Ռուսաստանի Առևտրա-արդյունաբերական պալատում քննարկել են ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության տարբեր ասպեկտները: «Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում Հայաստանի հետ գործակցության զարգացումը. Առանձնահատկություններն ու հեռանկարները» թեմայով կլոր սեղանի նպատակն էր իրազեկել գործարար հանրության ներկայացուցիչներին ընթացիկ տարում մաքսային կանոնակարգման ու հսկողության առանձնահատկությունների ու ինտեգրման հիմնական ուղղությունների մասին, հայտնում է ԱԱՊ մամուլի ծառայությունը:
ԱԱՊ փոխնախագահ Գեորգի Պետրովը վստահ է, որ Հայաստանի անդամկցությունը ԵՏՄ-ին շահավետ է բոլոր կողմերի համար, անկախ բարդություններից: Հիմնական բարդությունը ընդհանուր սահմանի բացակայությունն է ԵՏՄ երկրների հետ: Մեկ այլ խնդիր է ԱՀԿ անդամակցության տարբերությունները Եվրասիական միության երկրների հետ:
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի անդամ (նախարար) Կարինե Մինասյանը հաստատեց, որ Հայաստանը 2003-ին իրոք անդամակցել է ԱՀԿ-ին շատ լիբերալ պայմաններով: Իմաստ չուներ պաշտպանել փոքր երկրի շուկան, սակայն այժմ Հայաստանը դառնում է ԵՏՄ երկրների հսկայական շուկայի մասը: Հենց պաշտպանված ապրանքային շուկայի հասանելիությունը եղավ այդ ինտեգրացիոն նախագծին Հայաստանի միանալու օգտին փաստարկներից մեկը: Երկիրը վաղուց է ընտրել իր համար տարածաշրջանային ինտեգրումը որպես զարգացման օպտիմալ տարբերակ, ինչը զգալիորեն արագացրեց անդամակցելու գործընթացը, փաստորեն, բոլոր մեխանիզմներն արդեն կային Հայաստանում:
Բացի այդ Կարինե Մինասյանը նշեց, որ Ռուսաստանը Հայաստանի առաջին առևտրային գործընկերն է, դա վերաբերում է ոչ միայն հումքին ու վառելիքին, այլ նաև բարձր հավելված արժեք ունեցող ապրանքներին: ՀՀ տնտեսությն մեջ հիմնական ներդրումներ կատարողները նույնպես ռուսական ընկերություններն են, որոնք ապահովում են ներդրումների մոտ 40 տոկոսը: Պակաս կարևոր չէ նաև այն, որ Ռուսաստանում է գտնվում ամենամեծ հայ համայնքը՝ 2 մլն մարդ:
Հայաստանի անդամակցությունը ԵՏՄ-ին շահավետ է երկու կողմերին, քանի որ առևտրային հարաբերությունների ներուժը Բելառուսի և Ղազախստանի հետ դեռ լիովին չի օգտագործվում, լայն հնարավորություններ են բացվում Հայաստանի արդյունաբերական, գյուղատնտեսական, տրանսպորտային կոոպերացիայի համար: Ինչպես ասել է Մինասյանը, Հայաստանն արտոնյալ մաքսային ռեժիմ ունի ԵՄ երկրների, ինչպես նաև ԱՄՆ, Ճապոնիայի ու Նորվեգիայի հետ: Հայաստանը ցամաքային սահման ունի Իրանի հետ և կարող է հարթակ հանդիսանալ ռուսական ընկերությունների համար այդ շուկաներ դուրս գալու համար:
ԵՏՄ-ին Հայաստանի ինտեգրման առաջին փուլն ավարտված է՝ հիմնականում երկիրն արդեն ընդունել է մաքսային ու սակագնային և ոչ սակագնային կանոնակարգման բոլոր ակտերը, հայտնել է ԵՏՀ համապատասխան դեպարտամենտի տնօրեն Վիտալի Գուդինը: Ըստ նրա, գոյություն ունի 782 անուն ապրանքների բացառման ցուցակ, որոնց դեպքում անցումային շրջանում ՀՀ կիրառելու է ԵՏՄ Միասնական մաքսային սակագնից տարբերվող ներմուծման մաքսատուրքերի դրույքաչափեր: Դրանց քանակն ընդամենը 6,7 տոկոս է:
Ընդհանուր թվից 764-ի դեպքում անցումային շրջանում դրույքաչափերն ավելի ցածր են լինելու: Անցումային շրջանը 1-7 տարի է:
Սակագնային կարգավորման հարցերում Հայաստանը առաջ է Ռուսաստանից և Միության մյուս երկրներից. այն լուծումները, որոնք առաջարկվում են, Հայաստանում վաղուց արդեն հաջողությամբ կյանքի են կոչվել, ինչը կարող է հիմք հանդիսանալ փորձի փոխանակման և ԵՏՄ իրավապայմանագրային բազայի հետագա մշակման համար:
Հայաստանի ԵՏՄ-ին անդամակցության հետ մեծ հույսեր են կապում Ռուսաստանում ՀՀ ներկայացուցիչ Կարեն Ասոյանն ու ՀՀ-ում Ռուսաստանի ներկայացուցիչ Անդրեյ Բաբկոն: Իրենց փաստարկները նրանք ներկայացրել են Երևանից առցանց միացումների ժամանակ: Գործնական գործակցության ակտիվացման կոչ արեց նաև Ստանիսլավ Նաումովը, որը զբաղեցնում է «Ինտեգրացիոն հետազոտությունների և կոմունիկացիաների եվրասիական կենտրոնի» գործադիր տնօրենի պաշտոնը:
Միջոցառմանը մասնակցել են նաև ՌԴ նախագահին կից Արտասահմանյան երկրների հետ միջտարածաշրջանային և մշակութային կապերի վարչության պլանավորման դեպարտամենտի գլխավոր խորհրդական Յուրի Մուրադովը, ՌԴ ԱԱՊ ԱՊՀ և ՇՏՀ երկրների հետ տնտեսական ինտեգրման կոմիտեի նախագահ Բորիս Պաստուխովը և այլոք: Առցանց կապով միջոցառմանը մասնակցել են նաև Երևանի ԱԱՊ տնօրեն Կարեն Մարտիրոսյանը և համակարգի այլ ներկայացուցիչներ:

В Торгово-промышленной палате России обсудили различные аспекты участия Армении в Евразийском экономическом союзе. Цель «круглого стола» «Развитие сотрудничества с Арменией в рамках Евразийского экономического союза-особенности и перспективы» – проинформировать представителей делового сообщества о специфике таможенного регулирования и контроля, новых возможностях для предпринимателей стран-членов ЕАЭС и основных направлениях интеграции в текущем году, сообщает пресс-служба ТПП.
