Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հանձնարարել է մշակել ԵՏՄ-ում արժութային միության ստեղծման հնարավորությունը:
Համապատասխան կարդագրությունը նա ներկայացրել է կառավարությանն ու Կենտրոնական բանկին: Հարցի մշակումը պետք է ավարտվի մինչև սեպտեմբերի 1-ը:
Այդպիսի միության ստեղծումը մասնակից երկրներին դուրս կբերի ինտեգրման ավելի բարձր մակարդակի, կստեղծվի ԱՊՀ տարածքի ընդհանուր շուկա, գրում է Govoritmoskva.ru-ն:
Մարտի 7-ին Մոսկվայում կայացած Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի Խորհրդատվական կոմիտեի նիստում հավանության արժանացավ ԵՏՄ արդյունաբերության ոլորտում գործակցության հիմնական ուղղությունների մշակման ճանապարհային քարտեզը: Հիմնական ուղղությունները կդառնան ԵՏՄ երկրների փոխգործակցության մասին ռազմավարական փաստաթուղթն առաջիկա հնգամյակի համար:
Կոմիտեն նաև հավանություն է տվել ԵՏՀ Խորհրդի ընդհանուր ոլորտային փաստաթղթին, որն ուղղված է պայմանների ստեղծմանը երկաթուղային տրանսպորտի զարգացման և մրցունակության բարձրացման, անդամ երկրների շուկաներում ոլորտի արտադրանքի համար խոչընդոտների փոխադարձ վերացման և ոլորտի արտահանման ներուժի աճի համար:
ԵՏՄ մասին պայմանագիրը Ռուսաստանը, Բելառուսն ու Ղազախստանը ստորագրեցին 2014-ի մայիսին, այն ուժի մեջ մտավ 2015-ի հունվարի 1-ից: Հայաստանը ԵՏՄ-ին անդամակցելու համաձայնագիրը կնքեց հոկտեմբերի 10-ին և ԵՏՄ լիիրավ անդամ դարձավ 2015-ի հունվարի 2-ին:

10 Март 2015 - 11:40 AMT
Соответствующее распоряжение он направил в правительство и Центральный банк. Вопрос должен быть проработан до 1 сентября.
Создание такого союза выводит страны-участницы на более высокий уровень интеграции, создается крупнейший общий рынок на пространстве СНГ, пишет Govoritmoskva.ru.
Накануне Владимир Путин подписал распоряжение о подписании протоколов к заключенному 23 декабря 2014 года договору о присоединении Киргизии к договору о Евразийском экономическом союзе.
Проекты протоколов к договору определяют конкретные условия вступления Киргизии в ЕАЭС, включая торговлю услугами, в том числе финансовыми, регулирование деятельности субъектов естественных монополий, транспортную политику, правила предоставления промышленных субсидий.
Кроме того, договоренности включают «изъятия» из общих правил по вопросам таможенно-тарифного регулирования, применения санитарных, ветеринарно-санитарных и карантинных фитосанитарных мер, а также сроков переходных периодов в части технического регулирования, конкуренции, естественных монополий, энергетики, госзакупок.
Россия, Белоруссия и Казахстан подписали в мае 2014 года в Астане договор о ЕАЭС, который вступил в силу 1 января 2015 года.