Աբխազական երկաթուղու վերաբացումը երեք խնդրի հետ է կապված. տնտեսական, քաղաքական և աշխարհաքաղաքական: Այդ մասին գրում է Վրաստանի պաշտպանության նախկին նախարար Դմիտրի Շաշկինը «Գրուզիա Online»-ի կայքում հրապարակված հոդվածում:
Առաջին հերթին Շաշկինը նշում է տնտեսական խնդիրը: «Աբխազական երկաթուղու բացումը ոչինչ չի տա Վրաստանին տնտեսական տեսակետից: Մեր հիմնական առևտրային գործընկերներն են Թուրքիան, Ուկրաինան ու Եվրամիությունը: Նրանցից ոչ մեկը չի օգտվելու այդ երկաթուղուց, ռուսական տարածքից: Թուրքիային դա ձեռնատու չէ աշխարհագրական տեսակետից: Ուկրաինան պատերազմի մեջ է Ռուսաստանի հետ և թույլ չի տա, որ իր բեռները տարանցվեն Ռուսաստանի տարածքով: Նույն իրավիճակն է ԵՄ դեպքում, որը գերադասում է օգտվել ծովային փոխադրումներից: Այսինքն այս երկաթուղու վերագործարկումը ոչինչ չի տալիս մեր երեք հիմնական գործընկերներին:
Ո՞րն է երկաթուղու վերագործարկման թերությունը տնտեսական առումով. Հայաստանի բեռները մտնում են Բաթում կամ Փոթի, երկու այդ նավահանգիստների բեռները կնվազեն, ենթադրվում է, որ կնվազեն նաև Ադրբեջանից եկող բեռները, որոնք նույնպես կարելի է երկաթուղով տեղափոխել՝ խոսքը ռուս-ադրբեջանական բեռների մասին է: Այսինքն, տեսնում ենք, որ տնտեսական առավելություն չկա, իսկ թերությունն այն է, որ կնվազի մեր նավահանգիստների բեռնափոխադրումների հոսքը»:
«Ինչ վերաբերում է քաղաքական փոխզիջմանը. ենթադրենք, որ աբխազական երկաթուղին վերաբացվել է: Աբխազիայի փաստացի իշխանություններն անպայման կասեն, որ բեռները պետք է ստուգեն աբխազ մաքսավորները: Այսինքն, բեռը Վրաստան ներկրելիս կամ արտահանելիս Փսոուի սահմանին անպայման աբխազական կնիք կդրվի: Այս փուլում լավագույն դեպքում այնտեղ շվեյցարական մասնավոր ընկերություն կտեղակայվի, որը կդիտարկի բեռները, բայց դա չի նշանակում, որ այս կողմում աբխազներ չեն լինի, մենք չենք կարող դրան հետևել, ուստի կլինի շվեյցարական կողմ և կանգնած կլինեն աբխազները: Հենց որ աբխազները կնիք դնեն բեռների վրա, քաղաքականապես դա կնշանակի, որ Աբխազիայի անջատողական իշխանություններն արդեն ճանաչված են»,-գրել է Շաշկինը:
Ինչ վերաբերում է երրորդ գործոնին, ապա Վրաստանի ՊՆ նախկին ղեկավարը կարծում է, որ հենց որ երկաթուղին գործարկվի, կխախտվի ուժերի հավասարակշռությունն Անդրկովկասում: «Դա նշանակում է, որ մեր ռազմավարական գործընկեր Ադրբեջանը, որի շնորհիվ մենք գազ ունենք, որը մեզ շատ է օգնել պատերազմի ժամանակ, մեզանից շատ խիստ կնեղանա: Ադրբեջանը Հայաստանի հետ պատերազմական իրավիճակում է: Այն, որ Ռուսաստանը միջանցք կբացի դեպի Հայաստան զենք մատակարարելու համար, և գլխավորը, Գյումրիում իր ռազմակայանի մատակարարման համար, բնականաբար, չի ուրախացնի Ադրբեջանին: Եկեք շիտակ ասենք, որ Ադրբեջանի ռեսուրսները շատ ավելի մեծ են, քան Հայաստանինը, և Գյումրիի ռազմակայանը հսկայական օգուտ ունի Հայաստանի համար: Հենց որ ճանապարհ բացվի այն հզորացնելու համար, 100 տոկոսով երաշխավորում եմ, որ մենք կկորցնենք մեր ռազմավարական գործընկերոջը, Ադրբեջանը դա մեջքից հարված կհամարի:
