидает «глубокую рецессию» в 2015 году и продолжение спада в 2016 году), предполагаемое дальнейшее ослабление фискальной устойчивости и валютных резервов и, наконец, «непредсказуемую политическую динамику». Moody's отмечает пока еще «очень низкий, но растущий» риск правительственных решений, которые поставят под угрозу своевременные выплаты по внешнему долгу.
Негативный прогноз по рейтингу Moody's объясняет тем, что баланс экономических, политических и финансовых рисков складывается не в пользу России. К примеру, агентство видит больше вероятности, что против России в предстоящие месяцы будут введены дополнительные санкции, нежели ослаблены существующие. Комментируя решение агентства, министр финансов Антон Силуанов назвал новую оценку «запредельно негативной» и политизированной, сообщает РБК.
26 января, другое рейтинговое агентство Standard & Poor’s (S&P) понизило суверенный рейтинг России по обязательствам в твердой валюте до BB+, первой отметки в рамках «мусорной» (неинвестиционной) категории.
Ранее сообщалось, что Министерство юстиции США завершило расследование против рейтингового агентства Standard & Poor’s и изучает деятельность агентства Moody's.
Компании подозреваются в назначении завышенного рейтинга сделкам с ипотечными кредитами, что привело к потерям миллиардов долларов во время экономического кризиса 2008 года. Юристы не исключают, что это было сделано в погоне за более высокой долей рынка.
Представители минюста провели множество встреч с бывшими сотрудниками службы инвесторов Moody’s, чтобы выяснить, на каких основаниях выставлялись рейтинги портфелям ценных бумаг перед финансовым кризисом – с 2004 по 2007 годы.
S&P, первое по величине рейтинговое агентство, и Moody’s – второе – выставили рейтинг ААА сделкам под залог недвижимости, в результате чего даже консервативные инвесторы приобретали ценные бумаги обеспеченные высокорискованными активами. Когда рухнул рынок недвижимости, потери по этим ценным бумагам, разошедшимся по всей стране, усугубили кризис и стоили инвесторам миллиарды долларов.