Ավստրիական Վիեննայում երեկ՝ մարտի 16-ին, կայացել է «Եվրատեսիլ 2015»-ի մասնակից պետությունների պատվիրակությունների ղեկավարների պաշտոնական հանդիպումը, որին ներկա են եղել մասնակից բոլոր 40 երկրի ներկայացուցիչները, այդ թվում՝ Հայաստանը:
«Եվրատեսիլ»-ի կազմակերպիչները հաստատել են Հայաստանի մասնակցությունը մրցույթին: Հայկական երգը կներկայանա նոր խորագրի ներքո Face The Shadow (թարգ.՝ «Առերեսվի՛ր ստվերին»): Մինչև այդ Հայաստանի երգը կոչվում էր Don't Deny (թարգ.՝ «Մի ժխտիր»):
Այս փոփոխությունը միտված է հետ մղելու քաղաքական ցանկացած թեմայի շահարկումը երգի ենթատեքստում, ինչպես նաև ուժեղացնելու խաղաղության, սիրո և միասնության գաղափարը:
Genealogy խմբի երգի տեսահոլովակի պրեմիերան կայացել էր մարտի 12-ին. բացի այդ, հայտնի էր դարձել նաև, որ խմբի 6-րդ մասնակիցը Հայաստանից Ինգա Արշակյանն է։
Ավելի վաղ հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Գոհար Գասպարյանը մանրամասներ էր ներկայացրել «Եվրատեսիլ 2015»-ին Հայաստանի մասնակցության կոնցեպտի, Genealogy գաղափարի, Don’t deny երգի և տեսահոլովակի մասին։ Նա մասնավորապես նշել էր, որ «Եվրատեսիլ» երգի միջազգային մրցույթի այս տարվա նշանաբանը ոգեշնչեց ստեղծել Genealogy-ն:
6 մասնակցին իրար միավորում է 2 առանձնահատկություն՝ առաջինն այն է, որ նրանց երակներով հոսող արյունում հայի գեն է, դիմագիծն ու Հայաստան երկրի հարուստ պատմություն: Եվ երկրորդ՝ երաժշտությունը, որը նույնպես գենետիկորեն միավորում է:

17 Март 2015 - 09:08 AMT
Песня, с которой Армения выступит на «Евровидении-2015», изменила свое название на «Face The Shadow»
Песня, с которой Армения выступит на международном конкурсе «Евровидение-2015», изменила свое название, и будет называться «Face The Shadow».
Название песни изменено, чтобы исключить какие-либо спекуляции на политические темы.
16 марта в Вене состоялась официальная встреча руководителей делегаций стран-участниц конкурса «Евровидение-2015», в котором приняли участие представители всех 40 стран, в том числе и Армении. В ходе встречи организаторы «Евровидения» подтвердили участие Армении в конкурсе.
Премьера песни, которая носила название «Don’t deny», состоялась 12 марта. Музыку к песне написал композитор Армена Матиросяна, автор слов – Инна Мкртчян. Режиссер клипа к песне Арен Байадян.
Также 12 марта стало известно имя шестого участника группы Genealogy, которая отправится на конкурс. Им стала певица из Армении Инга Аршакян.
«Евровидение-2015» в этом году пройдет в Вене, на крытой арене «Винер Штадтхалле». Два полуфинала пройдут 19 и 21 мая, а финал состоится вечером в субботу, 23 мая.