Ամփոփելով արդյունքները՝ բացելով աբխազական երկաթուղին մենք կստանանք հետևյալը. ակնհայտ է, որ տնտեսապես մենք միայն մինուսներ ենք ստանում, գումար ենք կորցնում Փոթիում ու Բաթումում: Մենք ոչինչ չենք շահում տնտեսապես, Ուկրաինան, Թուրքիան ու Եվրամիությունը դրանից չեն օգտվելու, մինչդեռ քաղաքական առումով վտանգ կա, որ մենք կճանաչենք Աբխազիան ու մաքսային կնիքը, և մենք աշխարհաքաղաքական աղետ կստանանք՝ թշնամի դարձնելով ռազմավարական գործընկեր Ադրբեջանին, որի ետևում Թուրքիան է կանգնած: Պետք է հաշվի առնել նաև այն, որ Ադրբեջանը միլիոններ է ներդրել Կարսի ճանապարհի կառուցման համար, որը նույնպես իմաստը կկորցնի, իսկ Ռուսաստանը հենց դրան է ուզում հասնել:
Եվ այս ամենը դեռ հաշվի չառած այն, թե ինչպես դրան կվերաբերվի Վրաստանի ռազմավարական գործընկեր ԱՄՆ-ն Իրանում լարված իրավիճակի դեպքում, սա ևս մեկ թեմա է՝ մենք կստանանք ավելի մեծ մասշտաբի աշխարհաքաղաքական խնդիր: Այսօր Ամերիկան հարաբերություններ է հաստատում Իրանի հետ: Հենց որ Ռուսաստանը սաստկացնի իր դիրքերը Գյումրիում, իրավիճակը կլարվի, քանի որ ՌԴ-ն հնարավորություն կստանա 24 ժամում 100-հազարանոց ռազմական կորպուս տեղափոխել Իրանի տարածք Գյումրիի ռազմակայանի միջոցով, սակայն միայն այն դեպքում, եթե վերագործարկվի աբխազական երկաթուղին…»,-գրում է նա:
Երկաթուղային հաղորդակցությունը Վրաստանի ու Ռուսաստանի միջև աբխազական երկաթուղով կասեցվեց Աբխազիայում պատերազմի ժամանակ 1992 թ.: Խորհրդային շրջանում աբխազական երկաթուղով անցնում էր մոտ 14 ուղևորատար 24 զույգ գնացք: Երթևեկության վերսկսումը կնպաստի Հայաստանի շրջափակման մասնակի դադարեցմանը և ավելի դյուրին կդարձնի Հայաստանի կապն արտաքին աշխարհի հետ:

Открытие железнодорожного участка Абхазии имеет три проблемы: экономическую, политическую, и геополитическую. Об этом пишет экс-министр обороны Грузии Дмитрий Шашкин в статье, опубликованной на сайте «Грузия Online».
В первую очередь он Шашкин отмечает экономическую проблему: «Открытие железнодорожного участка Абхазии ничего не дает Грузии с точки зрения экономической пользы. Нашими основными торговыми партнерами являются Турция, Украина, и Евросоюз. Ни один из них не будет пользоваться этой дорогой, российской территорией. Турцию географически не устраивает это. У Украины война с Россией, и не пустит свои грузы по территории России, та же самая ситуацию и у Евросоюза, который предпочитает по морю отправлять и получать продукцию региона. То есть эта железная дорога ничего не дает нашим трем партнерам.
