Զարգացման եվրասիական բանկի (ԶԵԱԲ) Հակաճգնաժամային հիմնադրամը ներդրումային վարկ կտրամադրի Հայաստանին՝ 150 մլն դոլար հատկացնելով Հյուսիս-Հարավ ավտոմայրուղու կառուցման համար, ասել է ԶԵԱԲ վարչության նախագահ Դմիտրի Պանկինը առցանց մամուլի ասուլիսի ժամանակ, հայտնում է ԱՌԿԱ գործակալությունը:
ԶԵԱԲ-ը հիմնադրվել է Ռուսաստանի և Ղազախստանի կողմից 2006 թ.-ի հունվարին՝ մասնակից-պետությունների շուկայական տնտեսության զարգացման նպատակով: Բանկի կանոնադրական կապիտալը գերազանցում է 1,5 մլրդ դոլարը: Բանկի մասնակից-պետություններն են՝ ՌԴ-ն, Ղազախստանը, Հայաստանն ու Տաջիկստանը: Հայաստանում ԶԵԱԲ-ի ֆինանսավորման ծավալը գերազանցում է 20 մլն դոլարը, բանկը Հայաստանում առաջին վարկը տրամադրել է 2010 թ.-ին:
Ըստ Պանկինի, վարկի տրամադրումն արդեն հավանության է արժանացել և միջոցները շուտով կփոխանցվեն:
«Դա լուրջ ավտոմայրուղի է մոտ 560 կմ երկարությամբ, որն անցնելու է ամբողջ Հայաստանի տարածքով՝ կապելով Իրանը, Հայաստանը, Վրաստանն ու Ռուսաստանը»,-ասել է Պանկինը:
Նա նշել է, որ դա վեց ներդրումային նախագծերից մեկն է, որը հավանության է արժանացել և պատրաստվում է իրագործման Հակաճգնաժամային հիմնադրամի կողմից:
Այժմ Հայաստանի հետ քննարկվում են վերջնական համաձայնագրի տեխնիկական ասպեկտները, որից հետո փաստաթուղթը կներկայացվի վավերացման: Նախատեսվում է, որ միջոցները կփոխանցվեն ընթացիկ տարում:
«Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի ներդրումային ծրագիրը» խոշոր ենթակառուցվածքային ծրագիր է, որի նպատակն է միջազգային բարձր ստանդարտներին բավարարող 556 կմ ընդհանուր երկարությամբ Մեղրի-Երևան-Բավրա ավտոճանապարհի միջոցով երկրի հարավը կապել հյուսիսի հետ:
Ծրագրի իրականացման համար պայմնագրեր են կնքվել Ասիական զարգացման (ԱԶԲ) և Եվրոպական ներդրումային (ԵՆԲ) բանկերի հետ, որոնց համաձայն ծրագրի ավարտի թիրախային ժամկետներ են սահմանվել համապատասխանաբար 2017 և 2019 թվականները: Ծրագրի իրականացման համար Հայաստանի Հանրապետության և Ասիական զարգացման Բանկի (ԱԶԲ) միջև 15.09.2009 թ. կնքվել է Շրջանակային ֆինանսավորման համաձայնագիր, որով նախատեսվում է 962 մլն ԱՄՆ դոլարի ֆինանսավորում, որից Ասիական Զարգացման Բանկի մասը կազմում է 500 մլն ԱՄՆ դոլար:
Ծրագրի հաշվարկային արժեքը կազմում մոտ 1,5 միլիարդ ԱՄՆ դոլար: Ծրագիրը բաժանված է 5 տրանշերի, որոնց շրջանակում կնքվում են վարկային առանձին պայմանագրեր:

Антикризисный фонд ЕАБР предоставит Армении инвестиционный кредит в $150 млн. на строительство автотранспортного коридора «Север-Юг», сказал 24 февраля в ходе он-лайн конференции председатель правления ЕАБР Дмитрий Панкин.
По его словам, предоставление инвестиционного кредита уже одобрено, и средства вскоре поступят по назначению.
«Это серьезная автомобильная дорога протяженностью примерно в 560 км, которая пройдет через территорию всей Армении и свяжет Иран, Армению, Грузию и Россию», – сказал Панкин.
Он уточнил, что это один из шести инвестиционных проектов, одобренных и находящихся на стадии подготовки к реализации со стороны Антикризисного фонда, сообщает АРКА.
На данный момент ведется работа по урегулированию технических аспектов окончательного соглашения с Арменией, после чего документ должен будет пройти ратификацию. Планируется, что в 2015 году средства уже будут перечислены.
Правительство Армении 14 января 2010 года одобрило инвестиционную программу строительства транспортного коридора «Север-Юг», а также рамочное финансовое соглашение между Арменией и Азиатским банком развития на общую сумму $500 млн.
На данный момент строительство коридора Север-Юг осуществляется по двум направлениям: Арташат-Аштарак и Аштарак –Талин. Минтранс Армении планирует параллельно осуществлять программы на отдельных участках посредством привлечения инвестиционных ресурсов, чтобы завершить строительные работы как в южном, так и северном направлении до 2019 года.
Антикризисный Фонд в размере $8,513 млрд. был учрежден правительствами шести стран – Армении, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, России и Таджикистана. Основной целью фонда является содействие странам-участницам в преодолении последствий глобального кризиса, обеспечение долгосрочной устойчивости их экономик и содействие интеграционным процессам в регионе.