Փետրվարի 26-ին կառավարության նիստում որոշում է ընդունվել, որի համաձայն «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությանը պետք է 1,5 մլրդ դրամ վճարի Հայաստանում անապահով ընտանիքներին 2013 թվականի հուլիսի 7-ից մինչև 2014թ. դեկտեմբերի 31-ն ընկած ժամանակահատվածում մատակարարված բնական գազի համար տրվող մասնակի փոխհատուցման դիմաց:
2011 թ. ապրիլի 1-ից շուրջ 60 հազար անապահով ընտանիք, որը սպառում է ամսական 300 խմ գազից պակաս, կարող է օգտվել արտոնյալ սակագնից՝ 100 դրամ գազի մեկ խմ համար 156 դրամի փոխարեն:
Ինչպես նիստում նշել է ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների փոխնախարար Լևոն Շահվերդյանը, միջոցները կփոխանցվեն վերջին տարիներին էներգահամակարգի ընկերությունների պետական բյուջե վճարման ենթակա շահութաբաժնի վճարումից հետո ընկերությունների տրամադրության տակ մնացած և չբաշխված շահույթների հաշվին, հայտնում է ԱՌԿԱ գործակալությունը:
«Ծրագիրը մեկնարկել է 2011-ի ապրիլի 1-ին և ավարտվում է 2014-ի դեկտեմբերի 31-ով: Այդ ընթացքում կառավարությունը որպես մասնակի փոխհատուցում անապահով ընտանիքների սպառած գազի դիմաց վճարել է 2,7 մլրդ դրամ»,-ասել է Շահվերդյանը:
Ազգային ժողովը քննարկվել է Հայաստանի Հանրապետության հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի 2015թ-ի գործունեության ծրագիրը: Հիմնական զեկուցող, Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանին «Հանրապետական» խմբակցության պատգամավոր Վահրամ Մկրտչյանը հարցրեց՝ արդյո՞ք այս տարվա կամ հաջորդ տարվա ընթացքում նախատեսվում է էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացում, գրում է Tert. am-ը:
Նա հիշեցրեց, թե հարցազրույցներից մեկում ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը հայտարարել էր, թե էլէներգիա արտադրող ընկերությունները բավական ծանր վիճակում են գտնվում:
Ռոբերտ Նազարյանը նշեց, որ էլեկտրաէներգիայի և գազի սակագներն իրար հետ ուղիղ կապվածության մեջ են: «Մասնավորապես, լուրջ դերակատարում ունի նաև դոլար-դրամ փոխարժեքի տատանումը, դրանով պայմանավորված՝ մենք սպասում ենք բանակցությունների ավարտին: Հայկական կողմը ռուսական կողմի հետ բանակցություններ է վարում, որպեսզի գազի գինը չփոխվի՝ դոլար-դրամ գներով պայմանավորված»,– ասաց նա:
«Ես բանակցությունների արդյունքների մասին որևէ բան չեմ կարող ասել, ընդամենը կարող եմ ասել, որ նման բանակցություններ գնում են, որից հետո էլեկտրաէներգիա արտադրող ընկերությունները և այդ գործընթացին մասնակցող ընկերությունները կկարողանան գնահատել և ներկայացնել համապատասխան հայտեր կամ չներկայացնել: Այս պահին դեռևս անորոշ է վիճակը»,-ավելացրեց Ռոբերտ Նազարյանը։
Նա նաև նկատեց, թե հանձնաժողովը հսկում է կարգավորող ընկերությունների գնումների գործընթացը. «Մոնիտորինգի արդյունքում շատ գներ նվազեցրել ենք, կարողացել ենք խուսափել ավելի թանկ գնումներ կատարելու գործընթացից»։
Տարեվերջին հայտնի դարձավ, որ եթե շարունակվի ՀՀ դրամի անկումը դոլարի նկատմամբ, ապա «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունը, իր իրավասության շրջանակում, մոնիտորինգի արդյունքում Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով դիմելու որոշում կկայացնի՝ սակագնի վերանայման հարցով: Այս մասին հայտարարեց «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերության մամուլի խոսնակ Շուշան Սարդարյանը:
Գազի սակագինը սահմանին 189 ԱՄՆ դոլար է 1000 խորանարդ մետրի դիմաց: Բնական գազի ներկայում գործող սակագնի հաշվարկի հիմքում 1 դոլարը 416,5 ՀՀ դրամ փոխարժեքն է:

Правительство Армении на заседании 26 февраля приняло решение о перечислении ЗАО «Газпром Армения» 1,5 млрд. драмов на компенсацию части расходов за использование необеспеченными семьями природного газа в период с 7 июля 2013 года по 31 декабря 2014 года.
С 1 апреля 2011 года около 60 тыс. необеспеченных семей, потребляющих менее 300 куб.м газа в месяц, могут воспользоваться льготными тарифами в размере 100 драмов за каждый кубометр газа (тариф для остальных потребителей составляет 156 драмов за кубометр).
Как отметил в ходе заседания правительства заместитель министра энергетики и природных ресурсов Армении Левон Шахвердян, средства будут перечислены за счет нераспределенной прибыли компаний энергосистемы за последние годы, сообщает АРКА.
«Программа стартовала с 1 апреля 2011 года и завершается 31 декабря 2014 года. За этот период правительство перечислило в виде частичной компенсации выплат за потребленный необеспеченными семьями газ 2,7 млрд. Драмов», – сказал Шахвердян.
Ранее сообщалось, что в обсуждения в Национальном Собраним Армении программы деятельности Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении на 2015 год депутат парламентской фракции «Республиканская» Ваграм Мкртчян спросил у основного докладчика – председателя КРОУ Роберта Назаряна, предусматривается ли в этом или в следующей году повышение тариф на электроэнергию.
В ответ на вопрос Роберт Назарян отметил, что тарифы на электроэнергию и газ находятся в прямой зависимости друг от друга.
«В частности, большую роль играет также колебание курса доллар-драм, в связи с этим мы ждем окончания переговоров. Армянская сторона проводит переговоры с российской, чтобы тариф на газ не менялся в связи с курсом доллар-драм», – сказал он.
«Я ничего не могу сказать о результатах переговоров, всего лишь могу отметить, что после проведения данных переговоров компании по производству электроэнергии и компании, принявшие участие в этом процессе, смогут оценить и представить или не представить соответствующие заявки. В настоящее время ситуация остается пока неопределенной» – сказал Роберт Назарян.
Назарян также отметил, что комиссия контролирует процесс закупок регулирующих компаний.
«По итогам мониторинга снизились многие тарифы, нам удалось избежать процесса по совершению более дорогих закупок», – сказал он.