Какой минус у ее открытия с экономической точки зрения: грузы Армении входят через порт Батуми или Поти, и у обоих этих портов грузов станет меньше, предположительно уменьшаться и грузы Азербайджана, которые также можно пустить по железной дороге, речь идет о российско-азербайджанском грузообороте. То есть экономический плюс, мы видим, что ноль, а минус в том, что у наших портов уменьшается грузооборот».
«Что касается политического контекста: допустим, что железная дорога Абхазии открылась. До того, как груз пройдет по оккупированной Абхазии, де-факто власти Абхазии обязательно скажут, что его должны проверить абхазские таможенники. То есть войдет или выйдет груз из Грузии, на границе Псоу на нем непременно поставят абхазскую печать. На данном этапе в лучшем случае там разместится частная швейцарская компания, которая осуществит мониторинг на грузы, но это не означает, что на этой стороне не будут абхазы, мы не можем это регулировать, поэтому будет швейцарская сторона, и будут стоять абхазы. Как только абхазы поставят печать на груз, это политически будет означать, что происходит признание сепаратистской власти Абхазии», – пишет Шашкин.
Что касается третьего фактора, экс-министр обороны Грузии считает, что как только эта железная дорога откроется, будет нарушен баланс сил в Закавказье. «Это означает, что именно наш стратегический партнер Азербайджан, посредством которого у нас есть газ, который очень помог нам во время войны, сильно обидится на нас. Азербайджан находится на военном положении с Арменией. То, что Россия откроет коридор для поставки оружия Армении, и что главное, снабжения свой базы Гюмри, естественно, не порадует Азербайджан. Давайте скажем прямо, что ресурсов у Азербайджана гораздо больше, чем у Армении, и база Гюмри играет громадную роль в пользу Армении. Как только будет открыта дорога для усиления этой базы, даю стопроцентную гарантию, что мы потеряем Азербайджан, как стратегического партнера, Азербайджан сочтет это за удар ножом в спину.
Подведем итоги, что мы получим в результате открытия железной дороги Абхазии: очевидно, что экономически мы получаем только минусы, теряем деньги в Поти и Батуми. Мы ничего не выигрываем экономически, Украина, Турция, Евросоюз не будут пользоваться этой дорогой, между тем политически есть опасность, что мы признаем Абхазию и их таможенную печать, и мы геополитически получим катастрофу, мы сделаем врагом нашего стратегического партнера Азербайджан, за которым стоит Турция. Следует учитывать также, что Азербайджан вложил миллионы в строительство дороги Карс, который теряет смысл, и Россия добивается именно этого.
И это не говоря о том, как ко всему этому отнесется наш главный стратегический партнер США в случае напряжения ситуации в Иране, это еще одна тема, и мы переходим в геополитическую проблему гораздо более широкого масштаба. Сегодня Америка улаживает отношения с Ираном. Как только Россия усилит свои позиции в Гюмри, ситуация начнет напрягаться, поскольку у России будет возможность в течение 24 часов перебросить 100 тысячный военный корпус на территорию Ирана посредством базы Гюмри, но только в том случае, если у нее будет открыта железная дорога через Абхазию…», – пишет он.
Железнодорожное сообщение между Грузией и Россией по абхазской железной дороге было прервано в ходе войны в Абхазии – после подрыва железнодорожного моста через реку Ингури в 1992 году. В советское время по абхазскому участку Закавказской железной дороги проходило до 24 пары 14 пассажирских. Восстановление движения по участку приведет к частичному выходу Армении из транспортной блокаде и облегчит связь Армении с внешним миром. на данный момент связь с Россией осуществляется благодаря паромному сообщению и через КПП Верхний Ларс, который часто закрывается на длительный срок из-за погодных условий или, как это бывало ранее, осложнений российско-грузинских отношений.