Ամերիա կառավարման խորհրդատվական ծառայությունը մեկնարկել է «Տնտեսական մոդելավորում և իրագործելիություն» ծրագիրը, որն իրականացվում է ՀՀ Կառավարության աշխատակազմի «Գյուղական տարածքների տնտեսական զարգացման» ծրագրերի իրականացման գրասենյակ պետական հիմնարկի «Գյուղական կարողությունների ստեղծման» ծրագրի շրջանակներում:
«Տնտեսական մոդելավորում և իրագործելիություն» ծրագրի նպատակն է նպաստել գյուղական աղքատության նվազմանը` մասնավորապես պտղի և ընկուզապտուղների կայուն արտադրությունը խթանելու միջոցով:
Ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է ընտրել Հայաստանում աճող և եկամտաբերության մեծ ներուժ ունեցող մոտ 7 պտղի և ընկուզեղենի տեսականի և մշակել դրանց արտադրության խթանմանն ուղղված համապատասխան վարկային պրոդուկտ: Թիրախավորված վարկային պրոդուկտը հնարավորություն կտա գյուղական մանրածավալ արտադրող ֆերմերներին նպաստավոր պայմաններով անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցներ ստանալ ծրագրին մասնակցող ֆինանսական կազմակերպությունների կողմից:
«Մրգերի արտադրությամբ զբաղվում են Հայաստանի գրեթե բոլոր գյուղատնտեսական գոտիներում, այն մեծ մասնաբաժին ունի նաև հանրապետությունից արտահանվող մթերքի շարքում: Կարելի է փաստել, որ թե տեղական, թե միջազգային շուկայում մրգերի և ընկուզեղենի չբավարարված հզոր պահանջարկ կա: Նախագիծը կարող է էապես նպաստել գյուղական տնտեսության զարգացմանը և, ինչու ոչ, Հայաստանում ավելացնել մրցունակ և կայուն ֆերմերային տնտեսությունների քանակը»,- նշել է Ամերիա կառավարման խորհրդատվական ծառայության ավագ խորհդատու Արման Փորսուղյանը:
Ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ 2010-ից ի վեր, ըստ ՀՆԱ-ում և դրա աճում ունեցած մասնաբաժնի, ՀՀ տնտեսության առաջատար ճյուղը գյուղատնտեսությունն է, որն ապահովում է աշխատատեղերի 45 տոկոսը: Միևնույն ժամանակ Հայաստանում գոյություն ունեցող ֆերմերային տնտեսությունների մոտ 70 տոկոսը փոքր է (միջինում 1,3 հա հողատարածք): Հենց այս թիրախային խմբին է միտված «Տնտեսական մոդելավորում և իրագործելիություն» ծրագիրը, որը նախատեսված է մասնավորապես Հայաստանի համեմատաբար բարձրադիր գոտիներում ապրող գյուղացիների համար, ովքեր տնօրինում են մինչև 3հա հողատարածք:

Служба управленческого консалтинга «Америя» дала старт программе «Экономическое моделирование и реализуемость», направленной на развитие малого садоводства в Армении, сообщает пресс-служба компании.
Согласно сообщению, проект осуществляется в рамках программы «Создание сельскохозяйственного потенциала» государственного учреждения «Офис реализации программ по экономическому развития сельских территорий» аппарата правительства Армении.
Проект «Экономическое моделирование и реализуемость» нацелен на содействие сокращению сельской бедности, в частности посредством стимулирования стабильного производства плодовых и орехово-плодовых культур.
В рамках программы предусматривается отобрать около семи видов плодовых и ореховых культур, которые растут в Армении, и имеют высокий потенциал прибыльности, а также разработать кредитный продукт для соответствующего стимулирования производства.
Целевой кредитный продукт позволит фермерам с малыми объёмами сельхозпродукции получить необходимые средства от финансовых организаций, участвующих в программе.
«В Армении производством фруктов занимаются почти во всех сельскохозяйственных зонах. Фрукты занимают большую долю в экспорте армянской продукции»,- сказал старший консультант службы управленческого консалтинга «Америя» Арман Порсугян.
При этом он отметил, что и на местном, и на международном рынках существует неудовлетворённый высокий спрос на фрукты и орехи. «Проект может существенно содействовать развитию сельского хозяйства, и почему бы и нет, увеличить в Армении число конкурентоспособных и стабильных фермерских хозяйств»,- добавил он.
Исследования показывают, что начиная с 2010 года основную долю в ВВП Армении и в его росте занимает сфера сельского хозяйства, которая обеспечивает 45% рабочих мест в стране.
В то же время, около 70% фермерских хозяйств в Армении являются малыми ( в среднем 1,3 га земельных участков).
«Именно на эту целевую группу направлена программа «Экономическое моделирование и реализуемость», которая предусмотрена в основном для фермеров сельских общин в относительно высокогорных зонах, в распоряжении которых находится 3 га»,- отмечается в сообщении.
Программу «Экономическое моделирование и реализуемость» предусматривается завершить в мае 2015 года, сообщает АРКА.