Ռուբլու արժեզրկումն էժանացնում է ռուսական ապրանքների արտահանումը, այդ թվում նաև Հայաստան, քանի որ հայկական դրամի 16-տոկոսանոց նվազեցումը չի կարող չեզոքացնել ռուսական ռուբլու 100-տոկոսանոց թուլացումը, գրում է «Գոլոս Արմենիի» թերթը:
Ըստ աղբյուրի, ընթացիկ տարվա հունվարին նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ Հայաստանում արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը նվազել է 6,3 տոկոսով՝ արտադրվել է 87 մլրդ դրամի ապրանք:
Թերթը նշում է, որ դրամի արժեզրկման պատճառով Հայաստան ներկրվող էժանացած վատ որակի ռուսական ալյուրը տեղում խառնում են ավելի որակյալ ալյուրի հետ և իրացնում: Արդյունքում ալյուրի արտադրությունն ընթացիկ տարվա հունվարին նախորդ տարվա հունվարի համեմատ նվազել է 13 տոկոսով, իսկ տեղական արտադրության հրուշակեղենի թողարկումը նվազել է 21 տոկոսով:
«Թալգրիգ» ընկերության Վանաձորի մասնաճյուղի տնօրեն Արթուր Հովհաննիսյանը դժկամությամբ ասում է, որ աշխատում են ինչպես նախկինում և նման բան չի զգացել, սակայն, ինչպես ասվում է հոդվածում, վիճակագրական տվյալներն ու ալրաղաց ընկերությունների պահանջարկը հակառակն են վկայում:
Տեղական արտադրանքը ռուսական ռուբլու կտրուկ արժեզրկման պայմաններում կորցնում է մրցունակությունը և դուրս է մղվում նույնիսկ ներքին, սեփական շուկայում: Իսկ գլխավորը՝ աճող ներմուծմանը դժվար է հակադարձել մեր արտահանումով, ասվում է հոդվածում:
Նշվում է նաև, որ նույն թույլ ռուբլու և Ռուսաստանի ընդհանուր տնտեսական վիճակի պատճառով հայկական ապրանքների արտահանումը կորցրել է գրավչությունը, դարձել անեկամտաբեր: Եվ եթե այսօր փորձում են ալկոհոլային խմիչքների՝ գինու, օղու, կոնյակի, որոշ խմբաքանակներ արտահանել ՌԴ, ապա դա արվում է այնտեղի շուկան վերջնականապես չկորցնելու միակ նպատակով:
Այսպիսով, ըստ հեղինակի, «արտաքին առևտրային գործունեության երկու կողմից էլ մեզ «նեղում են», քանի որ արտահանումն անշահավետ է, իսկ ներկրումը՝ շատ էլ ձեռնատու: Իսկ ներկրման աճի հետևանքով կրճատվում է տեղական արտադրությունը»:
Ալյուրից բացի կրճատվում է աղի արտադրությունը, այն նվազել է 37 տոկոսով, սակայն պատճառը՝ անսովոր տաք ձմեռն էր: Հայաստանը աղ չի ներկրում, սակայն լրջորեն նվազել է տեխնիկական աղի պահանջարկը, որն օգտագործվում է ձմռանը ճանապարհները մշակելու համար:
Ինչպես «Գոլոս Արմենիի» թղթակցին է ասել «Ավանի աղի հանք» ՓԲԸ գործադիր տնօրեն և գլխավոր ինժեներ Արմեն Վասիլյանը, նախկինում, թեկուզ անցյալ տարի, Վրաստանը Հայաստանից 3-5 հազար տոննա տեխնիկական աղ էր գնում: Իսկ անցնող ձմռանը պահանջարկը նվազել է ինչպես Վրաստանում, այնպես էլ Հայաստանում:
Ըստ հոդվածի, 2014 թ. տնտեսական աճի տեմպերը, որոնք նախորդ տարի 103,4% էին կազմել, դժգոհություն առաջացրեցին բնակչության շրջանում, իսկ այս տարի մնում է միայն երազել նման, թեկուզ փոքր տնտեսական աճի մասին:
Բացի այդ, գրում է թերթը, հունվարին նվազել են դրամական փոխանցումները, ինչը հանգեցնում է ներքին սպառման նվազման:
