Եվրասիական տնտեսական միությունը (ԵՏՄ) միասնական տնտեսական տարածքի ձևավորման դեռ երկար ճանապարհ պետք է անցնի, գտնում են փորձագետները:
Ինտեգրման մեծ ծրագրերն այժմ հարվածի տակ են հայտնվել ֆինանսական ճգնաժամի պատճառով, որը սկզբում Ռուսաստան եկավ, հետո տարածվեց նաև նրա մերձակա հարևանների վրա, գրում է «Նովիե Իզվեստիան»:
ՌԴ Ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող Նիկոլայ Տրոշինը կարևորել է միասնական տնտեսական տարածքի ստեղծումը, թեև չի մոռացել հիշեցնել նաև այն խնդիրները, որոնց բախվեցին անդամ երկրները: Առաջին հերթին դա միավորման մաս կազմող «տարբեր քաշային կարգ» ունեցող տնտեսությունների հավասարակշռման բարդությունն է: Անխուսափելիորեն Ռուսաստանը, որպես խոշորագույն տնտեսություն, ամենամեծ ազդեցությունն ունի իր գործընկերների վրա: Այդ մասին խոսեց նաև Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախագահ Վիկտոր Խրիստենկոն փետրվարին ԵՏՄ շրջանակում գործարարների համար շուկաների ընդլայնման հարցերին նվիրված ասուլիսի ժամանակ:
Ռուսաստանի համար, ինչպես նշել է Տրոշինը, ԵՏՄ շրջանակում ամենակարևորը կապիտալի շուկաներն ու աշխատանքային ռեսուրսները մեկ հայտարարի բերելն է: Արդեն այժմ երկրում քայլեր են ձեռնարկվում, ուղղված միգրացիոն քաղաքականության խստացմանը, ինչը ոչ բոլոր փորձագետներն են խելամիտ համարում, քանի որ սա աշխատաշուկայում թափուր ուղղությունների ձևավորման ռիսկ է ստեղծում: Պատճառն այն է, որ ՌԴ քաղաքացիները ցածր աշխատավարձի և հեղինակությունից զուրկ լինելու պատճառով չեն ցանկանում զբաղեցնել այդ աշխատատեղերը:
ԵՏՄ շրջանակում խորը ինտեգրումը բարձրացնում է նաև ռուսական տնտեսական ճգնաժամի ազդեցության ռիսկը մյուս անդամ երկրների համար: Սակայն Նիկոլայ Տրոշինը հուսով է, որ այդ ռիսկերը կհավասարակշռվեն միության շրջանակում արտոնյալ պայմաններում բիզնեսը վարելու համար նոր բարենպաստ հնարավորություններով: Ամեն դեպքում ԵՏՄ կարևորությունն արդեն ճանաչում են այլ միջազգային կազմակերպություններ: Օրինակ, ՄԱԿ Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի գործադիր քարտուղար Քրիստիան Ֆրիսը կարևորել է Ուկրաինայի տնտեսության համար հավասար շփումներն ինչպես Եվրամիության, այնպես էլ Եվրասիական տնտեսական միության հետ:
Օրերս Վլադիմիր Պուտինը կարգադրություն է ստորագրել ԵՏՄ-ին Ղրղզստանի միանալու մասին 2014-ի դեկտեմբերի 23-ի պայմանագրի արձանագրությունները ստորագրելու մասին: Արձանագրությունները սահմանում են Ղրղզստանի անդամակցության կոնկրետ պայմանները, այդ թվում առևտրային ծառայությունները, ներառյալ ֆինանսական, բնական մենաշնորհների սուբյեկտների գործունեության կարգավորումը, տրանսպորտային քաղաքականությունը, արդյունաբերական սուբսիդիաների տրամադրման կանոնները:
Բացի այդ պայմանավորվածությունները ներառում են «բացառումներն» ընդհանուր կանոններից մաքսային և սակագնային կանոնակարգման, սանիտարական, անասնաբուժասանիտարական և կարանտինային ֆիտոսանիտարական միջոցների կիրառումը, ինչպես նաև անցումային շրջանների ժամկետները տեխնիկական կանոնակարգման, մրցակցության, բնական մենաշնորհների, էներգետիկայի, պետգնումների ոլորտներում:

11 Март 2015 - 09:24 AMT
Эксперт: ЕАЭС предстоит еще долгий путь, но его важность уже признается в других международных организациях
Евразийскому экономическому союзу предстоит пройти еще длительный этап формирования единого экономического пространства на территории стран-участниц союза, считают эксперты.
Грандиозные планы интеграции нынче оказались под ударом экономического кризиса, который сначала пришел в Россию, а потом перекинулся и на ее ближайших соседей, пишут «Новые Известия».
Старший научный сотрудник Института стратегических исследований Николай Трошин отметил безусловную полезность формирования единого экономического пространства, хотя и не преминул напомнить о проблемах, которые встают перед странами-участницами. В первую очередь это сложность уравновешивания разных «весовых категорий» входящих в объединение экономик. Неизбежно Россия, как крупнейшая экономика, оказывает самое значительное влияние на своих партнеров. Об этом говорил на прошедшей в феврале конференции, посвященной расширению рынков для бизнеса в рамках ЕАЭС, и председатель Евразийской экономической комиссии Виктор Христенко.
Для России, как отметил Трошин, в рамках ЕАЭС наиболее важно приведение к единому знаменателю рынков капитала и трудовых ресурсов. Уже сейчас в стране предпринимаются шаги по ужесточению миграционной политики, что не все эксперты считают разумным, поскольку это создает риск формирования пустых ниш на рынке труда, которые российские граждане в силу их непрестижности и невысокой оплаты труда не захотят занимать.
А еще глубокая интеграция в рамках ЕАЭС повышает риск влияния российского экономического кризиса на экономики других стран-участниц. Но Николай Трошин надеется, что эти риски уравновесятся новыми благоприятными возможностями для ведения бизнеса на льготных условиях в рамках союза.
Во всяком случае, важность ЕАЭС уже признается в рамках других международных организаций. Так, исполнительный секретарь Европейской экономической комиссии ООН Кристиан Фриис Бах отметил необходимость для украинской экономики поддерживать равный контакт как с Евросоюзом, так и с Евразийским экономическим союзом.
На днях Владимир Путин подписал распоряжение о подписании протоколов к заключенному 23 декабря 2014 года договору о присоединении Киргизии к договору о Евразийском экономическом союзе.
Проекты протоколов к договору определяют конкретные условия вступления Киргизии в ЕАЭС, включая торговлю услугами, в том числе финансовыми, регулирование деятельности субъектов естественных монополий, транспортную политику, правила предоставления промышленных субсидий.
Кроме того, договоренности включают «изъятия» из общих правил по вопросам таможенно-тарифного регулирования, применения санитарных, ветеринарно-санитарных и карантинных фитосанитарных мер, а также сроков переходных периодов в части технического регулирования, конкуренции, естественных монополий, энергетики, госзакупок.
Россия, Белоруссия и Казахстан подписали в мае 2014 года в Астане договор о ЕАЭС, который вступил в силу 1 января 2015 года.