Ամերիա կառավարման խորհրդատվական ծառայությունը մեկնարկել է «Տնտեսական մոդելավորում և իրագործելիություն» ծրագիրը, որն իրականացվում է ՀՀ Կառավարության աշխատակազմի «Գյուղական տարածքների տնտեսական զարգացման» ծրագրերի իրականացման գրասենյակ պետական հիմնարկի «Գյուղական կարողությունների ստեղծման» ծրագրի շրջանակներում:
«Տնտեսական մոդելավորում և իրագործելիություն» ծրագրի նպատակն է նպաստել գյուղական աղքատության նվազմանը` մասնավորապես պտղի և ընկուզապտուղների կայուն արտադրությունը խթանելու միջոցով:
Ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է ընտրել Հայաստանում աճող և եկամտաբերության մեծ ներուժ ունեցող մոտ 7 պտղի և ընկուզեղենի տեսականի և մշակել դրանց արտադրության խթանմանն ուղղված համապատասխան վարկային պրոդուկտ: Թիրախավորված վարկային պրոդուկտը հնարավորություն կտա գյուղական մանրածավալ արտադրող ֆերմերներին նպաստավոր պայմաններով անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցներ ստանալ ծրագրին մասնակցող ֆինանսական կազմակերպությունների կողմից:
«Մրգերի արտադրությամբ զբաղվում են Հայաստանի գրեթե բոլոր գյուղատնտեսական գոտիներում, այն մեծ մասնաբաժին ունի նաև հանրապետությունից արտահանվող մթերքի շարքում: Կարելի է փաստել, որ թե տեղական, թե միջազգային շուկայում մրգերի և ընկուզեղենի չբավարարված հզոր պահանջարկ կա: Նախագիծը կարող է էապես նպաստել գյուղական տնտեսության զարգացմանը և, ինչու ոչ, Հայաստանում ավելացնել մրցունակ և կայուն ֆերմերային տնտեսությունների քանակը»,- նշել է Ամերիա կառավարման խորհրդատվական ծառայության ավագ խորհդատու Արման Փորսուղյանը:
Ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ 2010-ից ի վեր, ըստ ՀՆԱ-ում և դրա աճում ունեցած մասնաբաժնի, ՀՀ տնտեսության առաջատար ճյուղը գյուղատնտեսությունն է, որն ապահովում է աշխատատեղերի 45 տոկոսը: Միևնույն ժամանակ Հայաստանում գոյություն ունեցող ֆերմերային տնտեսությունների մոտ 70 տոկոսը փոքր է (միջինում 1,3 հա հողատարածք): Հենց այս թիրախային խմբին է միտված «Տնտեսական մոդելավորում և իրագործելիություն» ծրագիրը, որը նախատեսված է մասնավորապես Հայաստանի համեմատաբար բարձրադիր գոտիներում ապրող գյուղացիների համար, ովքեր տնօրինում են մինչև 3հա հողատարածք:

Ameria consulting company has launched a program titled the Economic Modeling and Feasibility to support small gardening in Armenia, ARKA reports citing the company’s press office.
The project is being implemented as part of the state-run Creation of Agricultural Potential program. It is aimed at poverty reduction in rural areas by supporting gardening businesses here.
About seven sorts of fruit and nuts will be selected under the project and loans will be extended to farmers.
“Fruit in Armenia are grown in almost all agricultural zones and they dominate the country's exports,” said Arman Porsutyan, senior consultant at Ameria's management consulting division.
He said that demand for fruit and nuts is high at local and foreign markets, and supply doesn't satisfy this demand.
“The project can contribute to development of agriculture and even increase the number of competitive farms in Armenia,” he added.
Studies show that agriculture also has been dominating GDP and adding a great deal to its growth since 2010. The agriculture sector secures 45% of jobs in the country.
About 70% of farms in Armenia are small (1.3 hectares, on average), and the project targets this very category of farmers in mountainous terrain who have 3 hectares of land.
The Economic Modeling and Feasibility project is planned to be wrapped up in May 2015.
Ameria is Armenia’s flagship advisory company. The company’s main focuses are corporate reorganization, mergers and acquisition, legal consulting, direct and portfolio investments, business planning, strategic and tax planning, financial consulting, state administration and reforms.
A part of Ameria Group, the company provides independent confidential and unbiased consulting services in five areas: business, finance, accounting, tax, legal and investment.