Խոսքը ՀՀ ԿԲ տվյալների մասին է, որոնց համաձայն 2015 թվականի հունվարին երկրի բանկային համակարգի միջոցով ոչ առևտրային նպատակներով ֆիզիկական անձանց անունով Ռուսաստանից Հայաստան կատարված մասնավոր փոխանցումները, 2014 թ. հունվարի համեմատ, նվազել են 43.1 տոկոսով՝ կազմելով մոտ 37,2 մլն դոլար:
Հայաստանից Ռուսաստան դրամական միջոցների արտահոսքը հունվարին կազմել է 11,12 մլն դոլար` նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելանալով 6,3 տոկոսով։
Այսպիսով, Ռուսաստանից Հայաստան կատարված մասնավոր փոխանցումների զուտ ներհոսքը կազմել է 26 մլն դոլար` 2014 թ. հունվարի համեմատ նվազելով 52,6 տոկոսով:
ԿԲ տվյալներով Ռուսաստանից Հայաստան կատարված մասնավոր փոխանցումները 2014 թ. նվազել են 10,7 տոկոսով` մինչև 1,4 մլրդ դոլար։ Միաժամանակ սա 2009 թ. հետո ՌԴ–ից Հայաստան կատարված մասնավոր փոխանցումների առաջին անկումն է։
Ռուսական փոխանցումների կրճատումը պայմանավորված է տարեսկզբից ի վեր ռուբլու` ավելի քան 50 տոկոս արժեզրկմամբ։ Հայաստանում ռուբլու փոխարժեքը հունվարին կազմել է 7,41 դրամ` 2014 թ. հունվարին գրանցված 12,04 դրամի համեմատ։
Կենտրոնական բանկի տվյալներով` 2015 թ. հունվարին երկիր կատարված դրամական փոխանցումների ծավալը կազմել է ավելի քան 54,2 մլն դոլար` 2014 թ. հունվարին նվազելով 34,8 տոկոսով։ Կարգավորիչի կանխատեսման համաձայն` ֆիզիկական անձանց դրամական փոխանցումները 2015 թ. կկրճատվեն 30 տոկոսով։
Ռուբլու փոխարժեքի անկումը բացասաբար է անդրադառնում նաև Հայաստանի տնտեսության վրա, առաջին հերթին Ռուսաստանից Հայաստան դրամական փոխանցումների ծավալի վրա: Ռուսաստանից դրամական փոխանցումների նվազման միտումը գրանցվում է արդեն հինգերորդ ամիսն անընդմեջ։ Այսպես` Հայաստան կատարված ռուսական փոխանցումների ներհոսքը հունիսին նվազել է 4,6 տոկոսով, հուլիսին` 6,6 տոկոսով, իսկ օգոստոսին` 7,7 տոկոսով, սեպտեմբերին` 7 տոկոսով, հոկտեմբերին անկումը կազմել է 19 տոկոս։ 10 ամսում Հայաստան է փոխանցվել 1,484 մլրդ դոլար 2013-ի նույն ժամանակահտվածի 1,512 մլրդ դոլարի դիմաց՝ անկումը 1,9 տոկոս: Ռուսաստանից Հայաստան 2013-ի հունվար-հոկտեմբերին փոխանցվել է 1,298 մլրդ դոլար 1,240 մլրդ դոլարի դիմաց (անկումը կազմել է 4,5 տոկոս): Որպես հետևանք, կտրուկ թուլացան նաև հայկական դրամի դիրքերը՝ նոյեմբերի 24-ին դոլարի փոխարժեքը բարձրացավ մինչև 435 դրամ: Հայկական արժույթի փոխարժեքը նվազեց միանգամից 16,6 կետով կամ գրեթե 4 տոկոսով: Մինչ օրս դրամի արժեզրկումը շարունակվում է:

9 Март 2015 - 11:18 AMT
Слабый рубль удешевляет экспорт российских товаров, в том числе и в Армению, ведь девальвация армянского драма в 16% не может нивелировать 100%-ное ослабление российсикого рубля, пишет газета «Голос Армении».
Как отмечается в статье «Прищучили», в январе текущего года по сравнению с тем же месяцем годом ранее, объем произведенной в Армении промышленной продукции «просел» на 6,3% (всего в денежном выражении выпущено продукции на 87 млрд драмов).