Вице-президент ТПП РФ Георгий Петров уверен, что подключение Армении к Евразийскому экономическому проекту несет для всех сторон определенные выгоды, хотя есть и ряд сложностей. Основная из них – отсутствие общей границы со странами ЕАЭС. Другой важной проблемой является принципиальное различие условий вступления во Всемирную торговую организацию со странами Евразийского союза, которые старались при вступлении в ВТО по возможности гармонизировать таможенно-тарифную политику.
Член коллегии (министр) Евразийской экономической комиссии Карине Минасян подтвердила, что Армения в 2003 году действительно вступила в ВТО на очень либеральных, по ее словам, условиях. Защищать рынок маленькой страны не имело смысла, однако теперь Армения стала членом огромного рынка стран Евразийского экономического союза. Именно доступ к защищенному товарному рынку стал одним из аргументов «за» присоединение Армении к этому интеграционному проекту. Страна давно выбрала для себя региональную интеграцию как оптимальный путь развития, что значительно ускорило процесс присоединения, фактически, все механизмы в Армении были уже созданы.
Помимо этого, Карине Минасян отметила, что Россия является первым торговым партнером Армении, причем касается это не только сырья и топлива, но и товаров с высокой добавленной стоимостью. Основными инвесторами в армянскую экономику также остаются российские компании, именно они обеспечивают до 40 процентов накопленных инвестиций. Немаловажно и то, что армянская диаспора именно в России самая многочисленная и составляет более 2 млн. человек (при численности населения в самой Армении в 3 млн.).
Участие Армении в ЕАЭС выгодно обеим сторонам, поскольку потенциал торговых отношений с Белоруссией и Казахстаном пока остается нереализованным, открываются широкие возможности промышленной, сельскохозяйственной, транспортной кооперации. Армении, сообщила Карине Минасян, предоставлен льготный таможенный режим со странами ЕС, а также США, Японией и Норвегией. Также она имеет сухопутную границу с Ираном, и может стать для российских компаний площадкой для эффективного выхода на эти рынки.
Первый этап интеграции Армении в ЕАЭС практически завершен – в основном она уже приняла все акты таможенно-тарифного и нетарифного регулирования, сообщил директор соответствующего департамента ЕЭК Виталий Гудин. По его словам, существует перечень изъятий – 782 товарные линии по которым в течение переходного периода Республика Армения применяет ставки ввозных таможенных пошлин, отличные от ставок Единого таможенного тарифа ЕАЭС (это всего 6,7 процентов от общего количества позиций).
Причем по 764 позициям из общего числа в течение переходного периода применяются ставки более низкие. Переходный период длится от 1 до 7 лет.
В вопросах тарифного регулирования Армения во многом идет впереди России и других стран Союза; те решения, которые только планируется принять, в Армении уже успешно реализованы, что может стать источником для обмена опытом и дальнейшей разработки нормативно-правовой базы ЕАЭС.
Большие надежды на улучшение и расширение торгово-экономических отношений «тройки» с Арменией после перехода на новый уровень интеграции возлагают торговые представители Армении в России Карен Асоян и России в Армении Андрей Бабко (свои доводы они высказали в онлайн-выступлениях из Еревана). К усилению практического взаимодействия призывал и Станислав Наумов, ныне занимающий пост исполнительного директора НП «Евразийский центр интеграционных исследований и коммуникаций».
В мероприятии также приняли участие главный советник департамента планирования Управления Президента РФ по межрегиональным и культурным связям с зарубежными странами Юрий Мурадов, заместитель председателя Комитета ТПП РФ по вопросам экономической интеграции стран ШОС и СНГ Борис Пастухов и др. По онлайн-связи в мероприятии дистанционно приняли участие коллеги из армянской системы ТПП. Директор Ереванской ТПП Карен Мартиросян представил руководителей палат Армении и Еревана, сотрудников внешнеэкономического блока палат.
После обсуждения перспектив и особенностей сотрудничества с Арменией в рамках Евразийского экономического союза, в частности, таможенного регулирования, участники пришли к соглашению продолжить дискуссию с использованием инструментов ЕЭК и ТПП РФ.