Автор статьи указывает на то, что из-за девальвации драма импортируемая в Армению подешевевшая российская мука плохого качетсва смешивается на месте с более качественной и реализуется уже в таком виде, что в результате привело к падению местного производства муки в январе сего года по сравнению с январем прошлого года на целых 13% или снижению выпуска местных кондитерских изделий на 21%.
Директор ванадзорского филиала компании «Талгриг» Артур Ованесян нехотя говорит о том, что они работают как прежде и ничего такого не чувствуют, однако, как указывается в материале, данные статистики и запросы в мукомольные компании Армении свидетельствуют об обратном.
Национальное производство в условиях сильно девальвированного рубля РФ теряет свою конкурентоспособность и вытесняется из занятых ниш даже на внутреннем, своем рынке. А главное, возросшему импорту трудно противопоставить наш экспорт, указывается в статье.
Отмечается также, что из-за того же слабого рубля и в целом экономической ситуации в России экспорт армянских товаров туда потерял свою привлекательность, стал невыгодным. И если сегодня в Россию и поставляются какие-то партии тех же алкогольных напитков – вина, водки, коньяка, то с единственной целью не потерять окончательно тамошний рынок.
Таким образом, как отмечает автор «нас прищучили с обоих концов внешнеэкономической деятельности, когда экспорт невыгоден, а импорт очень даже с руки. А последний и приводит к сжатию национального производства».
Помимо муки также отмечается сокращение производства соли в Армении. Согласно материалу производство соли в Армении снизилось на 37%, однако причины снижения производства – в необычно теплой зиме.
Как указывается в статье, импортная соль в Армению не поступает, но серьезно снизился спрос на техническую соль, которой посыпают дороги зимой.
Как сказал корреспонденту «ГА» исполнительный директор и главный инженер ЗАО «Аванский солекомбинат» Армен Василян, раньше – в том же прошлом году – Грузия брала у Армении по 3-5 тысяч тонн технической соли. А прошедшей зимой спрос упал как со стороны Грузии, так и в самой Армении.
Согласно авторам статьи, темпы экономического роста за 2014 года, составившие 103,4% в прошлом году вызвали недовольство в обществе, в то время как в этом году можно было бы мечтать о таком, пусть и небольшом экономическом росте.
Кроме прочего в материале указывают на данные о значительном сокращении поступивших в Армению в январе частных денежных переводов, что неизбежно ведет к падению внутреннего спроса.
Речь идет о недавно опубликованных данных Центрального банка Армении, согласно которым частные трансферты, поступившие в январе 2015 года из России в Армению через банковскую систему страны на имя физических лиц в некоммерческих целях, снизились на 43,1% по сравнению с январём 2014 года, составив около $37,2 млн.
Отток денежных средств в РФ из Армении в январе составил $11,12 млн., увеличившись по сравнению с тем же периодом прошлого года на 6,3%. Таким образом, чистый приток частных поступлений из России в Армению составил $26 млн., снизившись на 52,6% по сравнению с январём 2014 года.
Согласно данным Центробанка, частные трансферты из России в Армению за 2014 год снизились на 10,7%, до $1,4 млрд. При этом, это первый спад частных трансфертов из РФ в Армению с 2009 года.
По данным ЦБ, объём денежных переводов, поступивших в страну в январе 2015 года, составил более $54,2 млн., снизившись на 34,8% по сравнению с январём 2014 года. Согласно прогнозу регулятора, денежные переводы физических лиц в 2015 году сократятся на 30%.
После того, как рубль пережил крупнейший обвал с 1999 года, Банк России поднял ключевую ставку до 17% годовых. Укрепление российской валюты стало последствием этих действий. Параллельно с рублем в конце 2014 года лихорадило также драм – армянская валюта резко упала, побив рекорды 9-летней давности.
Падение вызвало ажиотаж на валютном рынке, доллар продавался выше отметки 570 драм. После заявлений ЦБ и правительства в конце недели курс пошел на спад и, похоже, продолжает стабилизироваться: согласно rate,am, к 12.00 22 декабря средний курс доллара в армянских банках составил 448 драм, евро – 547 драм, рубля – 8.66 драм. Из-за проблем в российской экономике и падения курса российской валюты за январь-октябрь 2014-го года из России поступило $1,240 млрд трансфертов против $1,298 млрд в 2013-м году (спад 4,5%). Всего же за 10 месяцев в страну переведено $1,484 млрд частных трансфертов против 1,512 млрд за соответствующий промежуток 2013 года (спад на 1,9%).